Překnížkováno - Jiří Trávníček

Čtení je naše potěšení. Čteme kvůli vědomostem, neboť toužíme po vědění a snažíme se zdokonalovat. Čteme, protože si u toho odpočineme. Milu...

Čtení je naše potěšení. Čteme kvůli vědomostem, neboť toužíme po vědění a snažíme se zdokonalovat. Čteme, protože si u toho odpočineme. Milujeme šustění papíru a vůni knih (a neříkejte mi, že k nim nečucháte, protože já vím, že ano, každý knihomol to dělá). Prostě milujeme knihy. Zajímá vás, kolik nás takových nadšenců je? Z téhle chytré knihy se to dozvíte a bohužel to jsou docela alarmující čísla. 

Překnížkováno od Jiřího Trávníčka je vlastně souhrn výsledků knižního výzkumu, který každé tři roky provádí Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV (akademie věd) ČR. Výzkum zahrnuje velký počet lidí a otázky zaměřující se např. na:

- knižní trh tuzemský i zahraniční
- budoucnost papírových knih vzhledem k rozmachu e-knih
- důsledky digitalizace na čtení knih (všechno si přečteme na internetu)
- způsoby, jakými si lidé knihy opatřují a na jejich celkovou dostupnost
- systém veřejných knihoven 


Věděli jste, že náš český knižní trh je zhruba 30x menší, než knižní trh Německa? Nebo že se u nás čte tak málo, že na 1000 lidí připadá 1,3 výtisku koupených knih? Údajně je náš trh přesycen a člověk se musí prohrabat velkým množstvím brakové literatury, než se dostane k něčemu kvalitnímu. Spoustě lidí dělá problém vyznat se v obrovském množství nově vydávaných titulů a zároveň jim knihy přijdou nemístně drahé. 

Jiří Trávníček se v knize snaží motivovat lidi k tomu, aby více četli. Úpadek čtení, k jakému v naší zemi dochází, totiž logicky bude mít s největší pravděpodobností za následek co? Ano, hloupý a omezený národ, který nebaží po vzdělání ani informacích. Tudíž si sám brání ve vývoji a to nezachrání ani ona vševědoucí digitalizace. To, že u nás čte slabých 40% obyvatelstva, to je zatraceně špatná zpráva....Jestli to tak půjde dál, brzy z nás bude národ blbců. 


My Češi jsme prostě zvláštní úkaz. Máme obrovský, stabilní knižní trh, který nabízí téměř všechno, na co si vzpomeneme. A ne, my prostě nečteme. Tradičně jsme samá výmluva. Buď na čtení nemáme čas. Nebo na knihy nemáme peníze. A proč bychom taky měli číst, když si můžeme počkat, až to někdo zfilmuje? Jsme prostě líní jako vandráci a radši si místo čtení knih každodenně pouštíme televizní výmaz mozku. Dokonce jsem slyšela názor, že čtení je ztráta času. Pravdou je, že když na něco čas chci mít, tak si ho prostě udělám a nikdo mi nebude vysvětlovat, že knihy jsou nedostupné, protože jsou drahé. Za prvé máme knihovny a za druhé máme antikvariáty, většinou už i s e-shopem. A někdy máme kamarády knihomoly, kteří rádi nějakou knihu doporučí, případně i zapůjčí. 

Občas slýchám otázku: "Proč pořád tolik čteš?" Protože nechci umřít jako omezený idiot, to především a taky proto, že mi to přijde lepší, než ten čas strávit čumákováním do PC, do kterého mimochodem čumím celý den v práci. Nebo nedejbože před televizí, jejíž program má zničující vliv na mozkové buňky asi jako velmi kvalitní alkoholová pijatika. To bych z toho ještě taky mohla začít chlastat....

Lidi, čtěte!!! 

Ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky vydalo nakladatelství HOST v roce 2014, 192 stran. 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství HOST

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥