Pan Blahoš - J.R.R. Tolkien

by - 0:43


J.R.R. Tolkien byl tatínkem, kterého by si přál asi každý z nás. Svým dětem rád vymýšlel a vyprávěl příběhy plné nadpřirozených bytostí, mluvících zvířat, hrdinů, či podivínů nejrůznějšího ražení. Původně neuvažoval o tom, že by tyto příběhy psané pro jeho děti měly být někdy vydané v knižní podobě. Naštěstí se tak stalo a svět získal Hobita i Pana Blahoše, o kterém vám chci po více jak měsíční pauze dneska povědět. 


Pan Blahoš je vážený gentleman, který vlastní sbírku cylindrů a pro každou příležitost má jiný. Ve svém domě vysoko na kopci bydlí spolu s Žirafíkem, zvláštním mazlíčkem, který je napůl králík a napůl žirafa. Jednoho dne se rozhodne, že si konečně pořídí auto. Pan Blahoš je tak trochu pošuk a smolař, takže hned první jízda je zcela katastrofická. Následuje divoké dobrodružství, ve kterém se pan B. snaží dobrácky napravit, co zpackal. 

Jako ve většině pohádek se i v tomto příběhu skrývají poučná poselství. Například, že i nepřítel je jenom člověk, že nic není tak horké, jak se uvaří a že oslepeni hezkým zevnějškem můžeme zapomenout na podstatné věci uvnitř. Nevím, jestli malému čtenáři budou tato ponaučení hned patrná, v každém případě ho čeká řada úsměvných situací a parta sympatických bláznů. Žirafíkovy nezbedné kousky jsou už jenom třešničkou na dortu.


Naštěstí pohádky  nejsou pouze pro děti (ba naopak, mám pocit, že pohádka původně nebyla vůbec žánr určený dětem) a myslím, že pro některá základní moudra by se měl občas vrátit do pohádek každý. Pan Blahoš má co nabídnout všem věkovým kategoriím. 

Ačkoli se přesně neví, kdy Tolkien Pana Blahoše napsal, příběh byl údajně inspirován jeho prvním autem, které si koupil v roce 1932. Kniha byla vydána přesně o 50 let později. V našem vydání najdeme český překlad a zároveň i anglický originál, vlastnoručně psaný J.R.R. Tolkienem včetně jeho ilustrací. Nakladatelsví Argo tak předkládá fanouškům Tolkienova díla krásnou a milou knihu, která by v jejich sbírce určitě neměla chybět.


Z anglického originálu Mr. Bliss přeložila Viola Somogyi
Vydalo nakladatelství Argo, v roce 2015, 103 stran.

Co by vás mohlo zajímat:

8 komentářů

 1. Pana Blahoše jsem našla, když jsem hledala dárek pro kamarádku, které se zrovna narodila holčička a provedení s ilustracemi mě tak zaujalo, že jsem ani nevěděla, jak jsem se dostala k pokladně. Hned po zaplacení jsem se na lavičce pustila do čtení a málem jsem si knihu nechala. :D Je to opravdu skvost pro každou generaci. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím naprosto souhlasím. Tolkienovy knihy jsou unikátní takovým milým způsobem. Jinak to velice dobře znám, že někomu koupím knížku a pak si jí chci nechat:)

   Vymazat
 2. Na tuhle knížku se rozhodně chystám, vypadá nádherně (a hlavně: Tolkien, to je skoro povinnost :)).
  Jinak hezká recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Paaaani a ja o ni vubec nevedela :-) musim se hned napravit.

  OdpovědětVymazat