Proč obrazy nepotřebují názvy - Ondřej Horák a Jiří Franta

Nejvíc se vždycky naučíme ne teorií, ale tím, že někdo jde a ukáže nám, jak to funguje v praxi. A nejlepší je, když to podá zábavnou formou,...

Nejvíc se vždycky naučíme ne teorií, ale tím, že někdo jde a ukáže nám, jak to funguje v praxi. A nejlepší je, když to podá zábavnou formou, stejně jako to udělali pánové Horák a Franta v knize Proč obrazy nepotřebují názvy. Pokud chcete ve svých (nebo klidně i cizích) dítkách zkusit rozdmýchat zájem o výtvarné umění a přitom se sami něco dozvědět, jste na správných stránkách.

Knihy o umění většinou nemívají ani jednu ucelenou dějovou linku, natož několik. Jenže tady je všechno jinak. Nejprve se vydáme do galerie ve společnosti babičky a dědečka, kteří umění milují a snaží se ho každý po svém přiblížit svým vnoučatům Emě a Mikulášovi. V ten samý moment se na pozadí rozehrává jakýsi kriminální příběh, takže to vypadá,  že se nám z návštěvy galerie stane pěkně napínavé dobrodružství.

Tahle kniha je sice zařazená do kategorie knih pro děti a mládež, ale stejně tak v ní najdou pobavení a poučení i dospělí. Autoři vytáhli zajímavosti z uměleckých směrů od klasiky až po modernu, což perfektně shrnuli v rozkládací časové ose, která je na konci knihy. Trochu mi to připomíná knihu Josefa Bruknera Pojďte s námi za obrazy, kterou jsme měli ve škole a myslím, že původní myšlenku měli autoři podobnou: ukázat, že umění není jenom statická věc, na kterou se díváme pouze proto, že  je vizuálně krásná, ale že k nám může promlouvat, může ovlivňovat naše emoce nebo nás inspirovat.Kniha byla oceněna cenou Magnesia Litera 2015 a myslím, že právem. Tento výborný literární počin může otevřít cestu k umění lidem všech věkových kategorií. Líbí se mi popisy, které jsou velmi milé a lidské. Díky příběhu nemá kniha nudný učebnicový ráz i když poskytuje cenné informace. Za zmínku stojí určitě i skvělé ilustrace. Ať si říká, kdo chce co chce, obrázky jsou pro děti vždycky zajímavější než prostý text. Však si vzpomeňte na Obrázky z českých dějin a pověstí. Myslím, že spousta našich dějepisných znalostí pochází právě z nich. Samozřejmě kdo nejste troškaři a chcete dětem poskytnout dokonalý přehled, můžete si vzít v práci dovolenou, miláčkům naordinovat týdenní angínu a projít s nimi všech 10 svazků Dějin umění. Kdo dojde aspoň do půlky jedničky, dostane skákacího pavouka a pytlík bonbonů :)

Vydalo nakladatelství Labyrint v roce 2014

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Labyrint 

Další články

20 comments

 1. I přesto, že se v literárním světě pohybuju teprve nějaký ten pátek, naprosto se mi líbí typ knížek, který v dnešní době pro mládež vychází. Nechci říkat, že "za naších časů...", protože jsem pořád součásti mládeže, ale kdysi tohle vážně nebylo. Každopádně jsem ti chtěla zároveň pochválit způsob, jakým je kniha nafocena, jde vidět, že to máš v malíčku. ))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, takovýhle knížky jsme my ve věku, kdy by se nám nejvíc hodily, k dispozici neměli a když dneska listuju takovýma skvělýma a zábavnýma knížkama, je mi to fakt docela líto. Jinak moc děkuju za pochvalu fotek, někdy se s tím hrozně vztekám, protože bych to chtěla mít v malíku mnohem víc a nejde mi to, jak bych si představovala :-DD

   Vymazat
 2. Tahle kniha se mi hodně líbí a přemýšlím o tom, že bych si ji přečetla. Já jsem hodně orientovaná přes výtvarné umění. Dělám ho intenzivně už od šesti let, takže uvidím, jestli mi tahle knížka něco dá. Každopádně se na ní už moc těším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě stojí za přečtení nebo alespoň prolistování, hlavně ta osa vzadu je skvěle udělaná a myslím, že díky tomu se z ní dá hodně zapamatovat. Je tam i hezky vysvětlený přehled různých -ismů, což se určitě taky hodí. Můžu opravdu doporučit:)

   Vymazat
 3. Eliško,. ta tedy vypadá skvěle. Už nemám pro koho takové knihy kupovat, ale tahle musí bavit i ty notorické nečtenáře.
  Moc tě zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I jako dospělá bych z ní měla radost, kdybych takovou knihu dostala:)

   Vymazat
 4. Tak to je hodně povedené dílo! Moc hezky sepsáno. ^^

  OdpovědětVymazat
 5. Krajšie ilustrovanú a zaujímavejšiu knihu som snáď ešte ani nevidela ♥

  *GIVEAWAY*

  OdpovědětVymazat
 6. Krásná recenze, trefná :). A líbí se mi provedení knihy, umění já můžu, určitě bych si knihu se zájmem přečetla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To provedení a vůbec ten nápad mě hodně nachli, snad se objeví nějaká knižní sestřička, třeba o průmyslu :)

   Vymazat
 7. Páni, o knize slyším poprvé, ale vypadá nádherně. Já mám moc ráda tyhle kreativní a "jiné" počiny :) Nádherné zpracování. Snad se mi někdy dostane do rukou a přečtu a prohlédnu si ji celou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to mám právě taky ráda, je na tom vidět, že s tím někdo strávil spoustu času

   Vymazat
 8. Obálka a grafické zpracování knihy je naprosto dokonalé! :3 Věřím, že by kniha mohla zaujmout i mě. pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, myslím, že zaujme i lidi, které umění nikdy nijak extra nezajímalo

   Vymazat
 9. Moc pěkná recenze! :) O knížce slyším poprvé, ale moc se mi líbí její zpracování, musí být radost jí listovat! :)

  OdpovědětVymazat