Průvodce protektorátní Prahou - Jiří Padevět

Když loni tahle krásná publikace vyšla, byla jsem z ní naprosto nadšená už od začátku. Průvodce protektorátní Prahou by neměl chybět v žádné...

Když loni tahle krásná publikace vyšla, byla jsem z ní naprosto nadšená už od začátku. Průvodce protektorátní Prahou by neměl chybět v žádné knihovně čtenáře, který se zajímá o II. světovou válku. Přináší nám podrobný popis událostí v hlavním městě v letech 1939-1945 a nabídne i obrovské množství autentických fotografií.


Tohle není učebnice dějepisu

Nečekejte žádný nudný souvislý výklad dějin, jak ho znáte z učebnic dějepisu. Průvodce protektorátní Prahou je spíš sbírka zajímavostí, týkajících se konkrétních ulic a budov. Zjišťování válečných informací o místech, která důvěrně známe z dnešní doby, je vážně zajímavé a zábavné. Člověk se dozví nečekané věci. Například, že v naší ulici byl ve vedlejším domě tajný židovský lazaret.


Nadšenci si přijdou na své

Průvodce je sice místopis, ale především je to obrovská kniha spíše encyklopedického typu. Nečetla jsem jí jako běžnou knížku, ale jako všechny encyklopedie je skvělá na listování a vyhledávání konkrétních informací. Obsahuje několik rejstříků, podle kterých můžete hledat, ale i bez jejich použití je kniha velmi přehledná. 
Autor se v knize zabývá především českým odbojem a nacistickým úředním aparátem. Najdete tu zajímavosti z kulturního života v Praze, různé propagandistické nápisy, vyhlášky a mnoho dalšího. Kniha obsahuje informace, které dosud vydány knižně nebyly, ale i takové, které byly publikovány jinde, jen jsou sebrané dohromady. Přes to všechno mě nejvíc nadchla obrazová složka knihy, která je ohromující. Nikdy předtím jsem neviděla tak kvalitní a obsáhlé válečné dílo. Je opravdu unikátní a nedokážu si představit to neskutečné množství práce, které za touto publikací stojí. 


Jiří Padevět (nar. 1966) je původním povoláním geodet. Z toho pramení jeho obliba krajin a míst,
kterou promítá do svojí tvorby. Nyní působí jako ředitel nakladatelství Academia, kde zároveň vychází jeho knihy. Za Průvodce protektorátní Prahou získal cenu Magnesia Litera 2014 za knihu roku i za literaturu faktu. Údajně chystá další podobné místopisy a to Krvavé jaro 1945, kdy nacisté páchali násilnosti na českém obyvatelstvu - především na vězních a dále Průvodce stalinistickou Prahou, který by měl být zaměřen více na kulturu a politiku, protože v této době bohužel žádný odboj téměř nebyl.


Vydalo nakladatelství Academia v roce 2014, 808 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥