AUDIOKNIHA - Analfabetka, která uměla počítat - Jonas Jonasson

by - 4:17

Líbil se vám Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel? Pokud ano, jistě vám neušla aniAnalfabetka. Druhý román Jonase Jonassona se ke mně dostal jako audiokniha. Na divoké neuvěřitelné příběhy si u Jonassona budeme muset nejspíš zvyknout. Čeká nás další atomové dobrodružství.
Příběh se točí kolem chudé jihoafrické dívky jménem Nombeko, která sice neumí číst, ale za to bravurně ovládá matematiku. Její inteligence jí otevře cestu na místa, kam by se dívka jejího společenského zařazení normálně nikdy nemohla dostat. Zažívá spoustu životních dramat a zvratů, ale přesto si udržuje pozitivní přístup, smysl pro humor a není snad situace, se kterou by si nevěděla rady. Zlom nastává ve chvíli, kdy se dostane jako uklízečka na jadernou základnu a odtud do Švédska. Bohužel díky omylu 3 praštěných číňanek dojde k tomu, že s ní z Afriky přicestuje místo bedny antilopího masa bedna s atomovou bombou.

Nerada bych se tady nějak přehnaně zamotala do srovnávání Analfabetky se Staříkem, ale je pravda, že mě tenhle příběh malinko zklamal. Ne v tom směru, že by byl špatně napsaný, to vůbec ne, jen mám pocit, že jeden blázinec kolem atomové bomby bohatě stačí. Mrzí mě, že se Jonasson v námětu opakuje, protože ten jeho šílený styl psaní, kde se děj mění z minuty na minutu, se mi fakt líbí. Bohužel opakovaný vtip přestává být vtipem. Tak snad příště. Na druhou stranu jsem byla velmi mile překvapená úžasně živými vedlejšími postavami. Většina z nich jsou totálně prdlí exoti a chtějte po takových, aby vymysleli nějaký rozumný řešení, co s atomovou bombou. Navíc v zemi, která atomovými zbraněmi nikdy nedisponovala.  Za zmínku stojí i to, že autor má talen psát o politice tak poutavě, že vás to baví i když normálně tyhle řeči nesnášíte. Ani tady Jonasson nešetří humornými zápletkami.

Stejně jako Staříka načetl i Analfabetku Martin Stránský a tímto mu chci vyseknout obrovskou poklonu za to, jak si s textem vyhrál. Jeho změny hlasu podle konkrétních postav skvěle  pomáhají posluchači v dotváření obrazu děje. To je určitě velké plus, protože když jsou všechny postavy namluvené stejným hlasem bez dělání rozdílů v intonaci, posluchač snadno ztrácí pozornost (nebo aspoň já jo). Číst si knihu jedním hlasem v hlavě a poslouchat jí načtenou jedním hlasem je podle mě docela rozdíl. Ani jedno není špatný, ale rozdíl tam prostě je. Myslím, že Analfabetka bude dobrým letním společníkem jak u moře, tak klidně i za deštivých dnů strávených někde na chalupě.

Co na ní říkáte? Četli jste, líbila se/nelíbila nebo jí máte zrovna v plánu? :) Teď jsem zjistila, že se stala dokonce audioknihou roku 2014.

Vydalo vydavatelství Panteon, 12 hodin 47 minut.
Za poskytnutí audioknihy děkuji Audiotece.cz
Knihu můžete pořídit přímo ZDE

Ještě jsem se chtěla zeptat, kam se chystáte na léto? Já pro velký úspěch jedu tam co loni, do pr... Jestli tam někdo jedete taky, dejte vědět a můžem se sejít.  Přichystám chleby s paštikou :)

Co by vás mohlo zajímat:

15 komentářů

 1. Nečetla jsem ani jednu ze zmíněných, ale podařilo se mi přečíst už nejednu jejich recenzi, zvláštní. A ve všech autor zmiňuje, že opakovaný vtip už není tak vtipný, jak by samotný autor děl mohl očekávat (už se v tom začínám zamotávat, příliš autorů). Stoletého staříka mi dokonce doporučovala angličtinářka, v originále je prý o co stát, tak uvidíme. Možná se pro jednou rozhoupu a přečtu si to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V originále to musí být fakt nářez, protože je tam spousta obratů, které byly řekla bych hodně těžké přeložit do češtiny.

   Vymazat
 2. Taktéž jsem nečetla ani jednu knihu, i když mě obě dost lákají. Jen nevím proč, ale vždy si radši koupím jinou knihu :D Ale audiokniha mi přijde jako skvělý nápad, aspoň jednu knihu od spisovatele bych takovou formou uvítala. I když je pravda, že se celkem bojím, jak se mi to bude mluvené líbit. Přece jen je tam méně možností pro dotváření fantazií a podobné výhody knihy. Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu:) Audioknihy jsou fakt dobrý počin myslím. Je to jako když ti někdo čte, já mám občas problém udržet pozornost, protože když jenom poslouchám, zdá se mi, že se do toho nemůžu pořádně "zažrat" a musím se soustředit a nedělat nic jinýho:)

   Vymazat
 3. Eli, děkuji za typ! Stařík byl načtený úžasně, pan Stránský to rozhodně neodflákl...
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo! Staříka jsem teď taky splašila jako audioknihu a je načtený stejně skvěle jako Analfabetka, pan Stránský prostě umí:)

   Vymazat
 4. Od autora som ešte nič nečítala, akosi ma jeho knihy nikdy nelákala, ale ktovie... Možno by som bola príjemne prekvapená.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus mu dát šanci, až nebudeš vědět, do čeho píchnout:)

   Vymazat
 5. aby nás v té pr... nebylo moc a stačil ti chleba :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já jak to tak poslouchám, tak tam letos bude hlava na hlavě řekla bych :)

   Vymazat
 6. Knihu jsem nečetla, ani se nechystám, nějak mě neláká tenhle typ příběhu. Ale čtu na ni pozitivní ohlasy, všude, kam se podívám. Nicméně mám ráda, když si autor v audioknize vyhraje s hlasy postav, pana Stránského jsem ještě u knihy neslyšela, ale určitě to musí být super poslech :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On si s tím vážně vyhrát, takže poslech jedna radost:)

   Vymazat
 7. Tak mně pro změnu Jonassonův styl nesedí. Vlastně mě hrozně vytáčí :D Přečetla jsem Staříka, ale dočetla jsem ho spíš z hecu. Ty vtipy na mě nefungují: vždycky vím, že tohle je vtip a měla bych se smát, ale prostě nic. Je to na mě moc překombinované, moc šílené, moc divné. Stránského mám ráda, audiokniha bude asi fajn, ale do toho příběhu opravdu nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak styl mi ani tak nevadí jako to, že se už při svojí druhý knížce vykrádá. Jestli ve třetí knížce bude další zápletka s atomovkou, tak jsme skončili :)

   Vymazat