Stránky světa - Kai Meyer

Představte si, že žijete v domě s nekonečnou knihovnou, ve které pobíhají živá písmenka a kde se zahaleni vůní knih ve vzduchu třepetají ptá...

Představte si, že žijete v domě s nekonečnou knihovnou, ve které pobíhají živá písmenka a kde se zahaleni vůní knih ve vzduchu třepetají ptáčci origami. Hodiny, ba i celé dny můžete hledat poklady v přeplněných regálech s knihami, až vám z toho půjde hlava kolem. Krásná představa, že jo? Měli byste vědět, že místo, jako je tohle, má i svoje "příšerky", ale pokud jste jenom trochu vynalézaví, snadno si s nimi poradíte stejně jako Furia Faerfaxová. Furia na první pohled vypadá jako obyčejná patnáctiletá dívka, ale přesto se v něčem liší. Je totiž bibliomantka. To znamená, že pomocí knih dokáže dělat různé zázraky a čerpat z nich energii nebo sílu. Tedy zatím ne, nejprve jí musí najít její vlastní dušekniha, která je nezbytná pro provozování bibliomantské magie. Než se tak stane, udržuje Furia přes kouzelný deník kontakt s chlapcem jménem Severin, který pochází z minulosti.

Nad Furiiným světem se vznáší Damoklův meč, protože bibliomant Siebenstern vytvořil tzv. prázdnoknihy, které způsobují mizení obsahu okolních knih. Pokud se jejich existence nebude nějak korigovat, dojde k librokalypse a literatura zanikne. Furiin otec je zabit při lovu jedné z prázdnoknih. Když je později unesen její bratr Pip, Furia nehodlá sedět s rukama v klíně a rozhodne se jednat. Vydá se hledat pomoc do Libropolisu - hlavního města knihomolů.


Ač zrovna nejsem fanynka žánru Young Adult, do téhle knihy jsem se zamilovala na první...stránku? :) Kai Meyer vytvořil velmi originální knižní svět se všemi jeho klady i zápory. Podařilo se mu zhmotnit hned několik knihomolských snů. Mě osobně nejvíc zaujalo město Libropolis, ve kterém jsou knihy hlavním obchodním artiklem a stejně tak fakt, že knihy propůjčují lidem úžasné schopnosti a celkově si žijí vlastním životem. 

Vizuálnímu popisu postav se autor věnoval zcela minimálně  a nechal tak volný prostor čtenářově představivosti. Jejich psychologie je ale skvěle promyšlená. Doslova vám ožijí před očima s tvářemi, které jim sami dáte. Co se týká postav, absence detailnějšího přiblížení není na škodu, nicméně při popisu bojovné zobáknihy mě strašně mrzelo, že Stránky světa nemají ilustrace. Minimálně mluvící drzá kniha se zobákem by si jasně danou podobu určitě zasloužila. 


Kniha má spoustu krátkých kapitol, díky čemuž se dobře čte a i přes prolínání časových linek se čtenář v ději neztrácí. Kupodivu se mi tu líbila i příjemná romantická zápletka, která se zbytečně necpe do popředí. Chvíle napětí úspěšně střídají odlehčené úsměvné pasáže. Humor je vyloženě milý a autor se mi jeví jako mistr v dávkování emocí. Nic nikde neřve, všeho tak akorát. Stránky světa modelově připomínají Kostičas, který se mi taky moc líbil, nicméně knižní svět Kaie Meyera v tomto mém osobním duelu boduje na plné čáře už jenom z důvodu mé lásky ke knihám. 

Stránky světa jsou trilogie, na což odkazuje i konec první knihy, který sice není úplně otevřený, ale vyvolává několik otázníků. V Německu vyšly již všechny tři díly, takže doufám, že se od nakladatelství CooBoo v brzké době dočkáme přeloženého pokračování. I když žánrově je tato kniha určena mladším čtenářům, mohu jí s radostí doporučit knižním nadšencům jakéhokoli věku.Z německého originálu Die Seiten der Welt přeložila Tereza Pecáková
Vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2016, 392 stran. 

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥