Sto tajných dvířek - Nathan David Wilson

by - 5:30

Když dospělí čtou knihy pro děti

Taky jste jako děti byli tak šíleně zvědaví? Vzpomínám si, jak jsem u babičky jako malá ráda šmejdila na půdě, ve skříních, zkrátka všude, kde se dalo něco zajímavého objevit. Pojďte se zase na chvíli vydat na dětskou výpravu za dobrodružstvím. Co na tom, že jsme už dospělí, přečíst si občas knihu pro mladší čtenáře může být neuvěřitelně osvěžující.

Všechny děti jsou zvědavé...

Henry je na první pohled obyčejný 12ti letý kluk. Jako každé dítě, je i on zvědavý. Jeho rodiče ho
na(ne)štěstí velmi důsledně vedou ke spořádánému chování. Po většinu času je pod přísným dohledem chůvy a s pravým dobrodružstvím tak nemá téměř žádné zkušenosti. Ovšem ne tak jeho rodiče. To jsou dobrodruzi až na půdu, díky čemuž se zrovna ocitají ztraceni kdesi v Indii. Je rozhodnuto, že po dobu, kdy budou Henryho rodiče nezvěstní, se ho místo chůvy ujmou teta se strýcem. Když se náš hrdina dostane na osamělý ranč v Kansasu obklopený přírodou, je nadšen. Nikdy necítil takovou volnost. Navíc teta se strýcem jsou nadmíru milí lidé, kteří jsou dětským dobrodružstvím nakloněni, neboť sami mají 3 dcery.

 

...a mívají kuráž, když jde o lumpárny

Vypadá to snově až do doby, kdy Henry objeví v domě tajnou stěnu plnou malých dvířek. Logicky ho zajímá, co se skrývá za nimi. Bohužel nejdou otevřít tak snadno. Musí se přijít na správný mechanismus a fungování dvířek. Mohla by mu s tím pomoci jedna z jeho sestřenic, nadmíru zvědává a lumpárnami protřelá Henrietta. Jenže co když s otevřením dvířek otevřou tihle dva uličníci i Pandořinu skříňku? Stěna s dvířky byla přeci velmi dobře schovaná... Je možné, že se za nimi skrývá něco strašného, co jen čeká na někoho dostatečně zvědavého...


Kde se v domě stěna s dvířky vzala a co je za nimi, si už budete muset zjistit sami. Já vám můžu ještě prozradit, že to je příběh napínavý jako kšandy. Místy dojemný, místy strašidelný, přesně tak, jak má dobrodružná knížka být. Děj pěkně ubíhá a překvapivé zvraty jsou samozřejmostí. Sto tajných dvířek je první díl trilogie od N.D.Wilsona. Druhý díl, který se jmenuje Pampeliškový oheň, už mám doma a jsem zvědavá, co se bude s dvířky dít dál. Po prvním díle to vypadá, že všechno, co se o nich dalo zjistit, bylo už zjištěno, ale evidentně to tak není. Mám takové tušení, že až se budu ve třetím díle Kaštanový král s Henrym a Henriettou loučit, bude mi trochu smutno, ale zatím nepředbíhejme. Kdo ví, co všechno se za dvířky ještě objeví. Snad to nebude Harry a Hermiona :)
N.D.Wilson píše neuvěřitelně chytlavě a čtivě.Takové správné prázdninové čtení. Vzpomínáte si, co jste četli, když vám bylo 12? Mě tenkrát dost bavily komixy - Kačer Donald, Čtyřlístek nebo Pif, měla jsem snad všechny :)
Z anglického originálu 100 Cupboards přeložila Dana Stuchlá
Vydal Knižní klub v roce 2009, 267 stran

Co by vás mohlo zajímat:

6 komentářů

 1. Opravdu krásný článek s úplně božími fotkami :) Ráda bych si tuto knihu přečetla, jelikož teď jsem pořád četla knihy náročné na psychiku (války, nacistické Německo ...) a myslím, že tato kniha by pro mne mohla být příjemnou oddychovkou, díky :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mohu jen podepsat. V poslední době čtu náročnou literaturu, nějaký oddych by neškodil.

   Vymazat
  2. Určitě, pokud čtete náročnou četbu, tak tohle by byla správná oddechovka :)

   Vymazat
 2. Ooo tvoj clanok mi uplne pripomenul detstvo :) Ja si spominam, ze som citala par dielov Trich patracov, Adriana Mola a jednu knihu s nazvom Tajna zahrada, ale uz neviem co to bolo, len ten nazov si pamatam dodnes :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adriana Molea miluju, asi se tu možná taky v brzké době objeví recenze:) Jsem ráda, že jsem připomněla děství:)

   Vymazat
 3. Mě tahle kniha hrozně moc zklamala. Byla to tak šílená nuda, že jsem si tenkrát skoro ukousala nohu. Jediné co se mi na ní líbilo, byl přebal a zpracování.

  OdpovědětVymazat