Mrs. Poe - Lynn Cullenová

Poslední dobou jsem si oblíbila životopisy spisovatelů, malířů a dalších umělců. Nakladatelství Metafora vydává krásnou sérii beletrizovanýc...

Poslední dobou jsem si oblíbila životopisy spisovatelů, malířů a dalších umělců. Nakladatelství Metafora vydává krásnou sérii beletrizovaných životopisů slavných lidí a já pro vás mám po Fridě a Paní Hemingwayové příběh jednoho z nejponurejších autorů své doby. Z jeho povídek vám přeběhne mráz po zádech. A možná i z jeho života.

V tomto beletrizováném životopise vidíme Edgara Allana Poea očima básnířky Frances Osgoodové, která je fascinována jeho básní Havran úplně stejně jako většina lidí. Když se seznámí s autorem slavné básně osobně, zjistí, že i přes jeho cynismus a zničující kritiku, kterou tak rád častuje ostatní spisovatele, je v něm cosi úžasného.  Něco temného a zároveň velmi přitažlivého. Ano, hádáte správně, pouze u básní nezůstane.


Oba oficiálně žijí v manželství, ale ani jedno nefunguje tak, jak by mělo. Bohužel tehdejší společnost na jakékoli nemanželské vztahy pohlížela více než kritickým okem, takže riskování dobré pověsti vyžaduje zvláštní opatření. Zvědavé lidské zraky smí vidět pouze obyčejnou gentlemanskou slušnost muže k ženě. Co se asi nachází mezi dvěma spřízněnými dušemi, když se nikdo nedívá? Přátelství, láska? Obojí najednou?
Jako u předešlých knih z životopisné série od Metafory jsem byla i tady nadšená krásnou psychologií postav a přála jsem si, aby příběh pokračoval. Nejvíc mě tentokrát ale nepřekvapily postavy hlavní. Byla to jedna velmi výrazná postava vedlejší, a sice Poeova mladá manželka Virginie (jak známo, Poe si vzal svou sestřenici Virginii, když jí bylo 13 a jemu 26 let. V knize se nacházíme o 10 let dál). Virginie, jakožto inteligentní žena a žárlivá, ale i dětsky naivní manželka slavného spisovatele neustále brnká čtenáři na nervy. Působí jako zákeřná mrcha s tváří anděla. Jenže její zákeřnost má malý, ale velmi podstatný háček.

Musím uznat, že autorka vyvedla Poea velmi kvalitně. Nezapomínala na skutečnost, že Poe vyrůstal v Anglii a i přes prostředí New Yorku, kde se tento knižní příběh odehrává, mu ponechala jistou anglickou zdrženlivost. Tu naopak vyvážila americkou nespoutaností. Také mě zaujalo, jak mistrně dovedla zobrazit spisovatelovo duševní i morální rozpolcení. Lynn Cullenová si u mě vysloužila i další plus za zobrazení intenzivních emocí a myšlenkových pochodů postav.

Nakonec mám zprávu především pro ty, kteří si vybírají knihu podle první strany: První strana není nic moc. Je tam jedna dlouhá mizerná věta, která budí dojem, že kniha bude kostrbatá. Nenechte se odradit. Myslím, že to asi nešlo lépe přeložit. Děj se rozjede hned záhy a doufám, že si knihu užijete stejně tak příjemně, jako jsem si jí užila já.

Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2015, 376 stran

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥