Terry Pratchett - Barva kouzel/Lehké fantastično

by - 3:57


Jelikož jsem velká fanynka Terryho Pratchetta, rozhodla jsem se udělat blogový seriál o jeho knihách, o Zeměploše a zkrátka o všem, co se tohoto skvělého fantasy světa týká. Vzhledem k tomu, že cyklus Úžasná Zeměplocha zahrnuje více než 40 knih, bude to běh na dlouhou trať. To ale vůbec nevadí. Naopak. Díky výbornému překladu pana Kantůrka jsou tyto knihy mimořádně čtivé a kdo má rád fantasy ve spojení s poctivou dávkou černého humoru, bude je číst jedním dechem.

CO JE TO VLASTNĚ TA ZEMĚPLOCHA?
Zeměplocha je placka světa, kterou na svých bedrech nesou čtyři sloni stojící na krunýři obrovské vesmírné želvy A´Tuin. Kromě nezvyklých fyzikálních vlastností přispívá k netradičnosti tohoto světa fakt, že ho ovládá magie a řada šílených hrdinů s velmi svérázným smyslem pro humor. 

Zdroj: Google

BARVA KOUZEL
Do největšího a zároveň nejsmradlavějšího města na Zeměploše Ankh-Morporku přijíždí Dvoukvítek, první zeměplošský turista. Doprovází ho Zavazadlo, temperamentní žijící kufr na nožičkách, který bez milosti ztrestá každého, kdo se na jeho pána byť jenom škaredě podívá. Turista se dorozumívá pomocí slovníku a neví nic o místní chabé měně. Všude platí ryzím zlatem, jak je zvyklý z domova. Zpráva o přítomnosti většího množství  zlata se po Ankh-Morporku okamžitě rozkřikne a tato skutečnost značně zaujme cech zlodějů a vrahů. 

V hospodě U Prokopnutého bubnu se turista seznámí s Mrakoplašem, nedostudovaným, ale zato jazykově nadaným čarodějem, kterého si za několik zlaťáků najme jako průvodce. Když Mrakoplaš sevře v rukou zlato, za které by si mohl koupit půlku Ankh-Morporku, v hlavě už má plán, jak se s penězi elegantně vytratí. Tomu zabrání Patricij, který rozhodně stojí o zachování dobrých vztahů s Agateánskou říší, odkud Dvoukvítek pochází. Velice důrazně proto doporučí čaroději, že by se ve svém vlastním zájmu měl postarat o to, aby se turistovi nic nestalo. Bohužel to nebude vůbec snadný úkol. Dvoukvítek je naivní dobrák, který lační po dobrodružství. Zároveň si ale nepřipouští žádné nebezpečí, čímž přivádí ukázkového zbabělce a poseru Mrakoplaše k šílenství.  Na pouti s těmito dvěma výtečníky se  dostanete do mnoha zdánlivě neřešitelných situací. Setkáte se s trolly, draky, hrdiny, démony, a dokonce i se samotným Smrťem. Hlavní slovo bude mít samozřejmě magie.


LEHKÉ FANTASTIČNO
Když se na nebi objeví podivná červená hvězda, která se každým dnem přibližuje, Zeměplochu zachvátí panika. Jedinou možností, jak zabránit katastrofě, je použití osmi velkých zaklínadel z Oktáva - grimoáru samotného stvořitele. Naneštěstí v knize jedno ze zaklínadel chybí. Kdysi totiž Oktávo otevřel jeden ze studentů Neviditelné univerzity. Při té příležitosti zaklínadlo uteklo a usídlilo se mu v hlavě. Odtud pak začalo vyhánět všechna ostatní zaklínadla, díky čemuž se z něho stal naprosto neschopný čaroděj. Jak už asi správně tušíte, tím studentem byl Mrakoplaš.

V druhé části svojí cesty se Mrakoplaš s Dvoukvítkem ocitnou v hledáčku mágů z Neviditelné univerzity. Ten, kdo vysloví osm velkých zaklínadel, získá totiž obrovskou moc. Toho jsou si mágové dobře vědomi, ale pokud jedno zaklínadlo chybí, je tento jejich plán poněkud ohrožen. Naši dobrodruzi se ovšem nehodlají vzdát bez boje. Na jejich cestě je navíc teď doprovází jeden z nejobávanějších hrdinů Zeměplochy. A s tímhle bezzubým vzteklým dědkem není radno si zahrávat.


NESMRTELNÝ TERRY PRATCHETT
Zeměplocha je jedním z nejdokonalejších fantasy světů, jaký vám současná literatura může nabídnout. Jeho rozsáhlost a originalitu podtrhuje skvělý anglický humor, který je místy možná trochu drsnější než obvykle. Nenechte se zmýlit barevnýma pohádkovýma obálkama od ilustrátora  Joshe Kirbyho, o pohádky skutečně nejde.  Na stránkách Pratchettových knih se seznámíte s mnoha zajímavými postavami, z nichž žádná není nudná ani "normální". Barva kouzel a Lehké fantastično jsou z celého cyklu Úžasné Zeměplochy první a zároveň jediné dva díly, které na sebe přímo navazují. Další knihy už mají samostatný děj, takže je v podstatě jedno, kterou začnete. Pro lepší orientaci vám doporučuju číst je popořadě, protože postavy z jedné knihy se někdy objevují i v dalších dílech, ale zase to není tak, že byste si kvůli tomu čtení neužili.

Zeměplocha začala vycházet v roce 1983. Od té doby si získala miliony příznivců po celém světě a několik knih bylo dokonce zfilmováno. Terry Pratchett je dodnes jedním z nejprodávanějších fantasy autorů a i když nás tento geniální spisovatel v březnu 2015 navždy opustil, dílo, které tu po sobě zanechal, je úžasné a nesmrtelné. Věřím, že jeho knihy pobaví ještě několik generací.

Barvu kouzel přeložil z anglického originálu The Colour of Magic Jan Kantůrek
Vydalo nakladatelství Talpress v roce 1993,  290 stran
Lehké fantastično přeložil z anglického originálu The Light Fantastic Jan Kantůrek
Vydalo nakladatelství Talpress v roce 1993,  236 stran

Co by vás mohlo zajímat:

38 komentářů

 1. Já mám Terryho na seznamu hodně dlouho. Ale vzhledem k tomu, že Úžasná Zeměplocha má tolik dílů, nevím, jestli se k tomu někdy dokopu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nemusi se precist hned cela:-) Ja mam zatim pet knizek a vracim se k tomu rad, aspon mi to dele vydrzi:-) Nekdo treba cte i jen jednu linku a pozdeji dalsi:)

   Vymazat
  2. Lucy: Dokopej, určitě se k němu dokopej, protože stojí za to! Jestli máš ráda fantasy, určitě si tě získá. :)

   Vymazat
  3. Jirin: To jsem si říkala taky, že je toho hodně, to budu mít na dlouho. Pak mě to tak dostalo, že jsem ty knížky začala úplně šňupat a sháněla je po všech čertech. Buď rád, že tě nepostihla taková mánie :)

   Vymazat
 2. Jeee, Pratchetta miluju! Je to moje láska už od střední, kdy jsem za jeden rok přečetla komplet celou Úžasnou Zeměplochu :-) Teď si je postupně kupuju v antikvariátech a v originále, mám i deskové hry, prostě jak jsou někteří posedlí Harry Potterem, tak já miluju Zeměplochu :-) A o Pratchettovi mám i článek na blogu.
  (Bohémská) bohemistka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se k tobě jdu hned kouknout. Přesně tak, já mám teda ráda i HP, ale Zeměplocha je Zeměplocha, na tu zatím ještě nic nemá.

   Vymazat
  2. Stopařova průvodce po galaxii jsi četla? Mohly by se ti líbit

   Vymazat
  3. Na tvůj popud jsem si ho pořídila a jsem sice na začátku, ale už teď mě to baví, díky moc za tip! :)

   Vymazat
  4. Ty jo :) díky, že jsi to zkusila a ať tě zbytek nezklame. Hezky píšeš.

   Vymazat
 3. Tvému záměru napsat o celém cyklu Zeměpolochy fandím a ráda si přečtu :) Zeměplocha je i moje srdcovka, i když radši mám novější díly - ty staré mi připadají víc založené na gazích, mám radši pozdější promyšlené příběhy :)
  A mimochodem, dost jsi mě překvapila, že jsi ilustrace Joshe Kirbyho označila za pohádkové. Mně připadají prostě divné a tak nějak i odpudivé (ne, opravdu se mi tenhle styl nelíbí - kdybych nešla po Pratchettovi cíleně, asi by mě odradily).
  Těším se na další díl :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ráda Tě tu uvidím:) Já mám taky radši ty novější díly, to je pravda. Ty ilustrace jsou správně děsivé, úplně skvěle sedí ke stylu TP, ale upozornila jsem na to, protože jsem jednou v knihkupectví slyšela od nějaké paní, jak říká svýmu asi 8 letýmu synovi: Jee, tohle si vem, to je hezky barevný, to bude nějaká pohádka. Jestli mu to fakt koupila, tak si synáček rozhodně rozšířil slovní zásobu o pár kvalitních slůvek :-D Kdo to nezná, toho to může fakt klamat, protože i ty názvy jsou pohádkové.

   Vymazat
 4. Už máš toho Posledního hrdinu? (-:

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem rád, že ses do toho seriálu pustila. Já mám vůči Pratchettovi velký dluh a už dlouho se na něj chystám.
  Těším se na další díly...
  T.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad to brzo napravíš, myslím, že to určitě za ten čas stojí :)

   Vymazat
 6. Pratchett je moje srdcovka. :3 Knih mám za sebou několik, teď se chystám na asi jedenáctou tuším. :3 A oblíbených postav mám fakt hodně, mě sedly zatím snad všechny, Granny Weatherwax, Rincewind, Hlídka, Death... Všichni jsou úžasní. :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem teda taky nepotkala ještě postavu, která by mi byla vyloženě protivná, ale nejradši mám Smrtě :)

   Vymazat
 7. Jé, Zeměplocha :) To je má srdcovka, už jen kvůli tomu, že jsem si ji vytáhla u maturity :D Četla jsem jen první tři knihy a všechny se mi moc líbily :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to my jsme u maturity vůbec neměli:( To by byla úplně snová otázka :)

   Vymazat
 8. Ach Zeměplocha, to je prostě droga,aspoň tedy pro mě, já si dala za úkol aspoň jednu knížku měsíčně přečíst,ale vždycky za 2 dny zjistím, že tu knížku mám celou přečtenou. Za mě vede Smrť a ten jeho suchý mrtvolný humor.Knížky si půjčuji v knihovně, tohle bych bohužel finančně nedala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi můj člověk :) Já je kupovala postupně a už mi jich chybí jenom několik

   Vymazat
 9. Moc hezký článek, je vidět, že sis s ní dala hodně práce :)
  Od Prachetta jsem zatím četla jen jednu knihu, když mi na dovolené došla zásoba vlastních :D Ale zaujal mě!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju:) Myslím, že komu se líbí fantasy, ten si musí Pratchetta zamilovat :)

   Vymazat
 10. Práve včera som si od neho kúpila knihu ... kamarátka to čítala v autobuse a ja som sa do toho zamilovala tak som si musela jednu kúpiť... a je naozaj skvelá a neskutočné vtipná :D Som z nej úplne mimo! Naozaj je skvelá :)


  booklovers-world.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, taky miluju ten jeho humor a některý hlášky si pamatuju nazpaměť :)

   Vymazat
 11. Na tyhle knihy se chystám už dlouho, snad to jednou vyjde :)

  OdpovědětVymazat
 12. Další fanoušek zeměplochy :) Supeeeeer :)
  Katy

  OdpovědětVymazat
 13. Super nápad, Zeměplocha si pozornosť určite zaslúži, zbožňujem tú sériu (čarodejnice! a Smrť!), Pratchett bol skutočne génius. Čítala som síce len niekoľko dielov v náhodnom poradí (čo knižnica dala), ale mám do budúcna v pláne ísť postupne a prečítať ich čo najviac.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, byl geniální:) V tom plánu ti jedině fandím, zklamaná určitě nebudeš myslím

   Vymazat
 14. Jej, moje oblíbená Zeměplocha, tak to si ráda počtu :-) Já začala kdysi nějakým x-tým dílem a vůbec jsem nechápala o čem to vlastně je, ale tak jsem se u toho zasmála, že už mám přelouskané skoro všechny díly, sice napřeskáčku, protože jsem byla závislá na tom, co bylo zrovna k mání v knihovně, ale vůbec to nevadilo :-) Popořadě si to možná čase zopakuju, protože přítel taktéž objevil kouzlo Zeměplochy a rovnou si ji díl za dílem pořizuje (jupí!). A rozhodně obdivuji Jana Kantůrka, že to dokázal tak bravurně přeložit, že to neztratilo nic ze svého kouzla a prostě je to perfektní série :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Kantůrek to přeložil fakt výborně, musela to být hrozná makačka :) Jinak ono se právě říká, že u Zeměplochy je jedno, čím začneš, ale mně se osvědčilo, že příjemnější je to popořadě :)

   Vymazat
 15. Čtu všechno kromě fantasy, ale když to tady vidím, tak si říkám, zda to někdy nemám zkusit:)

  OdpovědětVymazat
 16. Miluju Pratchetta! Mrakoplaš je moje oblínená postava. A zbožňuju zavazadlo :D Přečetla jsem od Pratchetta skoro všechno, teď se snažím postupně získat všechny knihy do své knihovny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším (teda spíš čtu). Já už leta sháním Posledního hrdinu, ale pořád nikde není a Talpress tvrdí, že se ani nechystá dotisk, takže jsem z toho docela smutná. Jinak taky miluju Mrakoplaše :)

   Vymazat