Brenda Veliká - C.D.Payne

by - 1:30

Její jediné světlo života je světlo v lednici

Brenda Blattová je šestnáctiletá puberťačka. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by její největší starostí nebylo pouze to, jak se dobře nadlábnout. Díky své nadváze je ve škole často terčem posměchu a její přátele na Facebooku byste spočítali na prstech jedné ruky. I když si s tím sama Brenda nijak zvlášť hlavu nedělá, její rodiče jsou toho názoru, že takhle to dál nejde. Rozhodnou se, že Brendu pošlou na dívčí internátní školu vězeňského typu, kde panuje tvrdý řád a kázeň. Tam má Brenda zhubnout a pokusit se začlenit do kolektivu.
Brenda okamžitě vykope válečnou sekeru. Při vidině nedostatku svých oblíbených čokoládových tyčinek začne vyhrožovat smrtí, ale rodiče jsou nekompromisní. První dny v nové škole jsou naprostým peklem. Zdá se, že je to nejhorší školní lágr, jaký si lze představit. Jídlo je odporné, ale co je horší - je ho málo, spolužačky se tváří nepřátelsky a profesoři jsou evidentně z jiné planety nebo tu jsou za trest. A tady se máte učit nějak společensky existovat?
Sebevědomí Brendy se nachází někde mezi nulou a mínus pětimilionem, nicméně když už se na tohle děsné místo dostala, musí vymyslet, jak se s ním popere.  Naštěstí na internát nastoupí Marie, milá a chytrá dívka. K údivu všech se začne s Brendou přátelit, boří její komplexy o sobě samé a z Brendy se tak pomalu stává někdo, kdo si podmaní téměř celou školu. Jenže nic není tak, jak to na první pohled vypadá....

Brenda versus Mládí v hajzlu 

Pokud jste četli Mládí v hajzlu, jistě vás okamžitě trkne známý koncept C.D.Payna. Vytvoří jako hlavní postavu zoufalce, kterého postupně směruje správným směrem, až je z něj málem hrdina. Z ukňouraných jedinců se stávají silné osobnosti s vlastním názorem. Naštěstí vždycky zůstanou něčím trošku vyšinutí. Postavy C.D.Payna jsou zkrátka duševně jedinečné.

Brenda je taky taková. Není tak šílená, jako Nick Twisp z Mládí v hajzlu, ale i ona má úžasný sebeironický humor a rozhodně vás nebude nudit. Poznáte jí hned z několika úhlů, což vám pomůže udělat si o ní vlastní obrázek. Její cynické poznámky a postřehy mě občas dostávaly do kolen. 
"Pořád se zabývám novou podprsenkou.
Je daleko pohodlnější a navíc zvedne člověku obě kozy i náladu."
Jako všechny Payneovky je i tato skvělá, jednoduchá a humorem nabitá. C.D. Payna jsem si vážně oblíbila a rozhodně chci pokračovat ve čtení jeho knih. Líbí se mi, jak píše "na plnou hubu" a nebojí se ostrých výrazů. I psaní formou deníkových zápisů se mi čte příjemně.  A i když jsem toho názoru že proti Nicku Twispovi u Brendy Veliké trochu zkrotnul, tak stále pubertální výlevy dokáže vyvést na jedničku s hvězdičkou. Doufám, že C.D. Payne vydá ještě hodně takových humorných knížek! Jeho humor buď milujete nebo nesnášíte a já jsem rozhodně ten první případ.

Z anglického originálu "Brenda the great" přeložila Naďa Funioková, obálku vytvořila Veronika Cágová. Vydalo nakladatelství Jota v roce 2013, 304 stran.
Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knižnímu e-shopu knihy.idnes.cz , knihu můžete zakoupit za sympatickou cenu ZDE

Co by vás mohlo zajímat:

12 komentářů

 1. Mládí v hajzlu jsem četla a hodně se mi to líbilo, takže si tuhle knihu musím sehnat. Jestli je to aspoň z poloviny tak dobré, tak se mi to líbit bude.. :) Skvělá recenze

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, Brenda je trošku jemnější než Mládí v hajzlu, ale každopádně za přečtení stojí.

   Vymazat
 2. Krásná recenze. Tuto knihu jsem četla a hodně se mi líbila. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju:) Já přemýšlím, jestli se pustím ještě do Heleny, na tu jsem slyšela ještě lepší reakce než na Brendu, tak uvidíme.

   Vymazat
 3. Od autorky som ešte nič nečítala a popravde, anotácia mi sympatická nie je (donútiť niekoho chudnúť tým, že ju nútia jesť niečo hnusné a málo? ehm what? okej, asi by som to nemala riešiť, ale...), za to humor a denníková forma znejú super.:D Tak teraz som zmätená.:D Ale pekná recenzia.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D Mně by taky takhle nikdo zhubnout nedonutil. Myslím, že bych vyváděla ještě víc než Brenda :)

   Vymazat
 4. Mňa začala Brenda baviť až neskôr, úvod bol pomalší. Ale celkovo super kniha, síce nie ako Helena (Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla), ale C.D.Payne ma úžasný zmysel pre humor. Tak ešte prečítam Neviditelný a potom sa konečne pustím do toľko ospevovaného Mládí v hajzlu :)
  Ale strašne sa mi páči, ako si napísala "Postavy C.D.Payna jsou zkrátka duševně jedinečné." Trefné :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenu mi nedávno vychválil známý, stejně jako ty říkal, že Brenda byla proti tomu slabší, tak jsem na ní zvědavá.

   Vymazat
 5. Jako vždy pěkná recenze!
  Přeji Ti krásné Vánoce a pod stromečkem nejen spousty knih, ale hlavně zdraví:-)))!

  OdpovědětVymazat
 6. Moc hezky napsané. Přeji vše nej v novém roce.

  OdpovědětVymazat