Ukaž, co děláš - Austin Kleon

"Prostě piš dál. Nečekej na reakce na svojí dosud publikovanou práci. Buď přijde nebo nepřijde, bude buď dobrá nebo špatná, ale v žádné...

"Prostě piš dál. Nečekej na reakce na svojí dosud publikovanou práci. Buď přijde nebo nepřijde, bude buď dobrá nebo špatná, ale v žádném případě se nezastavuj." To nám radí Austin Kleon ve svojí další knize Ukaž co děláš. Je stejně parádně nakopávací jako Kraď jako umělec. Prozradí hned několik funkčních způsobů, jak o sobě dát světu vědět. Proč sdílet jenom samotné výsledky práce, když můžeme sdílet celý tvůrčí proces? A proč bychom si měli dávat pozor na to, abychom se sdílením nenechali unést natolik, že by naše hlavní tvoření šlo stranou? Odpověď na tyto i mnohé další otázky se dozvíte na krásných 200 a něco stránkách od Austina Kleona.

Je pravdou, že některé poznatky z této knihy mi krajně připomněly ty z Kraď jako umělec. Není se čemu divit, protože jestli Kraď jako umělec byla kniha o tom, jak krást od ostatních, Ukaž co děláš vás má naučit, jak zajistit, aby ostatní kradli od vás. Tyhle dvě knížky jsou zkrátka jako zrcadlová dvojčata.

Stejně jako u první knihy jsem si udělala výtah toho nejdůležitějšího, k čemu se hodlám ještě vrátit. Vznikly mi z toho takové zápisky šílencovy, nicméně s jejich pomocí píšu tuhle recenzi. Strašně se mi líbí, že Austin Kleon vám fakt nic necpe. Prostě použijte, co chcete, na zbytek klidně zapomeňte. Myslím, že i kdybyste někdy využili jen jednu jedinou věc z jeho knihy, měl by z toho radost.


Stejně jako Kraď jako umělec je i tato další Kleonova kniha nabitá inspirací. Může se stát takovou malou učebnicí pro tvořivky všeho druhu. Každý si v ní najde to svoje. Většinou k dalším dílům self-help knížek přistupuju s určitým skepticismem, protože to většinou bývají takové splašené "dojezdy", kam autoři zkrátka nacpou všechno, co se do prvního dílu nevešlo. Asi jakobyste vydali druhou knihu s poznámkami, které jste si udělali do té první. Kleonovi jsem od první knížky naprosto věřila a ani u druhé nezklamal. Jsem zvědavá, s čím přijde příště.

Ráda bych ještě upozornila na stránky Austina Kleona www.austinkleon.com. Najdete tam spoustu nápadů, zjistíte, jak vypadá Kleonův tvůrčí proces a spoustu dalších zajímavostí. Ten člověk je chodící inspirace:)

Kleon o knize Ukaž, co děláš.

Z anglického originálu Show Your Work! 10 Ways to Share Your Creativity and Get Discovered přeložil Jan P. Martínek. 
Vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2014, 227 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥