Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda - Robert.L.Stevenson

by - 3:31

Doktor Jekyll a pan Hyde jsou už literární pamětníci. Jejich příběh je tak profláklý, že většina z vás ví, o co jde, aniž by tu knížku vzala kdy do ruky. I já jsem donedávna znala pouze matnou osnovu tohoto příběhu o souboji dobra se zlem.  Přečetla jsem si to, až když se mi do rukou dostalo vydání s ilustracemi argentinského výtvarníka Maura Cascioliho.


Protože jsem znala obsah, myslela jsem, že si čtení už příliš neužiju. Nakonec mě to strašně chytlo a bylo to skvělé. Příběhy ze staré Anglie miluju, jsou vždycky buď krásné nebo ponuré. Ponurá atmosféra je podle mě jeden z nejlepších prvků, které může spisovatel příběhu poskytnout.  Ovšem musí to umět, aby to nepůsobilo vynuceně. Robert L.Stevenson se skutečně předvedl, protože tahle kniha je mrazivá od prvního do posledního písmene. Budete z ní mít neodbytný pocit, že se na vás odněkud z koutku dívá vaše horší já a potutelně se usmívá.
Hlavní aktéři jsou takřka do jednoho podivíni. Autor je vykreslil velice reálně, o to víc znepokojivě působí. Hlavní myšlenkou knihy je tvrzení, že každý člověk v sobě má dvě bytosti. Dobrou a špatnou, z nichž jedna vždy převládá. Dobrácký doktor Jekyll objeví lektvar, po kterém nad ním přebírá vládu jeho podlé já. Svoboda, kterou tím získává, je tak omamná, že nad ní brzy ztrácí kontrolu a dostává se do obrovských problémů.


V ději dochází k mnoha dramatickým zvratům a kniha má zkrátka šťávu od začátku do konce. Naštěstí rozuzlení celého příběhu je méně známé než námět rozdvojené osobnosti, takže čtenář  určitě není ochuzen o hlavní moment překvapení. Líbí se mi, že většina klasických knih nese nějaké užitečné poselství z doby, kdy vycházela především taková díla, ve kterých se autor snažil čtenáři sdělit a předat něco podstatného. Spoustě lidem klasika zavání nudou, ale v tomto případě jde o tak skvělé a nadčasové zpracování, že nuda je to poslední, co hrozí.

Z anglického originálu The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde vydaného poprvé v roce 1886 přeložila Radka Knotková.
Vydání na fotce je od nakladatelství B4U Publishing z roku 2014, 128 stran.

Co by vás mohlo zajímat:

17 komentářů

 1. Tuhle knihu znám jen z hodin literatury a přiznám se, že jsi mě docela navnadila na čtení :-) Takže až zas někdy budu mít chuť sáhnout po klasice (což čas od času mám), tak aspoň nebudu dlouho přemýšlet do čeho se pustit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem šťastná, že jsem mohla navnadit, tahle kniha rozhodně stojí za přečtení.

   Vymazat
 2. Dr. Jekylla a pana Hyda jsem četla na střední, protože jsme tuto knihu měli na maturitním seznamu. Byla to asi jedna z mála knížek, ze které jsem byla nadšená nejen já, ale taky většina mých (čtenářsky ignorantských) spolužáků ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jí taky měli v povinné četbě, ale já jsem na střední měla všechno kompletně na háku od začátku do konce a dbát na kvalitu toho, co čtu, jsem začala až dlouho po maturitě. Jsem ráda, že jsem se k tomu dostala, doufám, že objevím další klenoty :)

   Vymazat
 3. Příběh se mi moc líbil, a tohle je tak hrozně moc pěkný vydání! Ty ilustrace! Ach <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně přijde, že knihy, které mají krásné zpracování, se tak nějak líp čtou :)

   Vymazat
 4. Tuhle knížku bych si chtěl někdy strašně moc přečíst :) Snad se k ní co nejdřív dostanu :)

  http://mybookishimagination.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to zkus, je to tenká knížečka, stačí ti na ní jedno odpoledne :)

   Vymazat
 5. Četla jsem kdysi dávno a je to jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Nejvíc jsem na něm vždycky oceňovala tu základní myšlenku, kterou v sobě nese. Že každý z nás si v sobě nese to dobré i to špatné a právě ta promísenost z nás dělá lidi. Jekyll se pokusil tyto dva elementy od sebe oddělit, aby nakonec zjistil, že ani tak se nezbaví zodpovědnosti za své činy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně to se mi na tom taky líbí. Sami před sebou nikdo neutečeme.

   Vymazat
 6. Také mám ráda starou Anglii :-) Btw. znáš seriál Penny Dreadful ?

  OdpovědětVymazat
 7. Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou.

  OdpovědětVymazat
 8. Docela děsivá obálka, ale kniha by mě docela zajímala... Asi přidám na seznam, i když je mi jasné, že to jen tak nebude :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám plno knížek na seznamu "kdybych někdy neměla co číst" :)

   Vymazat
 9. Nesmrtelný příběh. A ty ilustrace mě dostaly. Toto vydání vidím prvně. Palec nahoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo je moc povedený, chtěla bych víc podobně zpracované klasiky.

   Vymazat