Ahoj všem, co knihy nečtele, ale vdechujete. Doufám, že zvládáte rozjezd jara bez nějakých dramatických veletočů. Zima už nám mává na rozloučenou, sněženky vystrkují své kráské hlavičky a ptačí otrapové začínají zase vřískat. Rum do čaje mám pořád v pohotovosti, kdyby se to náhodou ještě ztvrtlo, ale snad už se to konečně zlomí v to neskonale oblíbené období všech alergiků. 
Po důkladném prolezení edičních plánů na březen jsem si vybrala dva docela macaté kousky (Čtvrté křídlo a Babylon) a dvě takové více méně kabelkové záležitosti. Tady je máte: 
 

1. března vyšla kniha NĚKDO Z NÁS od úspěšné české autorky Kristýny Trpkové, která za svou prvotinu Stvůra získala Cenu Jiřího Marka pro nejlepší detektivní knihu roku 2021. V nejnovětší knize Někdo z nás se seznámíme s pěti sourozenci Herelovými (Lukáš, Theodora, Richard, Viola a Nela), kteří vždy a za všech okolností drží při sobě. Rodinnou idylku však jednoho dne naruší záhadný objev na zahradě náležící k jejich starému domu. Ten strhne lavinu nenadálých událostí. Spolu s děsuplným objevem se k životu probouzí jejich minulost, vzpomínky na nejnáročnější období jejich života, včetně mučivého tajemství, které nikdy nemělo spatřit světlo světa. Strhující román o tom, jak snadné je ztratit důvěru v někoho, koho známe celý život, a začít tak pod tlakem mimořádných situací pochybovat o tom, co jsou naši nejbližší vlastně zač. Z nějakého důvodu mi tato anotace silně připomíná Shari Lapenu, jednu z mých oblíbených autorek. Možná se pletu, ale i tak vypadá tato kniha nadmíru lákavě. 
 
6. března vychází BABYLON od americké autorky s čínskými kořeny R. F. Kuang, které už u nás vyšlo několik úspěšných knih, nejznámější je asi Maková válka (Host, 2022). Historický fantasy román Babylon se odehrává ve 30. letech 19. století v Oxfordu, ale hlavním hrdinou je chlapec jménem Robin, který pochází z jižní Číny. Vlivem několika nešťastných událostí se dostává do Anglie, kde se díky svému mentorovi začne aktivně věnovat studiu jazyků a následné nastoupí na prestižní ústav překladatelství na univerzitě v Oxfordu. A právě tady se fikce začíná prolínat s realitou. Tento ústav, zvaný též Babylon, je hlavním světovým střediskem překladatelství a také magie. Stříbrodělství, umění zhmotňovat význam ztracený v překladu pomocí kouzelných stříbrných slitků, poskytlo Britům nevídanou moc. Ovšem ne každý stojí o to, aby se Britské impérium dále rozrůstalo. Když jsem si přečetla výtah z autorčina životopisu, musím říct, že mi docela spadla brada, protože autorka studovala jazyky a historii nejen na Oxforu, ale i na Cambridge a teď si ještě dodělává Yale. Je jasné, že Robinův příběh do jisté míry koresponduje s jejím vlastním (v roce 2000 emigrovala s rodiči z Číny do USA).

18. března vychází kniha MRAZIVÉ KREMATORIUM, jejímž autorem je maďarský spisovatel a novinář József Debreczeni (1905-1978). Poprvé byla vydána v Maďarsku v roce 1950, ale v angličtině vyšla až v lednu letošního roku. Autor byl německý Žid a tato jeho monografie je údajně nejdrsnější a nejnelítostnější obžaloba nacismu, která kdy byla napsána. V roce 1944 přijel do Osvětimi, později se dostal do dalších pracovních táborů, kde zažil nepředstavitelné věci. Jistě, svědectví lidí přeživších holokaust byla již mnohokrát knižně zpracována, nicméně podle recenzí je tato kniha nevídaně podrobná, zřejmě proto, že jí autor psal pár let po tom, co hrůzy koncentračních táborů prožil a ne třeba o 30 let později. Navíc precizní styl psaní zkušeného novináře je něco, co knihám tohoto typu jedině prospívá.
 
28. března vychází asi nejočekávanější kniha posledních měsíců ČTVRTÉ KŘÍDLO od americké autorky Rebeccy Yarros. Hned po svém vydání v květnu 2023 kniha dosáhla obrovského úspěchu mezi čtenáři. Jde o fantasy román pro dospělé, který se odehrává ve světé plném draků, nebezpečných nástrah a dobrodružství. Podle recenzí na YT a Goodreads mi to vzdáleně připomíná Eragona, akorát v trochu ostřejším provedení, takže jsem na to opravdu zvědavá. Často narážím také na srovnávání s knihami od Sarah J. Maas, která je podle mého názoru mistrem svého oboru, o to větší zvědavost u mě vzbuzuje. Čtvrté křídlo je prvním dílem ze série Empyrean (která je zamýšlená zřejmě jako trilogie). V Americe už je venku druhý díl s názvem Iron flame s podobně skvělým hodnocením, nicméně my se můžeme těšit na první díl koncem března. A obálka je naprosto famózní.

Žádné komentáře: