Ukaž, co děláš - Austin Kleon

by - 6:45

"Prostě piš dál. Nečekej na reakce na svojí dosud publikovanou práci. Buď přijde nebo nepřijde, bude buď dobrá nebo špatná, ale v žádném případě se nezastavuj." To nám radí Austin Kleon ve svojí další knize Ukaž co děláš. Je stejně parádně nakopávací jako Kraď jako umělec. Prozradí hned několik funkčních způsobů, jak o sobě dát světu vědět. Proč sdílet jenom samotné výsledky práce, když můžeme sdílet celý tvůrčí proces? A proč bychom si měli dávat pozor na to, abychom se sdílením nenechali unést natolik, že by naše hlavní tvoření šlo stranou? Odpověď na tyto i mnohé další otázky se dozvíte na krásných 200 a něco stránkách od Austina Kleona.

Je pravdou, že některé poznatky z této knihy mi krajně připomněly ty z Kraď jako umělec. Není se čemu divit, protože jestli Kraď jako umělec byla kniha o tom, jak krást od ostatních, Ukaž co děláš vás má naučit, jak zajistit, aby ostatní kradli od vás. Tyhle dvě knížky jsou zkrátka jako zrcadlová dvojčata.

Stejně jako u první knihy jsem si udělala výtah toho nejdůležitějšího, k čemu se hodlám ještě vrátit. Vznikly mi z toho takové zápisky šílencovy, nicméně s jejich pomocí píšu tuhle recenzi. Strašně se mi líbí, že Austin Kleon vám fakt nic necpe. Prostě použijte, co chcete, na zbytek klidně zapomeňte. Myslím, že i kdybyste někdy využili jen jednu jedinou věc z jeho knihy, měl by z toho radost.


Stejně jako Kraď jako umělec je i tato další Kleonova kniha nabitá inspirací. Může se stát takovou malou učebnicí pro tvořivky všeho druhu. Každý si v ní najde to svoje. Většinou k dalším dílům self-help knížek přistupuju s určitým skepticismem, protože to většinou bývají takové splašené "dojezdy", kam autoři zkrátka nacpou všechno, co se do prvního dílu nevešlo. Asi jakobyste vydali druhou knihu s poznámkami, které jste si udělali do té první. Kleonovi jsem od první knížky naprosto věřila a ani u druhé nezklamal. Jsem zvědavá, s čím přijde příště.

Ráda bych ještě upozornila na stránky Austina Kleona www.austinkleon.com. Najdete tam spoustu nápadů, zjistíte, jak vypadá Kleonův tvůrčí proces a spoustu dalších zajímavostí. Ten člověk je chodící inspirace:)

Kleon o knize Ukaž, co děláš.

Z anglického originálu Show Your Work! 10 Ways to Share Your Creativity and Get Discovered přeložil Jan P. Martínek. 
Vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2014, 227 stran.

Co by vás mohlo zajímat:

12 komentářů

 1. Moc zdravím..... Opět zajímavý příspěvek. Jen jsem asi knižní barbar. Vůbec ty tvoje knihy neznám. Já jsem včera dočetla Fridu. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Evi, určitě nejsi knižní barbar, ber to jako inspiraci:) Frida se mi moc líbila ♥

   Vymazat
 2. To já jsem si z knihy odnesl třea to, že byl super nápad si v roce 2014 předsevzít, že nic nenapíšu. Jinak takhle jsem se s recenzí popral já: http://tasselhof.com/911233-ukaz-co-delas-ukazcodelas.php

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezky napsáno jako vždy, po téhle knížce už docela dlouho pokukuji, vlastně po obou, možná by mi mohli pomoci :) Ale čekám, až se objeví v knihovně, tak snad brzy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu ♥ Obě můžu jedině doporučit, Kleon umí všechno podat tak pohodově a přitom jak se říká "po lopatě". Někomu to sednou nemusí, ale já tenhle jednoduchý přístup miluju.

   Vymazat
 4. Ach jo..., na polici mám už přímo kopec knih k přečtení velký, jako Chopok. A ty nabízíš stále takové chuťovky, vždy ještě k tomu s báječnou recenzí...jak to zvládat?!
  Budu se snad muset naučit číst i ve spaní:-D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to já ještě tak moc nečtu, to jsou tady jinší borci :) Až se to naučíš, dej mi vědět. Dám ti všechny prachy, abys mě to naučila :-D

   Vymazat
 5. Kniha vypadá opravdu zajímavě. Po téhle knize se nejspíš začnu shánět :D. Mimochodem pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju:) Teď jí mají skoro všude, tak se mrkni:)

   Vymazat
 6. Nejsem typ na sebezlepšovací knížky, ale tohle je druhá nadšená recenze co dnes na tuto knihu čtu, Možná svůj postoj přehodnotím ;)

  Moc pěkně napsané!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo to já se ráda "sebezlepšuju", protože pořád je co zlepšovat:-D

   Vymazat