Imitátor - Daniel Cole

Jsem líná číst ediční plány jednotlivých nakladatelství. Radši se vypravím přímo do knihkupectví, abych si udělala přehled o tom, co zrovna ...Jsem líná číst ediční plány jednotlivých nakladatelství. Radši se vypravím přímo do knihkupectví, abych si udělala přehled o tom, co zrovna vyšlo. Díky tomu kupuju knihy docela impulzivně. Přesně tak se ke mně dostal Imitátor britského spisovatele Daniela Colea. Ten je autorem úspěšné třídílné krimisérie Hadrový panák, kterou jsem sice zatím nečetla, ale rozhodně se na ní v dohledné době chystám, protože styl jakým píše je pro mě naprosto strhující.

Imitátor je temný detektivní thriller, jehož příběh začíná v Londýně v roce 1989 a pokračuje až do 90. let. Detektiv Benjamin Chambers ze Scotland Yardu je jednoho dne přivolán na velmi zvláštní místo činu. Jedná se o muže, který se rozhodl svůj život ukončit netradičním způsobem - umrznutím. Při bližším ohledání Chambers zjistí, že všechno zřejmě nebude tak, jak se na první pohled zdá. Jde o první z obětí sériového vraha, který své oběti mění v doslova dechberoucí umění - aranžuje je do podoby slavných soch od Rodina, Michelangela a dalších umělců. S kolegou Adamem Winterem se Chambers vydává po stopě vraha, ale vyšetřování vázne a mezi jednotlivými případy se nedaří prokázat spojitost. Samotný Chambers při jedné konfrontaci málem zemře rukou tohoto psychopata, ale protože stále chybí důkazy, je první případ uzavřen jako sebevražda a druhý odložen….

O 7 let později
 
…. do doby, než ty důkazy někdo najde. Policejní praktikantka Jordan Marshallová má na vyřešení případů se sochami osobní zájem. Kontaktuje bývalé vyšetřovatele Wintera a Chamberse a přiměje je zkontrolovat důkazní materiály, které se jí podařilo získat. Případy jsou tak znovu otevřeny. To samozřejmě vraha nenechá klidným. Netrvá dlouho a začnou se objevovat nová “mistrovská díla”. Vrátil se, aby dokončil, co začal a na Marshallové, Chambersovi a Winterovi je, aby ho zastavili, než bude příliš pozdě.

Imitátor patří asi k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední dobu přečetla. Od první do poslední stránky jsem si ten příběh užívala. Líbí se mi, jak je děj vyvážený - detailně popisované postupy vyšetřovatelů doplňují informace ze zákulisí případu, které se ven nikdy nedostanou. Můžeme se díky tomu na případ dívat z více perspektiv. Ocenila jsem, že osobní život hlavních postav se do příběhu promítá minimálně a neruší tak linku vyšetřování. Detektivové Chambers s Winterem nemají až tak výrazné charaktery, ale Jordan Marshallova si mě získala. Začínala s jedinou vizí, od nuly a musela vyvinout obrovské úsilí, aby se u policie prosadila. Za ten ohromný pokrok, který udělala jak profesně, tak osobně, jsem téhle ženě začala fandit. Taková vůle se vidí málokdy. Jako tým s Chambersem a Winterem fungují skvěle a určitě bych se s touto trojicí ráda setkala i v dalších knihách.

Vrátíme se do 80. a 90 let, kdy některé moderní metody vyšetřování buď ještě nebyly k dispozici, nebo byly zatím v plenkách. Pro někoho možná trochu retro, ale za mě to dodalo knize punc takové té klasické detektivky, i když pravdou je, že vrah si tady v ničem nezadá svou brutalitou s kolegy ze severu.

Musím říct, že jsem z této knihy nadšená a nemám jí co vytknout. Bylo to skvělé. Doufám, že Daniel Cole bude v tomto duchu pokračovat a že si stejně užiju i jeho další knihy. A vlastně i ty předchozí.

Další články

4 comments

 1. Díky! Konečně recenze a dobrá, takže objednávám. Hadrový panák super, doporučuju!

  OdpovědětVymazat
 2. Hadrového panáka mám doma, ale ještě jsem se k němu nedostala. Nějak mě série neláká, tak možná panáka posunu dál :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě právě nalákal Imitátor, protože autor píše fakt dobře.

   Vymazat

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥