Amazonie - James Rollins

V amazonské džungli se ztratila výprava biologa Carla Randa. Jejím cílem bylo získání přírodních léků od místních šamanů. I přes rozsáhlé pá...

V amazonské džungli se ztratila výprava biologa Carla Randa. Jejím cílem bylo získání přírodních léků od místních šamanů. I přes rozsáhlé pátrací akce se nepodařilo nikoho z výpravy najít, ať už živé nebo mrtvé. Když se po 4 letech z džungle vypotácí zbědovaný polonahý muž, je identifikován jako Gerald Clark, voják speciální jednotky a zároveň jeden z členů Randovy výpravy. Bohužel zemře dřív, než stačí komukoliv objasnit, co se s výpravou stalo. Místní šaman se vyděsí, když na jeho těle objeví znamení obávaného kmene Ban-ali.  Po odevzdání těla úřadům je zjištěna další znepokojivá skutečnost: dle záznamů přišel Gerald Clark v jedné z předchozích misí o ruku, ale nyní má obě ruce zcela v pořádku. Podle DNA se o jinou osobu prokazatelně jednat nemůže. Objevila snad Randova výprava nějakou zázračnou regenerující látku? Pokud ano, znamenalo by to  revoluci v medicíně. Po stopách Geralda Clarka je tedy vyslán další tým vědců s úkolem objasnit, co se stalo s první výpravou a zároveň získat onu látku pro další výzkum. Bohužel ne všichni se vydávají do džungle se šlechetným úmyslem pomoci lidstvu.


James Rollins je známý tím, že chrlí knížky jako na běžícím pásu. Ten chlap je bez nadsázky knižní fabrika. Než jsem ho začala číst, bála jsem se, že půjde o kvantitu na úkor kvality, ale nic takového se naštěstí nekonalo. Jeho knihy se čtou v podstatě samy. Hned na prvních stránkách jste nemilosrdně vztaženi do děje, seznámeni s osudy a charaktery hlavních postav, žádné zdlouhavé rozjezdy ani hluchá místa. Popisy jsou často tak živé, že máte pocit, jako byste sledovali film.

Amazonie je perfektní thriller pro chvíle, kdy chcete vypnout a na moment uniknout z reality. Uspokojí většinu požadavků, jaké na takovou knihu můžete mít. Napětí, záporáci, boj o život, zmutovaná zvířata, mystická kletba, romantická zápletka, taje člověkem netknuté přírody, to všechno v knize najdete. Nepředvídatelný a originální konec je jako třešnička na dortu. Hlavní postavy působí opravdově, nicméně během příběhu se vyskytne několik sci-fi prvků, kdy si realisté možná řeknou, že tohle je už přes čáru. To je jediné, co bych knize vytkla - vážně pojatý začátek v kontrastu s přehnaně neuvěřitelnými sci-fi pasážemi. Příběh i přesto plyne svižně, neustále se něco děje, takže nuda čtenáři určitě nehrozí. Další věc, na kterou bych chtěla upozornit především slabší povahy, je velká brutalita některých scén. Zejména z těch, kde vystupuje sadistická šamanka, by vám nemuselo být úplně dobře.

Styl psaní Jamese Rollinse mi vzdáleně připomíná styl Dana Browna, ale to je asi jen můj subjektivní dojem. Amazonii a Rollinsovy knihy vůbec bych doporučila těm, kteří mají rádi příběhy z míst, o kterých se běžně nepíše. Fanoušci fantasy nebo sci-fi jsou zvyklí na různé magické a netradiční světy, ale Amazonie nám dává tak trochu echo, že ta největší tajemství se možná skrývají v neprobádaných koutech naší planety.

Z anglického originálu Amazonia, vydaného poprvé v roce 2002, přeložil Zdík Dušek.
U nás vydalo nakladatelství BB/art v roce 2008, 405 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥