10 webů pro lepší přehled o literatuře

Chcete mít přehled o literatuře? Já jo a tak jsem si dala dohromady seznam několika českých webů, které mi přijdou informačně užitečné. Poku...

Chcete mít přehled o literatuře? Já jo a tak jsem si dala dohromady seznam několika českých webů, které mi přijdou informačně užitečné. Pokud máte rádi nějaký další knižní web, budu ráda, když mi ho napíšete do komentářů. Přijde mi, že jich je strašně málo.


 LITERÁRNÍ WEBY
-------------------------------------------------------

CITARNY.CZ

Čítárny jsou jeden z nejstarších českých internetových projektů o literatuře a přijdou mi i nejobsáhlejší. Najdete tam recenze, přehled knižních akcí, info o literárních cenách u nás i ve světě nebo se třeba můžete dozvědět, jaké knihy mají rádi sami spisovatelé. Spousta zajímavých rubrik.

ILITERATURA.CZ

Internetový literární časopis poukazující na rozmanitost české i zahraniční literatury. Kromě novinek tam občas vychází kritiky původních českých děl a překladů ze zahraničních literatur. Představuje naše i cizí autory a také literární ceny, festivaly, veletrhy apod.

VASELITERATURA.CZ

Články o domácí i světové literatuře. Cíleno jak na beletrii pro dospělé, tak na literaturu pro nejmenší čtenáře, komiksy a odbornou literaturu. Recenze knižních novinek, články z oblasti dějin literatury i literární teorie.

BLOG MARTINUS.CZ

Zaměřeno převážně na literární novinky, tady se dozvíte, jaké knihy právě "frčí". Recenze i další knihomolské články. Zprávy ze světa literatury. Bohužel horší přehlednost.

BLOG NEOLUXOR.CZ

Výborně přehledný blog plný knižních recenzí právě vycházejících knih, sem tam nějaké info z literárního světa nebo rozhovor se spisovatelem. Téměř neustále probíhá nějaká soutěž. Kalendář knižních akcí probíhajících v Neoluxoru.

KLUBKNIHOMOLU.CZ

Informuje čtenáře o knižních novinkách na českém trhu, hlavně pokud jde o beletrii a populárně naučnou literaturu pro děti a mládež. Najdete tam rozhovory s autory, ukázky z knih, reportáže ze křtů nebo autorských čtení. Kalendář akcí s knižní tématikou.

LITERÁRNĚ - SPOLEČENSKÉ WEBY
-------------------------------------------------------

LITERARNI.CZ

Co se děje v literatuře a její vliv na společnost. Dost prostoru věnováno poezii a novým, méně známým autorům. Recenze a ukázky z knih, rozhovory s autory.

LITERARKY.CZ

Kulturně-politický měsíčník, papírově vychází poslední čtvrtek v měsíci a mají ho jen někde. Nejde o klasický literární časopis, ale podstata tradice Literárních novin spočívá spíše v účasti spisovatelů a intelektuálů na společenské diskuzi.


LITERÁRNÍ "SOCIÁLNÍ SÍTĚ"
-------------------------------------------------------

DATABAZEKNIH.CZ

První česká obdoba Goodreads.com. Informace o knihách, skvělý knižní bazar, diskuze, možnost přidávat vlastní názory na knihy nebo odkazy na recenze. Velká databáze knižních blogů. Mají vlastní mobilní aplikaci, ale jinak se nikam moc nevyvíjí.

CBDB.CZ

Československá bibliografická databáze. Stejný koncept jako u Databazeknih.cz. Docela dlouho jsem tenhle web přehlížela, ale v poslední době se mi zdá, že je uživatelsky přívětivější. Taky má databázi knižních blogů a vlastní mobilní aplikaci. Činnost uživatele na webu je zaznamenávána pomocí odznaků (třeba 100 knih v knihovně, největší komentátor atd.), to mě baví a zkrátka je vidět, že tvůrci neusnuli na vavřínech a snaží se web zdokonalovat.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥