Staré pověsti české a moravské / Staré pověsti české

by - 12:15

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ A MORAVSKÉ
Alena ježková / Renáta Fučíková

Staré pověsti české vám asi nemusím představovat, jelikož spadají do povinné četby druhého stupně základní školy. O těchto dvou knihách jsem se rozhodla napsat, protože v poslední době často slýchám prosby o články zaměřující se na klasické knihy a taky proto, že to jsou jedna z nejpěknějších vydání, s kterými jsem se zatím setkala. 

První knihu s názvem Staré pověsti české a moravské mají na svědomí spisovatelka Alena Ježková a malířka Renáta Fučíková. Pověsti jsou seřazeny tak, aby na sebe časově navazovaly, což čtenáři usnadní celkovou orientaci v dějinách. Také každou z pověstí uvozuje krátká zmínka o způsobu života lidí v době, ke které se ona pověst zrovna vztahuje. Pověsti jsou psané současnou češtinou a díky tomu budou malým čtenářům mnohem srozumitelnější, než Staré pověsti české od Aloise Jiráska, které jsou psané staročeštinou. Autorky z pověstí vypíchly ty nejpodstatnější informace a vyhnuly se zbytečné slovní omáčce. Krásně poetická přirovnání kouzlo příběhů jen umocňují. Knížka se čte moc pěkně, všechno je hned jasné, pro děti naprosto ideální.

Nikdo neví, kdy a jak se rodí temné myšlenky. Snad v jediné chvíli závanem dechu černého boha, snad dlouho klíčí a rostou a zrají jako hořké plody otrávených lidských srdcí.
O DURYNKOVI
Kniha je vyzdobena překrásnými ilustracemi. Když jsem to viděla, vážně se mi dušička zatetelila, protože je znát, že paní Fučíková si dala skutečně záležet. Atmosféru starých dob vystihla velmi trefně a zároveň přívětivě pro oko. Svými kresbami vdechla knize duši. Ať už jste sběratelem krásně zpracovaných knih nebo chcete svým dětem podat Staré pověsti české a moravské v trochu příjemnějším podání, s touto knihou nemůžete šlápnout vedle.

Vydání na fotkách je z roku 2005, vydalo nakl. Albatros, 144 stran
Ilustrovala Renáta Fučíková


STARÉ POVĚSTI ČESKÉ
Alois Jirásek

Musím se přiznat, že pověsti v podání pana Jiráska mi nikdy nešly moc pod čumák a ve škole jsme se všichni hromadně upínali na komiksové vydání (Obrázky z českých dějin a pověstí - Zdeněk Adla, Jiří Černý a Pavel Zátka). Jak už jsem se zmiňovala, Jiráskův originál ve staročeštině je pro mladé hlavičky poměrně obtížně stravitelný.

Pan Jirásek při psaní údajně vycházel z Kosmovi a Hájkovi kroniky přičemž kniha vyšla poprvé v roce 1894. Dělí se na čtyři oddíly a to na Staré pověsti české, Pověsti doby křesťanské, O staré Praze a Ze Starobylých pověstí. Autorův výtvarný cit se na knize podepsal v podobě bohatých popisů a silně dramatických líčení událostí. Nechybí ani dříve v literatuře oblíbené přechodníky (např. nesouc, kupujíc - zaplaťpánbu, že ta doba je v tahu!), rovněž narazíte na tak zastaralé výrazy, které si musíte dneska už vygooglit a to s velmi nejistým výsledkem. 


Tyto pověsti, spadající pod literární směr Kritický realismus, jsou psány zpravidla v er-formě a vycházejí z lidové slovesnosti. Pan Jirásek si pověsti upravil do značné míry podle sebe, takže pokud toužíte po objektivnějších informacích, doporučila bych spíše nahlédnout do výše zmíněných kronik nebo třeba i do Dalimilovi kroniky, to by taky nemuselo být špatné. 

Jiráskovi Staré pověsti české pro mě byly náročné jako pro dítě a jsou pro mě náročné i teď. Nemám ani tak problém se staročeštinou (ta se mi třeba moc líbí ve Svátkových Pamětech kata Mydláře), ale zkrátka mi nesedí ten autorům vyumělkovaný styl. Přijde mi, že hrozně chtěl vytvořit dokonalé historické dílo a naplácal tam snad všechny literární prvky, co znal. Nicméně i tak zůstává tato kniha uznávaným literárním klenotem, školní povinnou četbou a seznámit by se s ní měl každý.

Vydání na fotkách je z roku 2003, vydalo nakl. Albatros, 288 stran. 
Krásně i když černobíle ilustroval Věnceslav Černý 

Co by vás mohlo zajímat:

16 komentářů

 1. Stare povesti ceske a moravske mam doma! :) Dostala jsem je jako mensi k narozeninam, ale necetla jsem je, protoze v te dobe jsem jeste nebyla takovy knihomol a ted si na to pripadam uz moc stara :D Ale je pravda, ze ty ilustrace v ni jsou moc krasne a dodavaji knize tu spravnou atmosferu :) Moc pekny clanek! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, já myslím, že na takovou pěknou knížku snad nemůže být člověk starý nikdy :)

   Vymazat
 2. Tieto som si vždy chcela prečítať, ale akosi som pozadu ešte aj so slovenskými... Ale navnadila si ma teraz na povesti veru :)

  OdpovědětVymazat
 3. Miluji historii a historické knihy, tím pádem mám velmi blízko i k pověstem. Nejraději mám teda ty komiksové :) Ty první, o kterých si psala, mají podle obrázků naprosto úžasné ilustrace :)

  http://deathless-ginger-wight.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty komiksové mám dodnes v paměti, protože jsem se strašně chtěla vyhnout Jiráskovi:) Ilustrace se tady fakt povedly, o tom žádná :)

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Taky si myslím, jedny z nejhezčích, co jsem viděla.

   Vymazat
 5. Také si pamatuji, jak jsme na základce museli číst Staré pověsti české, nejvíce mě bavila ta o Šemíkovi, jelikož jsem od mala blázen do koní :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Ty české a moravské pověsti vypadají nádherně! Pravda, sice jsem už nejspíš mimo věkovou kategorii, pro které jsou určeny, ale pověsti a mýty všeobecně mám hrozně ráda, takže se nejspíš po ní během další návštěvy knihkupectví poohlédnu. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Krásné fotky i krásné ilustrace v knize :) Mám chuť si knihu koupit a přečíst si jí, jako na základce :3

  OdpovědětVymazat
 8. máš krásné fotky v článcích :-O

  OdpovědětVymazat