Pan Blahoš - J.R.R. Tolkien

J.R.R. Tolkien byl tatínkem, kterého by si přál asi každý z nás. Svým dětem rád vymýšlel a vyprávěl příběhy plné nadpřirozených bytostí, mlu...


J.R.R. Tolkien byl tatínkem, kterého by si přál asi každý z nás. Svým dětem rád vymýšlel a vyprávěl příběhy plné nadpřirozených bytostí, mluvících zvířat, hrdinů, či podivínů nejrůznějšího ražení. Původně neuvažoval o tom, že by tyto příběhy psané pro jeho děti měly být někdy vydané v knižní podobě. Naštěstí se tak stalo a svět získal Hobita i Pana Blahoše, o kterém vám chci po více jak měsíční pauze dneska povědět. 


Pan Blahoš je vážený gentleman, který vlastní sbírku cylindrů a pro každou příležitost má jiný. Ve svém domě vysoko na kopci bydlí spolu s Žirafíkem, zvláštním mazlíčkem, který je napůl králík a napůl žirafa. Jednoho dne se rozhodne, že si konečně pořídí auto. Pan Blahoš je tak trochu pošuk a smolař, takže hned první jízda je zcela katastrofická. Následuje divoké dobrodružství, ve kterém se pan B. snaží dobrácky napravit, co zpackal. 

Jako ve většině pohádek se i v tomto příběhu skrývají poučná poselství. Například, že i nepřítel je jenom člověk, že nic není tak horké, jak se uvaří a že oslepeni hezkým zevnějškem můžeme zapomenout na podstatné věci uvnitř. Nevím, jestli malému čtenáři budou tato ponaučení hned patrná, v každém případě ho čeká řada úsměvných situací a parta sympatických bláznů. Žirafíkovy nezbedné kousky jsou už jenom třešničkou na dortu.


Naštěstí pohádky  nejsou pouze pro děti (ba naopak, mám pocit, že pohádka původně nebyla vůbec žánr určený dětem) a myslím, že pro některá základní moudra by se měl občas vrátit do pohádek každý. Pan Blahoš má co nabídnout všem věkovým kategoriím. 

Ačkoli se přesně neví, kdy Tolkien Pana Blahoše napsal, příběh byl údajně inspirován jeho prvním autem, které si koupil v roce 1932. Kniha byla vydána přesně o 50 let později. V našem vydání najdeme český překlad a zároveň i anglický originál, vlastnoručně psaný J.R.R. Tolkienem včetně jeho ilustrací. Nakladatelsví Argo tak předkládá fanouškům Tolkienova díla krásnou a milou knihu, která by v jejich sbírce určitě neměla chybět.


Z anglického originálu Mr. Bliss přeložila Viola Somogyi
Vydalo nakladatelství Argo, v roce 2015, 103 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥