Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho

Tuhle knížku jsem si koupila, protože mám strašně ráda ten film. Vždycky mi spolehlivě spraví náladu. Myslím, že novela Snídaně u Tiffanyho ...

Tuhle knížku jsem si koupila, protože mám strašně ráda ten film. Vždycky mi spolehlivě spraví náladu. Myslím, že novela Snídaně u Tiffanyho byla napsána snad přímo pro Audrey Hepburn, která hlavní hrdinku Holly vystihla dokonale i když se dějové linie knihy a filmu trochu liší. 

Americký sen mívá různé podoby

Tady jde o americký sen jedné mladé dívky z venkova. Holly je taková prostoduchá volnomyšlenkářka, trochu výstřední, dneska by se řeklo asi prdlá. Ale tak hezky prdlá. Roztomile. Ve své jednoduchosti vypadá naprosto nevinně...

V Hollywoodu se jako herečka neuplatnila, proto přesídlila do New Yorku, kde využívá svých půvabů a nechává se vydržovat hned několika obdivovateli s tím, že čeká na co nejvhodnějšího kandidáta pro sňatek. (Nejlépe s mírama 90-60-40....90 let, 60 milionů, čtyřicítky horečky) Hodný nebo bohatý?

Holly má za sebou minulost, kterou byste rozhodně neuhádli. Navíc kromě svého bezejmenného kocoura nemá žádného skutečného přítele, se kterým by mohla a hlavně chtěla mluvit. Naštěstí se do bytu nad ní nastěhuje začínající spisovatel Paul Varjak, který Holly připomíná jejího milovaného bratra Freda (momentálně ve vojenské službě). Tak se s Paulem, kterému říká Frede, stanou přáteli. 

Hollyiným životem projde za krátkou dobu hodně mužů. Paul Holly miluje a píše o ní knihu, ale ona stále touží po svém bohatém ženichovi. Paula bere jako kamaráda, podnikají spolu různé bláznivé výlety, ale žádné vážnější úmysly s ním nemá. Bohužel málem doplatí na svojí důvěřivost a dobráckost, když se zaplete s jedním známým mafiánem.


Konec si můžete vybrat

Asi vás zajímá, jak se z té patálie Holly dostane a jestli vůbec. Nebo jak to dopadne s ní a s Paulem. Nabízí se tady luxus dvou možností. Kniha nebo film. Obojí končí jinak a obě díla jsou skvělá. Knížka je tenká, nemá ani sto stránek, to máte tak na hodinu, možná dvě, film vám vyjde zhruba na stejno, stačí si jenom vybrat. Pastičku máte dole, dejte vědět, zda jste se někdo chytil :) 
Snídaně u Tifannyho byla natočena jako komediální film režiséra Blake Edwardse v roce 1961 a byla nominována na 7 Oscarů. 2 Oscary získala už jen za píseň Moon River, kterou ve filmu osobně zahrála a zazpívala Audrey Hepburn. Zajímavostí je, že Franz Planer, kameraman tohohle snímku i když to zní německy, byl Čech. Audrey Hepburn patří k mým oblíbeným herečkám a z jejích filmů můžu ještě doporučit Odpolední lásku nebo My Fair Lady - oba dva filmy jsou bezkonkurenční, na blbou náladu a hnusný počasí stoprocentně zabírající.

Z anglického originálu Breakfast at Tiffany´s vydaného nakladatelstvím Random House v New Yorku v roce 1958 přeložila Jarmila Fastrová.
U nás novela vyšla poprvé v roce 1969, já mám vydání z roku 2014, které vydalo nakladatelství Odeon, 96 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥