Austin Kleon - Kraď jako umělec

Občas mám takové období temna, kdy se mi nedaří vyplodit nic kloudného, jsem otrávená a nejradši bych se vším sekla. V takových chvílích nej...

Občas mám takové období temna, kdy se mi nedaří vyplodit nic kloudného, jsem otrávená a nejradši bych se vším sekla. V takových chvílích nejvíc zabírá potěšit si duši někde v knihkupectví. A právě tak jsem se setkala s Austinem Kleonem. Potřebovala jsem něco, co mě trochu nakopne a inspiruje, ale přitom to nebude nic složitého. Kraď jako umělec bylo přesně to, co jsem chtěla. Zkušenosti s kreativním tvořením někoho jiného formou jednoduchých věcných výpisků.

Jak napovídá podtitul, kniha obsahuje 10 rad, jak být kreativní.  Každá z 10ti částí má ještě několik podkapitol, ale vzhledem k tomu, že tahle recenze bude nejspíš delší než celá knížka, se nemusíte bát nějakých sáhodlouhých proslovů. Je to vlastně taková sloučenina rad, humoru a kreativních myšlenek. Má kolem 150 stránek a přečtete jí za hodinku někde u kafe. 


Originalita neexistuje

Kraď jako umělec je perfektní pro ty, kdo teprve uvažují nad tím, že s nějakou kreativní tvorbou začnou, protože kdo už nějaký svůj kreativní projekt má, zjistí, že přesně tohle, co se tady píše, dělá. Zjistila jsem, že na to jdu stejně jako autor - učím se od těch, které obdivuju. Sleduju, co sledují, o čem se baví, o čem a jak píšou. A kradu od nich. Finta je v tom, že nesmíte krást od jednoho vzoru, to by bylo plagiátorství a kopírování, stal by se z vás druhý XY. Jenže když kradete od více vzorů, přetváříte jejich myšlenky a přidáváte k nim svoje vlastní, máte tak inspiraci z několika míst a většinou vznikne něco úplně nového, originálního. Jak autor sděluje, originalita v podstatě neexistuje, protože inspiraci jsme museli nabrat z nějakého už existujícího zdroje. 

"Na mrtvých nebo nedostupných mistrech je super to, že tě nemohou odmítnout vzít do učení. Můžeš si od nich odnést, co chceš."

Zdá se to jednoduché jako facka, že jo? Ale bohužel ani tahle knížka z vás neudělá kreativce, pokud nezačnete pracovat především sami na sobě. Zjistěte, kde a proč za svými vzory zaostáváte, na to místo se zaměřte a snažte se ho odstranit. Stále se vzdělávejte, sbírejte myšlenky, informace. Čím víc jich budete mít, tím líp si budete moci vybrat, čím se necháte ovlivnit a z čeho by se dalo krást. Časem se naučíte poznávat, co za krádež stojí a co ne. 


Austin Kleon mě velmi příjemně překvapil. Motivační a Self-help knihy mám ráda, pomáhají mi k uspořádání myšlenek. Dá se v nich najít spousta inspirace a to je rozhodně i tento případ. Kraď jako umělec je kniha napsaná se zapálením pro věc, což  je na ní znát. Předávání zkušeností je super věc a Austin Kleon nepatří mezi ty, kteří si své know-how drží někde v trezoru. Víc takových!


Co říct na závěr? Asi to, že pokud chcete něco (cokoli) tvořit a nevíte, kde začít, přečtěte si Kraď jako umělec. Výborně poslouží jako takový malý odrazový můstek pro ty méně průbojné nebo pro ty, kdo se zasekli na jednom bodě a neví, jak dál. I z malého můstku můžete skočit pěkně daleko.

Už mám doma i další Kleonovu knihu "Ukaž, co děláš", je taky parádní, ale o té se dočtete zase někdy jindy :)

Z anglického originálu Steal Like an Artist - 10 Things Nobody Told You About Being Creative přeložil Michal Kašpárek
U nás vydalo v roce 2012 nakladatelství Jan Melvil Publishing, 148 stran

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥