Volání kukačky - Robert Galbraith (J.K.Rowlingová)

by - 3:46


Volání kukačky je první knihou z plánované série detektivek Roberta Galbraitha, pod jehož jménem píše PANÍ SPISOVATELKA J.K.Rowlingová, kterou jistě představovat nemusím. Když v roce 2014 Kukačka vyšla u nás, přečetla jsem si ukázku a popravdě mě zrovna neoslovila. Druhá Galbraithova kniha, Hedvábník, která je volným pokračováním Volání kukačky,  mě naopak chytla hned od začátku. Tak jsem se rozhodla, že si přečtu i Kukačku, abych si doplnila informace o hlavních postavách.

S příběhem jsem ze začátku bojovala, protože zavražděná modelka Lula mi zrovna k srdci nepřirostla a bylo mi jedno, že je mrtvá. Prostě mě nezajímala. Prostředí světa módy mi přijde povrchní a neosobní, takže ani tady se autor/ka do mého vkusu netrefila. S čím se ale trefila a to přímo do černého, je detektiv Cormoran Strike. "Co to je proboha za chlapa tohle?", říkáte si a musíte se smát, protože Cormoran Strike je ve všem co dělá setsakramentsky svůj. Získal si mě především ironickým smyslem pro humor (na ten já hodně slyším). Dojem na mě udělal také svojí vůlí a nezdolností i přes všechny starosti v profesním i osobním životě.

Kukačka mě pohltila až někdy v půlce knihy, kdy jsem se konečně seznámila s Lulou a chtěla jsem vědět, proč umřela. Do té doby jsem to přežívala jenom díky vedlejším dějovým zápletkám se Strikovou novou sekretářkou Robin. Ta mě fakt baví. Má šmrnc, tah na branku, je to ženská do nepohody a v horkých chvílích improvizuje s klidem Američana, což perfektně doplňuje Strikův poker face. Moc dobrá dvojka tihle dva.

Rozuzlení zápletky je překvapující a nepředvídatelné. Osobně jsem měla úplně jiného kandidáta na vraha. Rowlingová prostě umí psát, umí čtenáře strhnout svým stylem. U  téhle knihy mě udržel právě styl psaní, než děj jako takový. Občas jsem sice trochu nadávala nad jistou, podle mě až zbytečnou roztahaností děje. Rowlingová se v popisech míst a situací vyžívá, takže si můžete udělat detailní obraz všeho, co se na papíře právě děje. Já bych se ovšem spokojila i s menším počtem popisných informací.

Sečteno, podrženo, musím říct, že Hedvábník se mi líbil o hodně víc a jsem ráda, že Rowlingová nepíše přímo navazující ságu jako u Harryho Pottera, ale že tady je jedno, kterou knihou začnete. V Hedvábníkovi už je znát jak vývoj postav, tak posun spisovatelky co se detektivek týče. Jen tak dál, těším se na další Galbraithův počin :)

Z anglického orginálu The Cuckoo´s Calling přeložil Ladislav Šenkyřík
Vydalo nakladatelství Albatros Media - Plus v roce 2014, originál vyšel 2013, 480 stran

Co by vás mohlo zajímat:

10 komentářů

 1. Súhlasím s tým, že ani mňa akosi nezaujímalo, kto Lulu zabil :D Ale naopak, tiež ma najviac bavila Robin, mám ju dokonca ešte radšej ako Cormorana, ale obidve postavy sa Rowlingovej podarilo vykresliť dokonale! A nakoniec, tiež sa mi páčil Hodvábnik o dosť viac ako Kukučka :)

  OdpovědětVymazat
 2. Mně Robin s Cormoranem občas připomínají Sherlocka a dr. Watsona :) Jinak jsem ráda, že jsem se názorově s někým shodla :)

  OdpovědětVymazat
 3. Eli, já jsem knížku slyšela, pan oliva ji načetl prostě úchvatně! jsem na tom stejně, modelka nic moc, ale Cormoran s Robin... těším se na další pokračování!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Hedvábníkovi už jsou sehranější a i ten děj se mi líbí víc

   Vymazat
 4. ja som to mala úplne naopak. začala som kukučkou (ja jednoducho musím ísť vždy zaradom :) ) a tá bola pre mňa super. Hodvábnik ma tak nudil, že som polku knihy preskočila a prečítala si len poslednú kapitolu, aby som vedela, ako sa to skončilo. No a zas až tak nezáväzné nie sú ;ň predsa keď si čítala najprv hodvábnika nezachytila si vzťahové napätie medzi Cormoranom a Robin ;))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se týče toho vztahu mezi Cormoranem a Robin, rozdíl mezi těma dvěma knihama mi zase tak markantní nepřipadal i když po Hedvábníkovi si přeju, aby se dali dohromady:)

   Vymazat
 5. Mňa Kukučka čaká na poličke, chcela by som sa ku nej cez jesenné obdobie dostať, tak snáď mi to vyjde a zaujme ma. :)

  OdpovědětVymazat
 6. V Hedvábníkovi se mi více líbil ten vývoj postav, ale Kukačka mě zase víc bavila tím dějem, Hedvábník mi dějem přišel už moc roztahaný a tak trochu až moc výstřední :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To musím souhlasit, protože i když obecně se mi líbil víc Hedvábník díky knižnímu prostředí, tak ta roztahanost tam byla docela nepříjemná.

   Vymazat