Průvodce protektorátní Prahou - Jiří Padevět

by - 4:44

Když loni tahle krásná publikace vyšla, byla jsem z ní naprosto nadšená už od začátku. Průvodce protektorátní Prahou by neměl chybět v žádné knihovně čtenáře, který se zajímá o II. světovou válku. Přináší nám podrobný popis událostí v hlavním městě v letech 1939-1945 a nabídne i obrovské množství autentických fotografií.


Tohle není učebnice dějepisu

Nečekejte žádný nudný souvislý výklad dějin, jak ho znáte z učebnic dějepisu. Průvodce protektorátní Prahou je spíš sbírka zajímavostí, týkajících se konkrétních ulic a budov. Zjišťování válečných informací o místech, která důvěrně známe z dnešní doby, je vážně zajímavé a zábavné. Člověk se dozví nečekané věci. Například, že v naší ulici byl ve vedlejším domě tajný židovský lazaret.


Nadšenci si přijdou na své

Průvodce je sice místopis, ale především je to obrovská kniha spíše encyklopedického typu. Nečetla jsem jí jako běžnou knížku, ale jako všechny encyklopedie je skvělá na listování a vyhledávání konkrétních informací. Obsahuje několik rejstříků, podle kterých můžete hledat, ale i bez jejich použití je kniha velmi přehledná. 
Autor se v knize zabývá především českým odbojem a nacistickým úředním aparátem. Najdete tu zajímavosti z kulturního života v Praze, různé propagandistické nápisy, vyhlášky a mnoho dalšího. Kniha obsahuje informace, které dosud vydány knižně nebyly, ale i takové, které byly publikovány jinde, jen jsou sebrané dohromady. Přes to všechno mě nejvíc nadchla obrazová složka knihy, která je ohromující. Nikdy předtím jsem neviděla tak kvalitní a obsáhlé válečné dílo. Je opravdu unikátní a nedokážu si představit to neskutečné množství práce, které za touto publikací stojí. 


Jiří Padevět (nar. 1966) je původním povoláním geodet. Z toho pramení jeho obliba krajin a míst,
kterou promítá do svojí tvorby. Nyní působí jako ředitel nakladatelství Academia, kde zároveň vychází jeho knihy. Za Průvodce protektorátní Prahou získal cenu Magnesia Litera 2014 za knihu roku i za literaturu faktu. Údajně chystá další podobné místopisy a to Krvavé jaro 1945, kdy nacisté páchali násilnosti na českém obyvatelstvu - především na vězních a dále Průvodce stalinistickou Prahou, který by měl být zaměřen více na kulturu a politiku, protože v této době bohužel žádný odboj téměř nebyl.


Vydalo nakladatelství Academia v roce 2014, 808 stran.

Co by vás mohlo zajímat:

20 komentářů

 1. Eliško, moc děkuji za typ, to je kniha pro mého muže, i když já se taky moc ráda mrknu.
  Přeji krásný nový rok! Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Nic proti historii, ta mi vážně nevadí, ale tuhle knihu bych nejspíš nevyhledávala. I když jsi článek o ní napsala vážně pěkně, není to můj šálek kávy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to naprosto chápu, pro mě jsou zase španělskou vesnicí knihy typu young adult :)

   Vymazat
 3. Skvěle vytvořená recenze! O knížce už jsem hodně přemýšlela, historii mám ráda, ale nechtělo se mi do ní tolik investovat, spíš si jí ráda někde časem půjčím, až jí potkám :)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásná recenze :) Na tuto knihu se kouknu v knihkupectví díky za tip. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Četla jsem o ní už u Jany, a líbila se mi. A ty? Ty jsi mě doslova přemluvila abych si ji přečetla! :) Dlouho jsem tu nebyla..musím Ti pochválit nový vzhled blogu, moc pěkné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, už to chtělo změnu:) Ráda jsem nalákala ♥

   Vymazat
 6. To vypadá skvěle! Druhá světová válka mě zajímá, Prahu mám ráda a už strašně dlouho jsem žádnou encyklopedií nelistovala, jak si právě uvědomuju, musím po ní kouknout :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak po téhle se opravdu koukni, myslím, že budeš nadšená:)

   Vymazat
 7. Vše nejlepší do nového roku..... Hlavně hodněv čtenářských zážitků;-) a spoustu krásných knih .Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, krásných knih je prozatím dostatek - asi jediný dostatek v mém životě :-D

   Vymazat
 8. Eliško zajímavý tip :o) děkuju
  a přeji Ti do Nového roku hodně moc zdraví-lásky-pohody a spoustu báječných knih.Měj se moc hezky.Martina

  OdpovědětVymazat
 9. Jelikož se o druhou světovou válku, zvlášť o situaci v Čechách, zajímám, tohle by bylo něco pro mě. Od autora jsem sice ještě nic nečetla, ale mohl by to pro mě být zajímavý objev! :)

  Pěkná recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro mě to byla taky premiéra. Pokud Tě válka zajímá, tak tuhle knihu lze jen doporučit:)

   Vymazat
 10. To vypadá opravdu zajímavě!
  Ještě Ti přeji, rok plný zdraví a dobrých knih:-D!

  OdpovědětVymazat
 11. Už jsem o ní slyšela a hoděn mě zaujala...tak doufám, že se k ní také dostanu...
  Díky za perfektní představení!

  OdpovědětVymazat