Stránky světa - Kai Meyer

by - 10:35

Představte si, že žijete v domě s nekonečnou knihovnou, ve které pobíhají živá písmenka a kde se zahaleni vůní knih ve vzduchu třepetají ptáčci origami. Hodiny, ba i celé dny můžete hledat poklady v přeplněných regálech s knihami, až vám z toho půjde hlava kolem. Krásná představa, že jo? Měli byste vědět, že místo, jako je tohle, má i svoje "příšerky", ale pokud jste jenom trochu vynalézaví, snadno si s nimi poradíte stejně jako Furia Faerfaxová. Furia na první pohled vypadá jako obyčejná patnáctiletá dívka, ale přesto se v něčem liší. Je totiž bibliomantka. To znamená, že pomocí knih dokáže dělat různé zázraky a čerpat z nich energii nebo sílu. Tedy zatím ne, nejprve jí musí najít její vlastní dušekniha, která je nezbytná pro provozování bibliomantské magie. Než se tak stane, udržuje Furia přes kouzelný deník kontakt s chlapcem jménem Severin, který pochází z minulosti.

Nad Furiiným světem se vznáší Damoklův meč, protože bibliomant Siebenstern vytvořil tzv. prázdnoknihy, které způsobují mizení obsahu okolních knih. Pokud se jejich existence nebude nějak korigovat, dojde k librokalypse a literatura zanikne. Furiin otec je zabit při lovu jedné z prázdnoknih. Když je později unesen její bratr Pip, Furia nehodlá sedět s rukama v klíně a rozhodne se jednat. Vydá se hledat pomoc do Libropolisu - hlavního města knihomolů.


Ač zrovna nejsem fanynka žánru Young Adult, do téhle knihy jsem se zamilovala na první...stránku? :) Kai Meyer vytvořil velmi originální knižní svět se všemi jeho klady i zápory. Podařilo se mu zhmotnit hned několik knihomolských snů. Mě osobně nejvíc zaujalo město Libropolis, ve kterém jsou knihy hlavním obchodním artiklem a stejně tak fakt, že knihy propůjčují lidem úžasné schopnosti a celkově si žijí vlastním životem. 

Vizuálnímu popisu postav se autor věnoval zcela minimálně  a nechal tak volný prostor čtenářově představivosti. Jejich psychologie je ale skvěle promyšlená. Doslova vám ožijí před očima s tvářemi, které jim sami dáte. Co se týká postav, absence detailnějšího přiblížení není na škodu, nicméně při popisu bojovné zobáknihy mě strašně mrzelo, že Stránky světa nemají ilustrace. Minimálně mluvící drzá kniha se zobákem by si jasně danou podobu určitě zasloužila. 


Kniha má spoustu krátkých kapitol, díky čemuž se dobře čte a i přes prolínání časových linek se čtenář v ději neztrácí. Kupodivu se mi tu líbila i příjemná romantická zápletka, která se zbytečně necpe do popředí. Chvíle napětí úspěšně střídají odlehčené úsměvné pasáže. Humor je vyloženě milý a autor se mi jeví jako mistr v dávkování emocí. Nic nikde neřve, všeho tak akorát. Stránky světa modelově připomínají Kostičas, který se mi taky moc líbil, nicméně knižní svět Kaie Meyera v tomto mém osobním duelu boduje na plné čáře už jenom z důvodu mé lásky ke knihám. 

Stránky světa jsou trilogie, na což odkazuje i konec první knihy, který sice není úplně otevřený, ale vyvolává několik otázníků. V Německu vyšly již všechny tři díly, takže doufám, že se od nakladatelství CooBoo v brzké době dočkáme přeloženého pokračování. I když žánrově je tato kniha určena mladším čtenářům, mohu jí s radostí doporučit knižním nadšencům jakéhokoli věku.Z německého originálu Die Seiten der Welt přeložila Tereza Pecáková
Vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2016, 392 stran. 

Co by vás mohlo zajímat:

14 komentářů

 1. Zní to skvěle! Kruci, zrovna teď musím být na mizině :D Snad vyjdou i pokračování, protože ty obálky jsou nádherné.

  OdpovědětVymazat
 2. No, takže mě ju můžeš půjčit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžu, ale připomeň si to, až se uvidíme, protože já mám naprostýho HOSIPA.

   Vymazat
 3. Určitě si musím tuto knížku přečíst. Teď ji všude vidím, ale ještě jsem neměla tu možnost si přečíst o čem je. Skvělá recenze a výborné fotky! :)
  Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, určitě se po ní mrkni, asi nevím o knihomolovi, kterému by neudělala radost

   Vymazat
 4. Jé a já si nejprve myslela, že by mě to nebavilo. Nojo, člověk soudí...
  Recenze se ti moc povedla a já si to nejspíš dokonce i koupím. :D
  A ilustrace - to by muselo být naprosto nádherné, už jenom, jak o tom píšeš, tak to zní skvěle. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem až takhle nalákala :)) Kdyby to bylo ilustrovaný, tak by to byla naprostá bomba si myslím, ale i takhle dobrý:)

   Vymazat
 5. Hezká recenze, jsem ráda, že se ti to líbilo. A s těmi ilustracemi, to je zajímavá připomínka, člověk u toho musí pořádně nechat rozběhnout fantazii. Dovedu si představit nějaké krásné ilustrované vydání, kde by byl ten svět takhle ztvárněný, to by byla paráda :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu a hlavně teda za překlad:) No o ty ilustrace si to vyloženě říká. Budeš překládat i další dva díly?

   Vymazat
  2. Bohužel nebudu, protože mě brzo čekají docela jiné starosti :) Nebyla bych asi schopná odevzdat překlad v nějakém normálním termínu, takže jsem se toho musela vzdát. Sice mě to mrzí, ale už se těším, až si přečtu ten další díl. A mimochodem, už se překládá, takže vyjít by fakt měl ;)

   Vymazat
 6. Tak to je super:) Už se těším na pokračování, snad bude tak zdařilé jako jednička ♥

  OdpovědětVymazat
 7. Atmosféra opisu, ktorý si napísala znie nádherne... vianočne :) normálne teraz rozmýšľam, že by som ju čítala na Vianoce. Kníh o knihách nikdy nie je dosť :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To naprosto souhlasím. Na Vánoce je tohle dobrá volba myslím:)

   Vymazat