Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - Podivné město - Ransom Riggs

by - 4:33

Díky úspěšnému debutu Ransoma Riggse a jeho slečny Peregrinové se nám dostává do ruky další díl románové fantasy série o podivných dětech. Kdo jste nečetli první knihu, doporučuji přečíst. Knihy Ransoma Riggse totiž začínají stát za to. Spolu s vývojem postav v dalším díle můžeme pozorovat i vývoj samotného autora a osobně si myslím, že se dal tím nejlepším možným směrem. 

Ve druhém díle s podtitulem "Podivné město" se naše dítka vydají do Londýna v roce 1940. Válka je v plném proudu a oba světy - svět obyčejných lidí i svět podivných - jsou v ohrožení. Děti se rozhodnou podstoupit tuto dobrodružnou a nebezpečnou cestu z jediného důvodu: musí zachránit svojí ředitelku slečnu Peregrinovou, která uvízla zraněná ve své ptačí podobě. K tomu potřebují někoho se stejnými schopnostmi jako má ona sama. A bohužel jde o čas.

Kniha plynule navazuje na první díl. Podivní jsou stále v roli lovené kořisti a i když se snaží unikat cestováním v čase, hladoví netvoři číhají na každém rohu. Bohužel jim primárně o potravu nejde. Zajímá je něco úplně jiného a jejich plán je ďábelský. Jako perličku se dozvíme spoustu informací o historii podivného světa a seznámíme se s dalšími, úžasně bizarními postavami. 

Ransom Riggs má zvláštní dar. Jeho popisy jsou tak kvalitní, že vás do příběhu doslova vtáhnou a vy sami se na chvíli stanete podivnými. Druhý díl sice zaznamenává pouhé tři dny ve světě dětí se zvláštními schopnostmi, ale strávíte s nimi každou minutu. Stále budete vědět, co kdo zrovna dělá nebo co si myslí. Nic vám neunikne, protože tam budete s nimi. 

Největší psychický posun je znát u hlavních postav - Jacoba a Emmy. Od prvního dílu nám trochu dospěli a stále to mezi nimi láskyplně jiskří. Bude to jen klasická první láska s krátkou životností nebo je čeká láska na celý život? To se budeme muset nechat překvapit, protože kniha bude mít pokračování. Za to jsem moc ráda, protože Ransom Riggs je mistr šoků a dějových převratů. Londýnský příběh podivných dětí končí naprosto nečekaně. Kdyby mi autor neslíbil pokračování, horko těžko bych se smiřovala s tak otevřeným koncem. Riggs své čtenáře vždy částečně uspokojí tím, že završí jednu dějovou linii a zároveň rozvede další, kterou nechá otevřenou, takže se dostaví co? Touha po pokračování. Snad se ho dočkáme někdy v průběhu letošního roku. Už se moc těším a jsem zvědavá na další vývoj postav i událostí. 

Z anglického originálu Hollow City (Miss Peregrine´s Home for Peculiar Children II.) přeložila Bronislava Grygová.
Vydalo nakladatelství Jota v roce 2014, 422 stran.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knižnímu e-shopu knihy.idnes.cz a knihu je možno zakoupit za parádní peníz ZDE

Co by vás mohlo zajímat:

14 komentářů

 1. Nevím, jak dlouho jsem u tebe nebyla, ale nový design se mi moc líbí! :) stejně jako recenze:) pamatuji si, že se mi jednička líbila o něco málo víc než tento díl, ale oba dva mě nadchly! :) Co mě ale překvapilo nejvíce, bylo dokonalé grafické zpracování. Fotky, obálka, design. No prostě nádhera! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Maru, děkuju moc za pochvalu:) To je pravda, že obě knížky mají nádherné zpracování, nakladatel si dal opravdu záležet:) Snad i další díl/díly budou tak povedené.

   Vymazat
 2. Pěkná recenze :D vypadá to zajímavě, možná to vyzkouším, i když mi z tý obálky naskakuje husí kůže :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První díl mi přišel mnohem děsivější než druhý - v prvním jsou vyloženě prvky hororu, druhý díl je mírnější. A k obálce - to je opravdu chuťovka, když zjistíš, co se to té holčičce vůbec stalo:)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze :) Na Podivné město všude slyším jen samou chválu, takže je to asi knížka, která stojí za přečtení :) Doufám, že se do ní brzy pustím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuju, myslím, že za přečtení rozhodně stojí :)

   Vymazat
 4. Já četla pouze první díl, který se mi líbil, takže si časem i druhý chci dočíst. Každý doporučuje a o proti prvnímu dílu je to prý o dost lépe napsané, tak jsem zvědavá na svůj názor. Krásná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:) K tomu, že druhý díl je lépe napsaný, se musím připojit. Ten posun autora je opravdu znát.

   Vymazat
 5. Krásná recenze :) Podivné město si chci přečíst. Už se těším. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Už jsem o ní slyšela, mám ji na pomysleném seznamu....

  OdpovědětVymazat
 7. Četla jsem ji o prázdninách a asi v půlce jsem musela přestat, protože jsem nastupovala na vysokou a měla moc práce. Těším se, až se k ní zase dostanu :-)
  Zvu tě na mou Giveaway :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak hlavně, že se zadařilo :) Nucené odchody od dobré knížky jsou fakt zlo...:)

   Vymazat