Jste pro klasiku, elektronické knihy nebo audioknihy?

KLASICKÉ KNIHY Knihomolové mají svoje čtecí rituály. Většina z nich se dá realizovat pouze za předpokladu, že v rukou držíte papírovou knihu...

KLASICKÉ KNIHY

Knihomolové mají svoje čtecí rituály. Většina z nich se dá realizovat pouze za předpokladu, že v rukou držíte papírovou knihu. Někteří milují šustění papíru, když obrací stránky, jiní šílí z vůně knih, někdo při čtení hladí stále dokola rohy knížek i když tento zvuk přivádí lidi okolo k šílenství. Tito knižní fajnšmekři si svoje knihy hýčkají, používají krásné záložky a zpravidla svoje knihy neradi půjčují. Co kdyby jim je někdo umazal nebo nedejbože si na ně položil mokrou skleničku...lidi jsou dneska barbaři. Nadšenci se na vydání nové knihy těší jako malí Jardové a zrychlí se jim tep, když vyslovíte jméno jejich oblíbeného knižního hrdiny. Je jim jedno, jestli kvůli nákupu v Neoluxoru budou jíst po zbytek měsíce těstoviny s kečupem. Ovšem jsou tu i čtenáři, kteří to tolik nežerou. Rádi se hrabou v antikvariátech a knihovnách. Do knihkupectví chodí spíš na čumendu nebo když chtějí nějakou novinku. Klidně nosí knihy v obrovských kabelách, kde se jim ohnou a zašpiní rohy, místo záložky si ohýbají růžek a do knih si dělají tužkou poznámky. Knihu vám rádi půjčí. Často zapomenou, co komu půjčili a co si od koho půjčili. Zapomínají také vracet knížky do knihovny. Čtou rádi, ale podstatou je pro ně příběh v knize, ne samotná kniha jako taková.
KUPUJTE NA:
e-shopy: 
antikvariáty:


ELEKTRONICKÉ KNIHY

Pro čtení elektronických knih jste ještě nedávno potřebovali výhradně čtečku. Dodnes je to asi nejlepší možnost, ale knihy se dají číst i na tabletu nebo na telefonu. Výhoda elektronických knih je v tom, že když si chcete přečíst bichli, nemusíte se s ní tahat. E-knihy jsou zkrátka pohodlné. Na jednom přístroji s sebou můžete nosit celou svojí knihovnu. Ovšem je nutné pamatovat na to, že tyto přístroje se nenabíjí ze vzduchu a pokud vám někde cestou kleknou, bude vám celá elektronická knihovna přesně na dvě věci. E-knihy jsou také většinou o něco levnější, než knihy papírové. Proč, když je to tak pohodlné? Protože e-knihou se ochudíte o všechno to výše zmíněné knihomolské úchylkaření. Pokud jste pragmatici a jde vám především o příběh, přičemž samotná kniha pro vás není tolik důležitá, e-kniha pro vás bude správná volba. Některé knihovny je dokonce nabízí zdarma ke stažení nebo se dají sehnat i pirátsky na netu (nedoporučuju to, ale děje se to, asi jako se vším).

 KUPUJTE A STAHUJTE NA:

AUDIOKNIHY

Načítat audioknihy je počin, který se pořádně rozmohl až teď v posledních letech. Řeklo by se, že poslouchat namluvenou knihu je už fakt vrchol lenosti a je to tak. Ale je to super. Hlavně, když vás po celém dni, kdy dřepíte v práci u PC, bolí oči. Třeba byste si večer v posteli rádi četli, ale vaše oči už mají prostě dost. Nebo máte rádi, když vám někdo čte a zrovna není žádná ochotná duše k dispozici? Taky to vyřeší audiokniha. Můžete poslouchat kdekoli - v MHD, při sportování, na procházce se psem, když vám v práci leze na nervy ukecaný kolega. A mimo jiné se při audioknihách krásně usíná (pokud neposloucháte zrovna nějakou hororovou knihu od Stephena Kinga).

 KUPUJTE A STAHUJTE NA:
Jaká je vaše oblíbená verze knihy? Já  mám ráda všechny, každá má svoje výhody a nevýhody, ale nejoblíbenější pro mě asi zůstanou klasické knihy. Četla jsem názory, že tyto knihy dříve nebo později vymizí kvůli e-knihám, ale nemyslím si, že se to stane. Naopak bych řekla, že e-knihy nejsou mezi čtenáři tolik oblíbené. Sem tam sice v MHD potkám někoho se čtečkou, ale i tak se určitě zániku papírových knih bát nemusíme.

Zdroj obrázků: Google

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥