Pražský kabalista - Marek Halter

Zdroj: Knihobot Pražský kabalista od francouzského spisovatele Marka Haltera je zatím mů poslední úlovek z Levných knih. Nalákala mě anotace...

Zdroj: Knihobot
Pražský kabalista od francouzského spisovatele Marka Haltera je zatím mů poslední úlovek z Levných knih. Nalákala mě anotace slibující historický román z pražského židovského města v době vlády Rudolfa II.. Příběh o Golemovi se mi vždycky líbil a jsem ráda, že ho můžu mít v knihovně v tak kvalitním provedení.

Hned na začátku mě zaujala postava vypravěče, který je už několik století po smrti. Autor se v knize stylizoval do Davida Ganse, žáka a přítele uznávaného myslitele rabiho Löwa (známého také jako Jehuda Ben Becalel nebo pražský Maharal).. Davidovými ústy vypráví o událostech, které předcházely vytvoření legendárního Golema. Ten měl chránit pražské židovské město před křesťanskými výpady. Zároveň nám přibližuje postavu  rabiho Löwa nejen jako génia své doby, ale i jako obyčejného člověka z masa a kostí, jako otce a dědečka.

Pražský kabalista je kniha, u které každý milovník historie dostane za málo peněz opravdu hodně muziky. Marek Halter  mistrovsky oživil obyvatele rudolfínské Prahy i její úzké tmavé uličky. Čtenář tak snadno zapomene, že čte historický román a bude mít pocit, že má před sebou literaturu faktu. Samotný příběh je velice čtivý a poskytuje spoustu příležitostí k zamyšlení. Obsahuje také  popis fungování tehdejší společnosti i židovského města. To díky rozsáhlým stavebním úpravám při asanaci na přelomu 19. a 20. století sice vypadá už podstatně jinak, nicméně autor se opírá o reálie a mnoho z uvedených míst můžeme navštívit i dnes. Kniha není zaměřena výhradně na Golema. Zahrnuje v podstatě celou rudolfínskou éru, takže se kromě samotné legendy seznámíme i s mnoha souvislostmi, např. děním kolem císaře Rudolfa II., který byl velkým nadšencem do alchymie a astronomie. Velmi zajímavě je zde popsána osobnost matematika a astronoma Johannese Keplera nebo některé židovské svátky a obyčeje.

Autorovy znalosti historie jsou skutečně bohaté, díky čemuž má tato kniha vysokou informační hodnotu. I tak je ale sporné, nakolik jsou tyto údaje prokazatelné. Kolem postavy rabiho Löwa i Golema vzniklo již mnoho dokumentárního materiálu. Přesto se badatelé stále nemohou shodnou na jednotném závěru. Dodnes nikdo přesně neví, co nebo kdo byl Golem, ani jaký byl jeho osud. Tento mystický příběh tak zůstává zahalen tajemstvím stejně jako doba, ve které se odehrál.

Kniha působí velmi inspirativně. Po dočtení jsem měla chuť sama jít něco probádat, objevovat stará tajemství. Nakoplo mě to ke zjišťování dalších informací, stejně jako třeba Princ se žlutou hvězdou. Mám ráda tyhle knihy. Chtěla bych si přečíst něco z díla rabiho Löwa, protože na mě z knihy zapůsobil jako inteligentní muž s nadčasovým myšlením a odhalení jeho prosté, lidské stránky mojí náklonnost k němu ještě podpořilo. To je tak kouzelná a přitažlivá věc, když někdo používá mozek. ♥

Z francouzského originálu Le kabbaliste de Prague přeložila Dagmar Slavíkovská
Vydalo nakladatelství Garamond v roce 2012, 280 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥