Noční klub - Jiří Kulhánek

Zdroj: Google Vida, i v našem malém českém literárním rybníčku se občas objeví pořádná štika. Myslím, že je to trefné přirovnání, protože po...

Zdroj: Google
Vida, i v našem malém českém literárním rybníčku se občas objeví pořádná štika. Myslím, že je to trefné přirovnání, protože pokud v sobě máte ještě nějaké zbytky naděje na svět, který je v pořádku, tato kniha vám je před očima rozcupuje na kousky. Je brutální, krvavá, šílená a pokud se dáte do čtení, což citlivějším náturám rozhodně nedoporučuji, nevyhnou se vám pochyby o autorově duševním zdraví. Má to ovšem jedno velké ALE! Ta kniha je tak skvěle napsaná, že vás popadne za flígr a bude s vámi třást dokud nedočtete poslední větu.

Na začátku je Kulhánek tajemný jako hrad v Karpatech. Noční klub není žádná veselá špeluňka s červenou lucernou nade dveřmi. Pokud se tam nějakou neblahou shodou okolností dostanete, místní personál vaše tělo ani duši jistojistě nepotěší (za předpokladu, že nejste praktikující masochista). Abych se ale dostala k jádru pudla: Noční klub je utajená, v Praze působící organizace, která vykonává spravedlnost tam, kam oficiální ruka zákona nedosáhne. Jde o uzavřenou společnost zahrnující samé schopné lidi. Např. dvě sexy lesbičky, kterým nezbyla ani špetka svědomí nebo chlápka důkladně ovládajícího pestrou škálu donucovacích prostředků. Jejich detailní popisy najdete v knize, blicí pytlík mějte po ruce.

Až potud je ten nápad s Nočním klubem super. Problém je v tom, že vlivem událostí se od něj Kulhánek postupně vzdaluje. Připadá mi, jakoby to celé začal psát někdy v 90. letech. Perfektně zachytil atmosféru té doby, nebo alespoň já si jí tak pamatuju, ale události, které následovaly, už více odpovídají době vydání knihy, t.j. rok 2002. Celé mi to silně připomínalo akční film - hlavní hrdina projde transformací, která mu dodá výjimečné schopnosti, s těmi se musí naučit fungovat a následuje boj s nějakou formou zla. Je to dobře promyšlený příběh, myslím, že by to byl naprosto vynikající komiks, možná i film, ale přesto mě trochu mrzí, že autor opustil tu původní myšlenku Nočního klubu, která mi přijde geniální. Cítím se jako dítě, kterému vzali lízátko. Třeba se k tomu vrátí v dalším díle, kdo ví?

Nenechte se odradit velkým množstvím postav na začátku, podstatný je děj a detaily. Narazila jsem na několik řekněme sci-fi prvků, které zůstaly bez vysvětlení, ale nejspíš se tak stane v dalším díle. Hodně mě bavil Kulhánkův nekorektní humor v situacích, kdy třeba někdo "vytřeštil mozek na stěnu" nebo "si tiše hrál mezi hroby".

Shrnuto, podtrženo - pokud je vaše dušička mírně zvrácená a ráda se nechá strhnout akčním dějem s nádechem tajemna, kde svou velkou roli hrají i nebezpečné sexy krasavice, bude Noční klub lahůdka přímo pro vás. Mohlo by se zdát, že je to spíš čtení pro chlapy, ale já jsem si to maximálně užila a doufám, že druhý díl bude stejně tak skvělý. Nevýhodou je, že tato kniha je v podstatě nesehnatelná, pokud za ní nehodláte vypláznout kolem 1.500 Kč. Jiří Kulhánek jí údajně nechce nechat dotisknout, což je velká škoda, protože oba díly Nočního klubu bych ráda vlastnila především v papírové podobě, nejen v elektronické.

Vydal Klub Julese Vernea v roce 2002, 408 stran. 

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥