Andrew Miller - Čistý

by - 2:53

Po více než měsíční nečinnosti hlásím návrat. Stěhovala jsem se a téměř od základů zařizovala nové hnízdo. Chuťovka – po tom, co jsem si sama složila skoro veškerý nábytek (posílám Ikee velký dík za návody pro idioty) jsem myslela, že bídně zahynu, bylo to značně vyčerpávající. Když jsem zjistila, že moje nová velká knihovna je moc malá a budu muset koupit ještě jednu, myslela jsem, že mě trefí. Naštěstí za pomoci rodiny a přátel jsme to všechno zvládli a teď už jen dolaďujeme detaily. Takže dost bylo kecání, mám pro vás recenzi, protože i když jsem čtení z nedostatku chuti a času teď flákala, slina se mi pomalu vrací.

Andrew Miller – Čistý

Jean-Baptiste Barrate je mladý inženýr, který dostane za úkol zlikvidovat pařížský Hřbitov neviňátek, který je starý a přeplněný. I když už se na tomto hřbitově nepohřbívá, zápach z tlejících těl se line všude po okolí a když se do sklepa jednoho z přilehlých domů provalí hlína s pozůstatky nebožtíků, ministr se rozhodne jednat. Hřbitov musí pryč, vymyslete někdo, kam ty kosti dáme a vystavíme místo toho tržiště.

Máme rok 1785. Na Neviňátka se pohřbívá už skoro 1000 let a protože se dřív tradičně pohřbívalo na sebe, když už nebylo místo (viz. náš pražský Židovský hřbitov), pozůstatky sahají +- 10 metrů pod zem. Několik epidemií cholery, tyfu, pár morových ran a nemoci, na které se dneska už neumírá udělají svoje. Likvidovat tak obrovský hřbitov je úkol vskutku netradiční a tak trochu…nechutný. Jak se s tím popere mladý inženýr?

Skvělá hlavní myšlenka, ale ten zbytek...

Tahle knížka se mi náramně hodila, protože je přesně taková jako to moje stěhování. Dlouhá, roztahaná a neuškodilo by jí zkrátit na polovinu. Základní myšlenka tohoto historického románu - likvidace hřbitova - mi přišla velmi zajímavá a rozhodně originální. Nicméně když jsem četla, měla jsem pocit, že autor je tak trochu suchar. Přijde mi jako ti angličtí aristokraté ze Ságy rodu Forsythů. A podobně na tom jsou i postavy v knize – takové nemastné neslané, nemůžu říct, že by mě někdo z nich opravdu zaujal nebo dobře pobavil. Vedlejší zápletky mi přišly vynucené, taky zůstaly nedokončené,  jakoby autor chtěl psát jen o tom hřbitovu, ale mermomocí potřeboval napsat román. Jenže mu chybí šťáva, zápal pro věc.

Další věcí, která mě trošku nakrkla je to,  že v anotaci je popsán téměř veškerý děj. Všech těch pár dramatických událostí tam vypíchli. Možná to má zajistit „hltavost“ pro čtenáře, ale na mě to nějak nezapůsobilo, děj je celkem předvídatelný. Nic ve zlém, ale takovéhle anotace by si vydavatelé mohli příště klidně odpustit. Takže pro tentokrát jsem se zamilovala do námětu, ten je geniální, ale zpracování nic moc. Spíš nic než moc.

Pařížské katakomby

Ale abych pořád nehanila, tahle knížka mě nakopla k pátrání. Zajímalo mě, zda v Paříži vážně nějaký Hřbitov neviňátek někdy existoval a zda vůbec se ten příběh zakládá na pravdě. Zakládá. Dokonce tohle nebyla jediná hřbitovní likvidační akce. Rozšiřující se městské zástavbě muselo ustoupit hned několik hřbitovů. Lidské ostatky se uložily do bývalého lomu Tombe Issoire dnes tzv. Pařížských katakomb. Tyto katakomby vznikly v době, kdy Římané dolovali kamení pod Paříží. Mají několik set kilometrů, zpřístupněny veřejnosti jsou pouze 2 kilometry a odhaduje se, že v katakombách jsou ostatky zhruba 6 milionů lidí. Podle fotek jsou katakomby opravdu hodně působivé a jestli někdy navštívím Paříž, budou první, kam vlezu. Našla jsem moc hezký článek včetně fotek - KUK 

Z anlického originálu Pure přeložil Tomáš Kačer
Vydalo nakladatelství Host v roce 2013, 360 stran

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Host.

Co by vás mohlo zajímat:

14 komentářů

 1. Eli, já myslela, že pořád čteš a nic nepíšeš a ty si montovala... To je vždycky velká radost :o)
  Užij si nové bydlení a já se budu moc těšit na další recenzi.
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Heli, já jsem tak ráda, že už to mám za sebou:-D Teď už se zase budu věnovat knížkám...Měj se hezky:)

   Vymazat
 2. A kampak ses stěhovala? Hlavně, že mají knížky kde bydlet, mě to teprve čeká a stále ne a ne najít vhodnou a dostatečně velkou knihovnu :D Jinak pěkná recenze, o knize už jsem párkrát slyšela, ale nezaujala mě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V podstatě jenom o pár ulic dál, ale protože jsme to celé zařizovali sami, byl to docela záhul. Já jsem "myslela" , že do týhle se to vejde...Tak jsem se zase přesvědčila, že myslet znamená víš co... :) Mě zaujal opravdu a pouze jen ten námět...:/

   Vymazat
 3. Tak at se v novém domově líbí :o) a hlavně krásně čte....Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Marti, čte se tady krásně. Ještě na to mít tolik času, kolik bych chtěla:)

   Vymazat
 4. Téda, ty katakomby musím navštívit, díky za inspiraci! Knížka má velmi poutavý námět, zní zajímavě a docela i trošku komicky vzhledem k cíli, který se má uskutečnit se hřbitovem. Nicméně nepřipadá mi to jako téma, které by stálo za vydání "románu", autor se asi urputně snažil to natáhnout co...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně to právě taky tak přijde, kdyby napsal prostě odbornou knížku o likvidacích hřbitovů a o katakombách, udělal by asi líp:)

   Vymazat
 5. To téma mě velmi zaujalo, ale nevím, nevím, jestli se po téhle knížce budu shánět, podle toho co o ní píšeš. Nemastné neslané postavy nemůžu vystát, nic nemůže knížku víc zničit. Je to škoda, historické romány mám velmi ráda, zvlášť když jsou založeny na skutečných událostech.
  Jinak blahopřeji k novému domovu! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju:) Taky mám ráda historické romány, tenhle bohužel míň, ale aspoň jsem se dozvěděla něco zajímavého když už to nebyl dobrý román a to se taky počítá :)

   Vymazat
 6. Moc se mi líbí popis, který máš u profilu. Klid se opravdu najde v knihovně. Ach, jak já miluju knihy! :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, ráda bych tu viděla víc takových osobních vyznání knihám :) ♥

   Vymazat
 7. Nápad je to vážne zaujímavý, škoda, že kniha až tak nevyšla. Inak tiež som premýšľala nad tým, či je to podľa reality... a to s tými katakombami je zaujímavá info! Teda, vedela som, že existujú, ale to prepojenie.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já o tom nevěděla vůbec, takže úplná novinka. Každopádně bych se tam ráda někdy podívala.

   Vymazat