Hedvábník - Robert Galbraith (J.K.Rowlingová)

by - 12:14

Styl psaní J.K. Rowlingové má většina z nás v hlavě "zapsaný" jako pohádkový. Jenže zazvonil zvonec, Harryho Pottera byl konec, najednou tu bylo (p)Prázdné místo. Doslova a do písmene. Vůbec mě nenapadlo, že Rowlingová by ono prázdné místo mohla zaplácnout detektivkama. Přes prvotní nedůvěru a mojí všeobecnou nelibost k detektivkám musím ale teď říct, že je to sakra parádní záplata.


Hedvábník je volným pokračováním Volání kukačky. Takže vůbec nevadí, když jste první knihu Roberta Galbraitha  nečetli. Jsou tu stejné postavy, ale úplné nová dějová linie. Tentokrát se vypravíme s těžkopádným, i když svým způsobem okouzlujícím detektivem Cormoranem Strikem hledat zaběhnutého spisovatele.

Nečtěte anotaci, prostě si tu knížku kupte a je to :)

Máme tu co dočinění s dílkem, v jehož anotaci najdeme spoiler jako prase. Není to bohužel až tak výjimečný jev. Je mi vždycky takových přehmatů líto, takže pro vás mám vlastní anotaci:

Psaní je nádherná věc, ovšem pokud zamíříte ostrým hrotem pera na nesprávné lidi, musíte počítat s tím, že se můžete dostat do maléru. Vážná obvinění, odkrývání pravdy a zvrhlostí, které nikdy neměly spatřit světlo světa mají za následek, že se jejich autor jednoho dne prostě ztratí. Najde známý detektiv Cormoran Strike nezvěstného spisovatele? Možná objeví takové věci, které by snad raději ani vědět nechtěl...


A nyní přeskočí ti, kdo o spoiler z anotace nestojí

Jak zjistíme z výše zmíněné anotace, milého spisovatele nám někdo dost nehezky utratil, protože to byl pisálek s pěkně nevymáchaným psacím strojem. Kandidátů na vraha je mnoho, poněvadž v úchylném románu náš filuta nepěkně vymaloval téměř každého ze svých blízkých i vzdálených. On je sice vymaloval, ale najít toho, kdo ho rozmáznul, bude velký oříšek. A to i pro takového kabrňáka, jako je Strike. Nabízí se také otázka ne proč ho někdo zabil a zrovna takovým způsobem, ale hlavně proč vůbec napsal to, co napsal...


Duše knihy

V popředí celé knihy jasně stojí děj kolem vraždy, ale autor/ka nám současně dovoluje nahlédnout do soukromého života postav, což dodává knize další rozměr.Vidíme, že hlavní hrdina není pouze detektiv, ale zároveň i voják poznamenaný válkou v Iráku. Že má handicap, který mu leckdy velmi ztěžuje práci a i když nám většinu času ukazuje pouze tvrdou slupku, nachází se pod ní vřelé srdce. Podobně rozvádí i životy dalších postav.

Hedvábník je bezpochyby čtivá kniha, ale když jsme u toho rozvádění, postřehla jsem i jistou roztahanost. Přehnané používání příslovců ve snaze rozvést popis do detailů. Naopak jsem kvetla, když autorka vůbec nedokončovala zásadní dialogy, ale odbyla to strohým "Po deseti minutách, kdy Strike osvětlil Robin celou svojí teorii..." se zvedli a šli dělat to a to. Přišlo mi, že jde už o zbytečný minimalismus, když celou knihu autorka klade důraz na propracované popisy na místech, kde by možná ani tolik potřeba nebyly.

Nakonec stojí za zmínku i to, s jakou syrovostí autorka píše bez problému o různých nechutných okolnostech vraždy, sexu, násilí...Rowlingová se toho prostě nebojí a myslím, že když si po letitém pobytu v Bradavicích vybrala jako další žánr detektivky, rozhodla se nadmíru správně. Hedvábník je první detektivka, která mě opravdu nadchla.

5/5

Z anglického originálu The Silkworm přeložil Ladislav Šenkyřík
Vydalo nakladatelství Albatros Media - Plus v roce 2015, 480 stran

Co by vás mohlo zajímat:

14 komentářů

 1. Krásný článek s úžasnými fotografiemi. Však já jsem asi zatím nedospěla k žánru těchto knih. Prozatím mě spíš zajímají fantasy příběhy, YA ... Ale určitě si knihu někdy přečtu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu:) Fantasy mám taky ráda, ale jinak jsem románový klasik:)

   Vymazat
 2. Je v pláne tak uvidíme kedy sa k nej dostanem, ale celkom sa teším, lebo samé dobré hodnotenia čítam :)
  ľúbezná

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky, ještě jsem asi nečetla negativní recenzi...asi proto, že Hedvábníkovi je fakt málo co vytknout...

   Vymazat
 3. Tak tak nadšený článek o Hedvábníkovi nečetla. Že by to fakt stálo za to? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě stojí, dám za něj klidně pařátek do ohně :)

   Vymazat
 4. Eli, na knihu jsem slyšela jen a jen chválu! Už ji mám doma a těším se.
  Posílám pozdravy, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, jestli si vzpomeneš, dej pak vědět, jak se líbila :)

   Vymazat
 5. Knihu jsem nečetla. Ale i tak mi na tom vadí jedna věc. J.K. Rowlingová se chtěla odprostit od Harryho Pottera. Nechtěla, aby ji s ním spojovali i u této knihy. A tak to podle mého názoru právě kvůli tomu napsala pod pseudonymem. Jenže hle, v knihkupectví najednou uvádějí: Bestseller od autorky Harryho Pottera. Prostě mi to přijde neuctivé. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Ale na druhou stranu se tedy Rowlingová měla postarat o to, aby se to neprofláklo, že píše pod pseudonymem. Srovnávat HP s Voláním kukačky nebo Hedvábníkem ani nejde, jsou to odlišné žánry i když fandové Rowlingové jí v těch detektivkách prostě poznají:) Teď mají akorát potvrzenou domněnku..:)

   Vymazat
 6. Souhlasím! Taky nejsem detektivkový nadšenec, ale Hedvábník se vážně povedl! =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Povedl se moc, doufám, že i další kniha bude podobně skvělá.

   Vymazat
 7. Ty píšeš tak skvěle! Úžasná recenze a díky ní si ji chci rozhodně přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rowlingová je ten, kdo píše skvěle :)) Děkuji za pochvalu, určitě si Hedvábníka přečti, myslím, že litovat nebudeš:)

   Vymazat