Jste pro klasiku, elektronické knihy nebo audioknihy?

by - 4:29

KLASICKÉ KNIHY

Knihomolové mají svoje čtecí rituály. Většina z nich se dá realizovat pouze za předpokladu, že v rukou držíte papírovou knihu. Někteří milují šustění papíru, když obrací stránky, jiní šílí z vůně knih, někdo při čtení hladí stále dokola rohy knížek i když tento zvuk přivádí lidi okolo k šílenství. Tito knižní fajnšmekři si svoje knihy hýčkají, používají krásné záložky a zpravidla svoje knihy neradi půjčují. Co kdyby jim je někdo umazal nebo nedejbože si na ně položil mokrou skleničku...lidi jsou dneska barbaři. Nadšenci se na vydání nové knihy těší jako malí Jardové a zrychlí se jim tep, když vyslovíte jméno jejich oblíbeného knižního hrdiny. Je jim jedno, jestli kvůli nákupu v Neoluxoru budou jíst po zbytek měsíce těstoviny s kečupem. Ovšem jsou tu i čtenáři, kteří to tolik nežerou. Rádi se hrabou v antikvariátech a knihovnách. Do knihkupectví chodí spíš na čumendu nebo když chtějí nějakou novinku. Klidně nosí knihy v obrovských kabelách, kde se jim ohnou a zašpiní rohy, místo záložky si ohýbají růžek a do knih si dělají tužkou poznámky. Knihu vám rádi půjčí. Často zapomenou, co komu půjčili a co si od koho půjčili. Zapomínají také vracet knížky do knihovny. Čtou rádi, ale podstatou je pro ně příběh v knize, ne samotná kniha jako taková.
KUPUJTE NA:
e-shopy: 
antikvariáty:


ELEKTRONICKÉ KNIHY

Pro čtení elektronických knih jste ještě nedávno potřebovali výhradně čtečku. Dodnes je to asi nejlepší možnost, ale knihy se dají číst i na tabletu nebo na telefonu. Výhoda elektronických knih je v tom, že když si chcete přečíst bichli, nemusíte se s ní tahat. E-knihy jsou zkrátka pohodlné. Na jednom přístroji s sebou můžete nosit celou svojí knihovnu. Ovšem je nutné pamatovat na to, že tyto přístroje se nenabíjí ze vzduchu a pokud vám někde cestou kleknou, bude vám celá elektronická knihovna přesně na dvě věci. E-knihy jsou také většinou o něco levnější, než knihy papírové. Proč, když je to tak pohodlné? Protože e-knihou se ochudíte o všechno to výše zmíněné knihomolské úchylkaření. Pokud jste pragmatici a jde vám především o příběh, přičemž samotná kniha pro vás není tolik důležitá, e-kniha pro vás bude správná volba. Některé knihovny je dokonce nabízí zdarma ke stažení nebo se dají sehnat i pirátsky na netu (nedoporučuju to, ale děje se to, asi jako se vším).

 KUPUJTE A STAHUJTE NA:

AUDIOKNIHY

Načítat audioknihy je počin, který se pořádně rozmohl až teď v posledních letech. Řeklo by se, že poslouchat namluvenou knihu je už fakt vrchol lenosti a je to tak. Ale je to super. Hlavně, když vás po celém dni, kdy dřepíte v práci u PC, bolí oči. Třeba byste si večer v posteli rádi četli, ale vaše oči už mají prostě dost. Nebo máte rádi, když vám někdo čte a zrovna není žádná ochotná duše k dispozici? Taky to vyřeší audiokniha. Můžete poslouchat kdekoli - v MHD, při sportování, na procházce se psem, když vám v práci leze na nervy ukecaný kolega. A mimo jiné se při audioknihách krásně usíná (pokud neposloucháte zrovna nějakou hororovou knihu od Stephena Kinga).

 KUPUJTE A STAHUJTE NA:
Jaká je vaše oblíbená verze knihy? Já  mám ráda všechny, každá má svoje výhody a nevýhody, ale nejoblíbenější pro mě asi zůstanou klasické knihy. Četla jsem názory, že tyto knihy dříve nebo později vymizí kvůli e-knihám, ale nemyslím si, že se to stane. Naopak bych řekla, že e-knihy nejsou mezi čtenáři tolik oblíbené. Sem tam sice v MHD potkám někoho se čtečkou, ale i tak se určitě zániku papírových knih bát nemusíme.

Zdroj obrázků: Google

Co by vás mohlo zajímat:

25 komentářů

 1. U některých knížek dávám přednost papírové verzi (pak je ještě otázkou, jeslti paperback nebo vázanou), dřívě jsem četla většinou doma nebo na dovolené, knihy jsem s sebou tahala jen na střední, protože to bylo poslední období, kdy mi cestování zabralo přes hodinu v kuse. Poslední dobou dávám přednost čtečce. Hlavně jsem se přestěhovala do 1+1, kde není místo na knihovnu, takže jsem knížky musela nechat u rodičů. Audioknihy jsem zkoušela, ale na cestování MHD mi přijdou nepraktické, když musím často přetáčet, protože jsem něco neslyšela, cestou nakoupím atp.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já tahám knihy neustále, dokonce mám teď nově foch na knížky i v práci (která nemá s knihami bohužel co dělat) Audioknihy poslouchám ráda před spaním.

   Vymazat
 2. U mě jedině papírová verze.-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jednou jsem poslouchala audioknihu sama doma a bylo to příjemné. Také mám v tabletu nataháno spoustu e-knih, ale nevydržím číst dlouho. Pro mě je nejvhodnější papírová verze. Ale nekřivdím tím ostatním knihám :-). Audioknihy jsou fajn v tom, že mi je posloucháme třeba ve výtvarce, když pracujeme. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, audioknihy jsou super při práci, kdy nemusí mozek jet na 100% :) Já mám občas pocit, že když čtu e-knihu, tak mi to nějak lépe ubíhá, asi jak to mám na menší obrazovce:)

   Vymazat
 4. Nemám trpezlivosť sedieť a počúvať audioknihu... Teda s výnimkou toho, keď cestujem, vtedy je to fajn.:) Inak mám veľmi rada aj klasické knihy, aj e-booky, ale e-booky sú predsa len o čosi praktickejšie.:) Inak súhlasím s tebou, že e-booky klasické knihy nevytlačia... minimálne nie tak skoro.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já doufám, protože by to byla strašná škoda. Nejvíc by trpěli knižní úchylové :)

   Vymazat
 5. Pořád nedám dopustit na normální papírovou knihu, ale nepohrdnu ani e-bookem (i když ty čtu spíše na recenze, popřípadě tak mám učebnice) nebo audioknihou, na cesty Studentem není nic lepšího :) Ale papírové knihy prostě vedou. Jsou krásné, voňavé, šustí, vypadají božsky....ach!!

  Jinak ale patřím k těm knihomolům, co to až tak nežerou, alespoň co se ošetřování knih týče :) Z ohnutého růžku se nestřílí, i když je fakt, že třeba politá kniha by mě fakt mrzela.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aaa, máme tu knižního úchyláčka :)) Já taky právě patřím k těm, co to tak nežerou, moje knihy prostě žijou se mnou, i když je fakt, že od jídla a pití se je snažím držet co nejdál a mám knížky, které nepůjčuju...třeba první vydání atd...

   Vymazat
 6. U mě pořád vede papírová verze :) Ebooky jsou fajn na cestování, ale nemám z nich ten úplně správný pocit. Zkrátka mi chybí držet knížku v ruce a listovat v ní. A audioknihy pro mě rozhodně nejsou. Jsem zvyklá na svoje tempo čtení a rozčilovalo mě, že ten, kdo ji četl, to říkal neskutečně pomalu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To souhlasím, taky mi vadí pomalejší tempo u audioknih, ale dá si zvyknout :)

   Vymazat
 7. Jedině klasická knížka--při čtení ráda čuchám tu úžasnou vůni papíru :o)))
  Měj moc krásný víkend.
  Martina

  OdpovědětVymazat
 8. Jednoznačně preferuji klasické papírové knihy, protože patřím k těm, kteří na knihy rádi sahají, čichají k nim a užívají si jejich fyzickou podstatu. Už jsem četla i pár e-knih, nebylo to nejhorší, ale zabralo mi to nejspíš déle, než kdybych stejný příběh četla v klasické knize. Ke knihám si chodím odpočinout od počítače nebo obrazovky vůbec, takže by pro mě čtení e-knih bylo nepraktické, i když chápu, že třeba na delší cesty je lepší s sebou vzít čtečku než hromadu bichlí. Co se týče audioknih, k těm jsem doteď nenašla cestu a mám podezření, že se to hned tak nezmění. Především proto, že si ráda příběh vychutnávám svým vlastním tempem a audiokniha by mi toto nebyla schopná dopřát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se zase e-knihy čtou rychleji než normální knihy, nevím, čím to je:)

   Vymazat
 9. já posledních pár let čtu prakticky jenom eknihy na čtečce - nejlepší při cestování a taky čtu jen v angličtině a skutečných knih v angličtině moc nemám no a už jsem tak zvyklá že je mi normální kniha nepohodlná :D a taky poslouchám - hlavně při cestách mhd je to super a taky doma když třeba uklízim nebo tak abych taky mohla zaměstnat hlavu :) klasické knihy spíš sbírám - mám hromadu klasiky kterou jsem ani všechnu nečetla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi evidentně pokroková žena:) Myslím, že knihy jsou to nejlepší, co může člověk sbírat, ovšem musí na to mít prostory :)

   Vymazat
 10. Jsem jasný tradicionalistický knihomil, "co to tolik nežere". Za dobu na Erasmu jsem se ale odhodlala k pořízení čtečky. Na cestování je to nadmíru praktická věc a navíc se snad konečně dostanu k té spoustě knih, co si sice chci přečíst, ale nemám zájem si je rovnou i kupovat, protože je nemám doma kde dávat (a co jsem opustila perfektně vybavenou knihovničku na střední, s knihovnami se moc nekamarádím, protože čtu hlavně tlustou klasiku a ten měsíc je obvykle na přečtení prostě málo). K audioknihám jsem se ještě nedopracovala; třeba jednou dojde čas i na ně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám zase knihy, které prostě chci mít papírově, protože jsou třeba krásné a některé mi "stačí" elektronicky. O čtečce začínám silně uvažovat, protože z mobilu začínám být už slepá:) Díky za skvělý příspěvek

   Vymazat
 11. Audioknihy mě nikdy nenadchly, ale e-knihy hltám už osm let :) Na čtečku v posledních měsících nedám dopustit, ale nedokážu si zároveň představit, že bych v policích neměla knihy. Ty v mém obýváku prostě být musí! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, taky je potřebuju pro dotváření interiéru :) Hezky se na to kouká a lidi si myslí, že jsem inteligent :-D (což nejsem)

   Vymazat
 12. E-knihám jsem zatím na chuť nepřišla, baví mě číst a přiřazovat postavám jejich hlasy a styl, jakým mluví. Čtečku jsem dostala za maturitu a mám ji jako okrajovou verzi u knížek, které neseženu v klasické formě (do knihovny jezdím do vedlejšího města a ruku na srdce, ne vždy jsou k dispozici :D) nebo u knížek, které si chci jen očíhnout. Pokud mě zaujme, tak si ji seženu v papírové verzi. Knížky kupuju málokdy, většinou vyplením knihovnu a koupím si jen ty, o nichž vím, že se k nim budu opakovaně vracet. Zaprvé jsou knížky dost drahá sranda, za druhé zabírají dost místa a zatřetí mnohé z nich stačí přečíst jen jednou. :D Čtečka je skvělá verze, když se chystám na dovolenou a nevím, na jaké čtení budu mít náladu.
  Každopádně nejradši mám klasickou, papírovou knížku. Bytelnou. Moc ráda čtu hrubé, dlouhé romány. :D Papírová knížka má kouzlo, které digitální v blízké době nebo vůbec nikdy (můj názor :D) mít nebude. Nemám čich, takže nejsem ten případ, co si knížku stokrát očichá, jak voní novotou nebo jak je zatuchlá, ale papír je hřejivější než displej. A nese na sobě stopy předchozích čtenářů. Z čehož někdy nemám radost, ale holt to k tomu patří. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, když mě zaujme e-kniha, většinou si tu knížku pak taky koupím i papírově :)

   Vymazat
 13. Papírové knihy jsou krásné, voňavé, osahatelné, šustící a tak dále a tak dále. Jsou prostě nejlepší! Ale taky zabírají dost místa, jsou mnohdy drahé a přesně jak píšeš, když mám unavené oči, stávají se nečitelnými. Proto jsem si oblíbila audioknihy. Audio verze mi také připomíná dětství, kdy jsme s bráchou poslouchali pohádky, Spejbla a Hurvínka a další příběhy z kazet u starého rádia. A elektronické knihy jsou hudbou nejbližší doby, kterou chci také v brzké době vyzkoušet. Skvělý způsob jak mít stále u sebe celou knihovnu (nebo alespoň její větší část). Rozhodně se ale nikdy nevzdám papírových knih, miluji pohled na knihovnu plnou různorodých děl, miluji otáčení stránek a zkoumání textury všech částí (od přebalu, přes texturu papíru až po okraje stránek. Takže postup do budoucna? Přečíst e-knihu a pokud mě kniha natolik zaujme, tak si ji pořídím i ve fyzické podobě. A pokud objevím novou knihu oblíbeného autora, rovnou do ní zainvestuji a ponesu si domů nový papírový poklad :)
  Skvělý článek na zamyšlení. Krásně jsi to shrnula :)

  OdpovědětVymazat