Hedvábník - Robert Galbraith (J.K.Rowlingová)

Styl psaní J.K. Rowlingové má většina z nás v hlavě "zapsaný" jako pohádkový. Jenže zazvonil zvonec, Harryho Pottera byl konec, na...

Styl psaní J.K. Rowlingové má většina z nás v hlavě "zapsaný" jako pohádkový. Jenže zazvonil zvonec, Harryho Pottera byl konec, najednou tu bylo (p)Prázdné místo. Doslova a do písmene. Vůbec mě nenapadlo, že Rowlingová by ono prázdné místo mohla zaplácnout detektivkama. Přes prvotní nedůvěru a mojí všeobecnou nelibost k detektivkám musím ale teď říct, že je to sakra parádní záplata.


Hedvábník je volným pokračováním Volání kukačky. Takže vůbec nevadí, když jste první knihu Roberta Galbraitha  nečetli. Jsou tu stejné postavy, ale úplné nová dějová linie. Tentokrát se vypravíme s těžkopádným, i když svým způsobem okouzlujícím detektivem Cormoranem Strikem hledat zaběhnutého spisovatele.
 
Máme tu co dočinění s dílkem, v jehož anotaci najdeme spoiler jako prase. Není to bohužel až tak výjimečný jev. Je mi vždycky takových přehmatů líto, takže pro vás mám vlastní anotaci:

Psaní je nádherná věc, ovšem pokud zamíříte ostrým hrotem pera na nesprávné lidi, musíte počítat s tím, že se můžete dostat do maléru. Vážná obvinění, odkrývání pravdy a zvrhlostí, které nikdy neměly spatřit světlo světa mají za následek, že se jejich autor jednoho dne prostě ztratí. Najde známý detektiv Cormoran Strike nezvěstného spisovatele? Možná objeví takové věci, které by snad raději ani vědět nechtěl...


A nyní přeskočí ti, kdo o spoiler z anotace nestojí

Jak zjistíme z výše zmíněné anotace, milého spisovatele nám někdo dost nehezky utratil, protože to byl pisálek s pěkně nevymáchaným psacím strojem. Kandidátů na vraha je mnoho, poněvadž v úchylném románu náš filuta nepěkně vymaloval téměř každého ze svých blízkých i vzdálených. On je sice vymaloval, ale najít toho, kdo ho rozmáznul, bude velký oříšek. A to i pro takového kabrňáka, jako je Strike. Nabízí se také otázka ne proč ho někdo zabil a zrovna takovým způsobem, ale hlavně proč vůbec napsal to, co napsal...

 
V popředí celé knihy jasně stojí děj kolem vraždy, ale autor/ka nám současně dovoluje nahlédnout do soukromého života postav, což dodává knize další rozměr.Vidíme, že hlavní hrdina není pouze detektiv, ale zároveň i voják poznamenaný válkou v Iráku. Že má handicap, který mu leckdy velmi ztěžuje práci a i když nám většinu času ukazuje pouze tvrdou slupku, nachází se pod ní vřelé srdce. Podobně rozvádí i životy dalších postav.

Hedvábník je bezpochyby čtivá kniha, ale když jsme u toho rozvádění, postřehla jsem i jistou roztahanost. Přehnané používání příslovců ve snaze rozvést popis do detailů. Naopak jsem kvetla, když autorka vůbec nedokončovala zásadní dialogy, ale odbyla to strohým "Po deseti minutách, kdy Strike osvětlil Robin celou svojí teorii..." se zvedli a šli dělat to a to. Přišlo mi, že jde už o zbytečný minimalismus, když celou knihu autorka klade důraz na propracované popisy na místech, kde by možná ani tolik potřeba nebyly.

Nakonec stojí za zmínku i to, s jakou syrovostí autorka píše bez problému o různých nechutných okolnostech vraždy, sexu, násilí...Rowlingová se toho prostě nebojí a myslím, že když si po letitém pobytu v Bradavicích vybrala jako další žánr detektivky, rozhodla se nadmíru správně. Hedvábník je první detektivka, která mě opravdu nadchla.
 
Z anglického originálu The Silkworm přeložil Ladislav Šenkyřík.
Vydalo nakladatelství Albatros Media - Plus v roce 2015, 480 stran

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥