AUDIOKNIHA - Dýchací metoda - Stephen King

Jsem příznivec audioknih . O jejich výhodách jsem psala v minulém článku . Když mi Audioteka.cz nabídla spolupráci, nenašla jsem žádný důvo...

Jsem příznivec audioknih. O jejich výhodách jsem psala v minulém článku. Když mi Audioteka.cz nabídla spolupráci, nenašla jsem žádný důvod, proč odmítnout a tak je první recenze audioknihy tady. 

Pro začátek jsem si vybrala  povídku (cca 3 hodiny čtení) Dýchací metoda z knihy Čtyři roční doby od Stephena Kinga. King je podle mě novodobý Hitchcock a jeho knihy jsou vesměs hororové, takže jsem byla zvědavá hlavně na formu čtení. Přecijen hororovou knihu nelze číst lecjakým hlasem, pokud chcete posluchači obstarat to správné mrazení a husí kůži

King je mistr popisu. Jeho styl psaní vás donutí uvěřit, že všechno, o čem píše, je holá skutečnost. Ať je to jakkoli děsivé. Povídka začíná v jakémsi bezejmenném „pánském klubu“, kde se muži scházejí za účelem vyprávění příběhů. Dýchací metoda je jeden z nich. Odehrává se v New Yorku v roce 1937. V době, které vládla snůška nesmyslných předsudků a například přijmout těhotnou neprovdanou ženu byla pro tehdejší společnost pořádně hořká pilulka.

Jde o příběh, ne o vypravěče

Vypravěč je povoláním lékař, který ve 30. letech prosazoval nové metody v lékařství. Někteří ho měli za blázna, jiní jeho názory uznávali. Jednou z jeho inovací byla tzv. Lamazeova metoda. Šlo o techniku dýchání, která měla urychlit porod a omezit bolest. Příběh z vypravěčovi vlastní zkušenosti pojednává o těhotné ženě, která se ocitla v nelehké situaci a rozhodla se jí postavit čelem. Ať si společnost myslí, co chce. Bohužel tento příběh záviděníhodné odvahy bude mít tak tragický konec, že si to nedovedete představit ani v těch nejhorších snech. Nejednou se budete znechuceně ošklíbat a na konci budete jen nevěřícně zírat s otevřenou pusou. 

Tu knížku jsem si šla půjčit. Chtěla jsem si přečíst i další povídky, mezi které patří Nadaný žák, Tělo a Vykoupení z věznice Shawshank. Myslím si, že King musí být tak trochu magor, když je schopný vyplodit něco tak odporně děsivého (a podle referencí jeho milovníků je tohle oproti jeho dalším knihám čajíček). Není to rozhodně příběh na noční cestu vlakem a dala bych k němu nálepku NEPOSLOUCHAT  PO SETMĚNÍ. Jsem z toho znechucená a zároveň naprosto nadšená. Myslím, že  přesně toho chtěl King dosáhnout. Moje láska k hororům se tím jen prohloubila. 

Jak jsem psala výše, horor nelze číst jakýmkoli hlasem. Dostala se mi do rukou i audiokniha obsahující všechny 4 povídky, načtená v roce 2005 panem Jaroslaven Dolečkem a bez urážky musím říct, že to nebylo ono. Má moc pozitivní a mladý hlas - to se zrovna pro tuhle knihu nehodí. U čtení Petra Pelzera jsem se fakt bála. Jeho hlas má věk a hrubost. Přesně takovou, jakou jsem si představovala u knižního vypravěče, protože to konec konců taky není zrovna mladíček. U svojí recenzní verze jsem tak nejvíc ocenila skvělý výběr hlasu. V Kingovi budu rozhodně dál pokračovat. Pokud píšete horory, být magor se stává vaší předností.

Vydalo vydavatelství Tympanum, 3 hod. 26 minut. 

Za recenzní verzi audioknihy děkuji Audiotece.cz 
Audioknihu můžete pořídit přímo ZDE

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥