Ve službách zla - Robert Galbraith

by - 12:20


Na třetí knihu Roberta Galbraitha alias J.K.Rowlingové jsem se moc těšila, protože předchozí dvě - Hedvábníka a Volání kukačky - jsem přečetla jedním dechem. Navíc hned po vydání Ve službách zla se objevilo mnoho kladných reakcí. Mnozí tvrdili, že z dosud vydaných knih Roberta Galbraitha je tahle nejlepší. Do čtení jsem se tedy pustila s velkou chutí, ale nadšení se k mému údivu nekonalo. Vlastně to bylo docela velké zklamání.

Tentokrát budou mít detektiv Cormoran Strike a jeho asistentka Robin na vyšetřování zločinu zvláštní zájem, neboť budou do případu osobně zapleteni. Strikově asistentce Robin dorazí poštou do kanceláře balík, ve kterém je uříznutá noha. Po bližším prozkoumání Strike zjistí, že zásilka byla původně určena jemu a začne tedy přemýšlet, kdo a proč se snaží tímto hrůzným činem získat jeho pozornost a samozřejmě také, kdo je majitelem nohy. Pronásleduje Strika snad nějaký stín z minulosti? Možná vlivem slávy zapomněl na nevyřízené účty...


Hned na začátku mě kniha zklamala neatraktivním prostředím, ve kterém se děj odehrává. Žádné nakladatelství ani modelingová sféra, tentokrát zůstaneme pěkně v kanceláři a v terénu na ulici. Objevuje se zde více dějových linek, než v předchozích knihách, protože potencionální pachatelé jsou rovnou tři a navíc přímo ze Strikova okolí. Také je výrazněji zacíleno na soukromé životy Strika a Robin. Vzhledem k povaze případu je to asi do jisté míry logické, nicméně odněkud zpovzdálí jakoby stále vykukoval zárodek jejich milostného vztahu, který v detektivní zápletce působí rušivě a poněkud otravuje čtení. Líbí se mi, když je detektivka čistá. Jakmile se v ní objeví nějaká podobně úžasná "špetka romantiky", mám pocit, že autor neví, co dál a hledá něco, čím by čtenáři tzv. zavřel hubu, než domyslí další vývoj. Bylo mi mnohem příjemnější, když Strike s Robin řešili cizí případy a jejich soukromí nebylo tolik rozebíráno. Zápletka, ve které figurují uříznuté končetiny a narušený magor je dostatečně drastická a dobrá. 


Další věc je rozsah knihy. Už na straně 300 mi příběh přišel dlouhý. Strike se pořád honí od čerta k ďáblu, do toho řeší vlastní soukromí, Robin je většinu času nakvašená buď na Strika nebo na svého snoubence a to všechno se omílá pořád dokola. Kromě toho, že Strikův energetický příjem zajišťuje výhradně pivo a fish&chips  a že Robin je v podstatě citlivá holka, která měla v dětství poníka a růžový pokojíček, jsem z této části knihy nezískala žádnou užitečnou informaci. Příběh odsýpá na můj vkus moc pomalu a na bezmála 600 stran mi přijde opravdu zbytečně zdlouhavý, k čemuž ještě přispívá autorova/autorčina vášeň pro detailní popisy.


Upřímně nevím, co bych knize pochválila, protože pro mě to je zaručeně nejhorší kousek od Galbraitha a jsem ráda, že jsem to vůbec dočetla. Líbila se mi snad jen nepředvídatelnost ohledně vraha, jehož odhalení bylo velkým překvapením. Konec knihy mě ale taky nijak extra neuspokojil. Kdyby se zločin stal osobě A a vyšetřovala ho osoba B, byla by to skvělá detektivka, ale tenhle model, kdy je detektiv osobně zainteresován do případu, se mi prostě nelíbí.

Z anglického originálu Career of Evil přeložil Ladislav Šenkyřík
Vydalo nakladatelství Plus v roce 2016, 571 stran

Co by vás mohlo zajímat:

20 komentářů

 1. Tak to mě docela mrzí, že třetí díl není tak dobrý. Já sice zatím ještě nečetla ani jeden - Kukačka a Hedvábník mi tu leží na stole, ale táta ano a poměrně se mu ti zalíbilo. (Z čehož jsem měla vážně radost, vzhledem k tomu, že Harryho Pottera moc neuznává. V detektivkách se mu ale Rowlingová zamlouvala mnohem víc.)
  Ten rozsah mě taky docela překvapil, zdá se, že má Galbraith potřebu se s každým dílem víc a víc rozepsat. No co, seženu to nejdřív tátovi a snad se k tomu dostanu i sama, abych to posoudila. Uříznutá noha by nebyl zase tak úplně špatný začátek. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám ten pocit, že s každým dílem se rozepisuje víc a víc. Dle mého názoru je to ke škodě věci, ale jiným to třeba vyhovuje. Mně vážně nesedla až tahle kniha, jinak předchozí dvě byly dobré, nejvíc se mi líbil asi Hedvábník, protože ten je z knižního prostředí.

   Vymazat
 2. Já četla jen Volání kukačky a ani z té jsem zas tak odvázaná nebyla. Neříkám, že to bylo špatné, ale jsou lepší detektivky. A u téhle knihy mě docela odrazuje ta délka a teď teda i tvoje recenze :-D Ale oceňuji, že je reálná a ne další oslavná óda na třetí Galbraithův román, ty už mě skoro nebaví číst, protože po přečtení Kukačky jsem fakt skeptická .-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně jsou lepší detektivky! Hned po téhle krásce od Galbraitha jsem četla Písečného muže od Keplera a krásně jsem si zpravila chuť, to byl ten správný nářez, můžu jenom doporučit:)) Volání kukačky bylo slabší než Hedvábník, ale oproti Ve službách zla byla kukačka fakt zlatá.

   Vymazat
 3. Ale, ale, a to jsem se na knihu tak těšila... No, ne všechno se vydaří úplně dokonale.
  Eliško, děkuji za recenzi a zdravím! Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Heli, já vím, že je víc pozitivních reakcí, i na Databázi knih hodně lidi píšou, že se jim kniha líbila moc. Zkus to a uvidíš, 100 lidí, 100 chutí, znáš to :)

   Vymazat
 4. Moc přínosná recenze, zatím se ale na knihu stále těším (nebo se alespoň přemlouvám k těšení). Nejdříve se musím ale pustit do Hedvábníka, který už tu na mě čeká pěkně dlouho. Měj se pěkně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli to budeš číst po sobě, dej dyžtak vědět, jesli jsi taky viděla propastný rozdíl nebo jestli se ti to líbilo, to by mě fakt zajímalo:)

   Vymazat
 5. Mám pocit, že sis psaní téhle recenze vážně užila (já jsem si rozhodně užila její čtení) ;)
  Na Galbraitha se pořád jen chytám, takže nemůžu soudit, ale obecně mě taky štve, když se všude cpou romantické zápletky (nebo jejich náznaky), které působí spíš jako vycpávky a laciný trik na čtenáře. U detektivek mi to bohužel připadá jako častý jev. No... škoda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, psaní recenzí si nejvíc užívám u knih, které vyvolaly silné emoce ať už pozitivní nebo negativní a tohle je rozhodně jedna z nich. Souhlasím s tím, že do detektivek se ty sladkosti teď hodně cpou, je to mor. Zlatá doba Agathy Christie a A.C.Doyla...:))

   Vymazat
 6. Obávam sa nových kníh od Rowlingovej, lebo stále ju mám zafixovanú ako autorku HP - najmä toho, že by som sa do nich púšťala s nadšením a skončilo by to sklamaním... :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že od HP se její další knihy hodně liší, ale i když se mi tahle třetí detektivka nelíbila, určitě jí kvůli tomu nepřestanu mít ráda, několikrát předvedla, že psát fakt umí. Ovšem nepopírám, že by mi bylo milejší, kdyby se držela detektivek a nefušovala do milostných románů :)

   Vymazat
 7. Třetí díl jsem ještě nečetla, ale dost se na něj těším :) I proto, že ty předchozí mě fakt bavily - právě i kvůli tomu pomalejšímu tempu a klasickému "konverzačnímu" způsobu vyšetřování. Čeho se ale trochu bojím je ta vztahová linka mezi Robin a Strykem. Už v Hedvábníkovi se mi úplně nezamlouvala a trochu se jí bojím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, já se na něj taky těšila jako blázen, ale ta vztahová linka mi přišla, že začíná zastiňovat detektivku a to mě rozčiluje. Doufám, že si u tebe pak přečtu recenzi :)

   Vymazat
 8. Ja sa najskôr musím pustiť do prvý dvoch knižiek, ku ktorým som sa stále nedokopala. Nie, že by som si nechcela prečítať aj niečo iné od Rowlingovej. Prázdne miesto mám už zmáknuté a veľmi sa mi to páčilo :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se do nich pusť, mně se četly fakt samy, akorát s tímhle třetím dílem jsem zápasila no:) Ale tak nemůže být pořád posvícení...

   Vymazat
 9. Mám rozečteného Hedvábníka a také mi vadí ta rozvláčnost. Nicméně děj je zasazen do zajímavého prostředí, líbí se mi popisy Londýna, tak to dočtu. Jsem hodně zvědavá, kdo je vrah. A jak tady čtu, tak se Robin se snoubencem v Hedvábníkovi nerozešla? Och škoda, ten hoch je mi velmi nesympatický. Tak snad se tak stane v pátém, šestém či sedmém volném pokračování :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, Hedvábník se mi líbil hlavně kvůli tomu prostředí. Matthewa si ještě (bohužel) užiješ dost, mně je taky vysloveně protivný.

   Vymazat
 10. Me uz docela zklamalo Volani kukacky. Hrozne jsem se u toho nudila. Takze vidim, ze bych asi v serii ani nemela pokracovat co...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší z celé série mi zatím přišel Hedvábník, u Kukačky jsem docela dlouho nemohla přijít na chuť té modelce, přišla mi děsně nezajímavá. Taky přemýšlím, že už nebudu pokračovat, protože myslím, že v dalším díle bude ten vztah mezi Strikem a Robin ještě gradovat a zrovna tahle část knihy mě úplně nezajímá.

   Vymazat