Palác knih Neoluxor

by - 5:47

 
 
Už jsem dlouho nepřidala nic do záložky Knižní místa a myslím, že je čas to napravit. Dneska to bude čumenda spíš pro mimopražské knihomoly, protože místní už jsou s tímhle rájem knih dokonale obeznámeni, nicméně zváni jste úplně všichni. Vítejte v největším knihkupectví u nás i ve střední Evropě - v Neoluxoru. 
 

Palác knih Neoluxor byl na Václavském náměstí otevřen 2.9. 2002 a dal čtenářům k dispozici luxusní 4 patra nacpaná knihami od podlahy do stropu. Součástí knihkupectví je i koutek Knižního klubu, kavárna Luxor Café a papírnictví. Kromě toho stojí za zmínku velká nabídka doplňkového sortimentu, takže tu můžete pořídit i nějakou milou dárkovou drobnost, jako třeba záložky, obaly na knihy, ale i spoustu dalších "must have" věcí (chlupatá propiska apod.:)). Palác knih je prozatím jediným výdejním místem pro internetové objednávky, jinak se využívá pošta nebo služba DPD. Na knihy objednané z e-shopu dostanete automaticky 10% slevu a vyzvednout si je můžete většinou hned druhý den.
 

 
 
Teď si připadám jako Horst Fuchs, takže zabrousíme trošku jinam a sice k historii. Palác knih sídlí v domě na adrese Václavské náměstí č.p. 820/41. Navrhl ho architekt Bohumír Kozák a dokončen byl v roce 1926. Málokdo ví, že Václavské náměstí bylo v minulosti centrem filmové zábavy a biograf tu byl doslova na každém rohu. Ani tento dům není výjimkou. Původně v domě sídlil Biograf Avion, později za nacismu i po roce 1945 nesl název Kino LETKA. Od roku 1951 fungoval jako kino krátkých filmů. Jeho provoz byl ukončen počátkem 90. let. Od té doby prošel dům celkovou rekonstrukcí a několika přestavbami, až dostal svou dnešní podobu.
 
Firma Neoluxor vznikla transformací firmy VD Konsorcium 495 v roce 2001 a dnes už má dvě dceřinné společnosti Neopalladium a Neoluxor Books. Všechna jejich knihkupectví jsou bezbariérová a ve všech se dá platit kartou. Knihkupectví Neoluxor se už několik let drží předních příček našeho knižního trhu. Není se čemu divit, protože nabídka titulů je monstrózní (na oficiálních stránkách je uvedeno až 85 000 titulů). Dá se tu sehnat většina knih, ať už máte chuť na klasiku nebo na žhavou knižní novinku. Stejně tak nepřijdete zkrátka, pokud sháníte odbornou nebo cestovatelskou knihu. K dostání jsou také kuchařky a učebnice.  Neoluxor má v dnešní době po celé republice už desítky poboček, z nichž některé mají přes 1000m2, takže skalní knihomolové se mohou ztratit klidně na celé odpoledne.
 

 
Osobně mám oblíbené tři prodejny a to na Václaváku, na Hlaváku a na Smíchově, ty se mi zdají nejlepší. Na Václaváku v -2 navíc mají velký rohový gauč, kde se můžete s knížkou na chvíli pohodlně uvelebit. Hodně mě mrzelo, že Neoluxor zrušil knižní outlet v Černé labuti, o kterém jsem tu taky psala. Nedávno jsem měla cestu kolem a udělali z toho nějakou galerii, kam nikdo za celý rok nepřijde.
 
Na závěr ještě několik zajímavostí: Neoluxor jako takový nemá v nabídce e-knihy, ale spolupracuje s e-shopem Palmknihy.cz, kam přímo odkazuje. Jeho internetové knihkupectví patří mezi nejnavštěvovanější a abyste měli jooo představu, jaký je to knižní moloch, tak jeho tržby byly v roce 2014 kolem 707 milionů korun. A pak, že se u nás nečte. Asi jsme národ utajených knihomolů.
 
To je ode mě všechno, co se mi podařilo vypátrat a co jsem vám chtěla sdělit. Budu ráda, když mi napíšete, jestli máte taky Neoluxor rádi nebo jestli dáváte přednost jiným nebo třeba menším knihkupetvím. Teď už jenom fotky.
 
Mějte se pěkně :)
 

 
Taky vidíte kinosál?
 Co by vás mohlo zajímat:

16 komentářů

 1. Zavítám tam vždy, když jsem v Praze :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tady bych totálně umřela - kam dřív, na co se dřív kouknout, co prohlídnout a kde vzít tolik peněz, abych si mohla koupit vše, co se mi líbí (rozumějte - polovinu obchodu :D )
  Já sama jsem z malého města, takže jsem šťastná za to, že máme vůbec knihkupectví (byl rok, kdy to zabalila naše drobná knihkupkyně a my byli celých 13 měsíců bez obchodu s knihami!!!!!!). I ten antkvariát u nás zkrachoval.
  Ale vidím to na to, že až pojedem do Prahy, tak povinně půjdeme místo na Karlův most do Neoluxoru :D Zatím jsem byla jen na Václaváku.

  OdpovědětVymazat
 3. Joo, určitě se v Neoluxoru stavte, ale nechte si dostatečně velkou časovou rezervu. Člověk tam zkejsne ani neví jak :) V těch menších městech je to docela na pytel. Studovala jsem ve Žďáru nad Sázavou a bylo tam jedno jediný knihkupectví s cenama úplně šílenýma...Ale zato ta mají nejlíp vybavenou knihovnu, jakou jsem kdy viděla, po tý je mi hodně smutno...

  OdpovědětVymazat
 4. Aaaach, keby som bola v Prahe a mala čas, tak tam by sa mi určite páčilo.:3 Toľko kníh, to znie skvele.

  OdpovědětVymazat
 5. Jojo, chybí mi to... Pražačka se nezapře ani v Belgii :D Pěkný článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee, nemohla bys hodit nějakou fotku z belgickýho knihkupectví?? :))

   Vymazat
  2. Určitě, dřív nebo později něco hodím na blog ;) Pokud mě teda s foťákem z toho knihkupectví nevyženou... Jak jsi to fotila v Neoluxoru - ptala ses? :D

   Vymazat
  3. Neptala, já jsem taková drzá osoba:))

   Vymazat
  4. No, tak já to teda zkusím, no... :D Očekávej článek na blogu (marky-books.blogspot.cz) ;)

   Vymazat
 6. V tom knihkupectví bych mohla být denně, bohužel my ho v našem městě nemáme

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že já taky. Jsem ráda, že nepracuju někde blízko, to bych asi brzo dopracovala :)

   Vymazat
 7. momentálne si trieskam hlavu o stenu, že ako je možné, že keď som bola v Prahe som sa tam nestavila!!!! :( och, dávam do to do/to visit listu! :)

  OdpovědětVymazat
 8. Krása! Luxor je rozhodně moje nejoblíbenější knihkupectví, zvlášť Palác knih :) Poslední dobou mě těší, že tam mají slušnou nabídku anglických titulů za dobré ceny. Malá knihkupectví jsem nikdy moc nemusela, je tam strašně malý výběr a člověk tam prostě nemůže strávit půl odpoledne prohlížením knížek. Za mě ještě Luxor v Palladiu a hlavně v Quadriu na Národní, ten je moc hezký :)

  OdpovědětVymazat