Vidořád - Samantha Shannonová

Od vydání Kostičasu uplynul už nějaký pátek a v půlce loňského listopadu vyšel druhý díl s názvem Vidořád.  O knize píšu až teď i když jsem...


Od vydání Kostičasu uplynul už nějaký pátek a v půlce loňského listopadu vyšel druhý díl s názvem Vidořád.  O knize píšu až teď i když jsem jí měla zhltnutou hned pár dní po vydání. Po přečtení jsem byla plná dojmů a článek byl plný spoilerů, takže jsem to odpískala a vrátila se k tomu teď.


Hon na lidi s nadpřirozenými schopnosti pokračuje. I když se Paige podařilo s pomocí Strážce uprchnout z refájského vězení zpátky do Londýna, problémy tím nekončí. Naopak, je po ní vyhlášeno intenzivní pátrání a její obličej se několikrát denně objevuje na informačních obrazovkách po celém městě. Vrátí se Page ke svému gangu Sedm pečetí nebo se rozhodne protloukat sama za sebe? Něco udělat musí, protože pravdu o Refájcích zná jenom ona a přece nemůže dopustit, aby jednu krutovládu vystřídala jiná, ještě horší. A co Strážce? Bude mít jeho románek s Page happyend nebo zůstane pohřben kdesi v troskách Oxfordu? Navíc je tady ještě Nashira u které má Strážce pořádný vroubek....

Kostičas jsem četla už více než před rokem, takže mi chvilku trvalo, než jsem si opět zvykla na prostředí a postavy, se kterými jsem se setkala v prvním díle, ale to je holt riziko sérií. V druhém díle se blíže seznámíme s ostatními vidopány londýnských sektorů a dozvíme se něco málo o jejich minulosti. Budeme svědky krvavých zločinů různých nadpřirozených bytostí, stejně tak si užijeme řádění Refájců i když v mnohem menší míře než tomu bylo v Kostičasu. Jako bonus se setkáme s médiem, které posedají mrtví umělci.

Vidořád se zaměřuje výhradně na dění v Londýně a příběh Paige. U ní čtenář zaznamená největší posun. Nejen, že se stává dospělejší a rozumnější, ale zlepšuje se i ve svých schopnostech krajinochodce. Pokud se něco změnilo na dokonalosti světa, který Samantha Shannon vytvořila, tak jsou to jedině změny k lepšímu. I druhý díl je skvěle čtivý. Stejně jako v první knize, jsou i tady k dispozici mapy a vysvětlivky. Zdá se mi, že Vidořád zahrnuje mnohem víc postav než Kostičas a je dějově o dost bohatší. I tak jsem se nikde neztratila a tento vývoj mi přišel naprosto přirozený.

V budoucnu by autorka mohla zkusit napsat nějaký milostný román, protože její popisy "slabších chvilek" jsou naprosto brilantní. Jak bývám ze zapletení romantiky do fantasy děje otrávená, tak tady se mi to líbí. Je to hezké, milé, slušné, inteligentní a je toho málo, takže čtete se zatajeným dechem, protože víte, že si na další milostnou chvilku počkáte pěkně dlouho. Takové správné okořenění příběhu. Věřím, že si Samantha Shannon reputaci i nadále nepokazí a těším se na další díl.

Z anglického originálu The Mime Order přeložila Lenka Kapsová
Vydalo nakladatelství HOST v roce 2015, 519 stran

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥