Samantha Shannonová - Kostičas

by - 14:26

Než začnu vůbec něco psát, musím říct, že tahle kniha je výjimečná. Když mi přišla a já se jí prvně dotkla, způsobila mi úžasné hmatové potěšení. Je nádherná, tady se Host opravdu vyznamenal a vážně smekám, Kostičas je kniha, kterou budete hladit a rádi se jí dotýkat. Kostičas se nebude půjčovat. Myslím, že ve své knihovně nemám knížku s povedenější obálkou. Toť moje obrovská pochvala na úvod.


Krajina snů

Kostičas je dystopie (příběh o fiktivní společnosti, která se ubírá špatným směrem). Děj se odehrává v budoucnosti v roce 2059 v Anglii. Svět postihla další rasová nesnášenlivost. Tentokrát nepůjde o genocidu černochů ani židů, ale o lov lidí s nadpřirozenými schopnostmi. Hlavní hrdinkou příběhu je Paige, dívka s naprosto ojedinělým darem. Paige je krajinochodec - to znamená, že dokáže v podvědomí navštěvovat snové krajiny (v podstatě mysl) dalších lidí a tak se dozvídá mnoho pikantních informací, které šéf gangu, pro který Paige pracuje, dokáže velmi dobře zpeněžit. Ale krajinochodectví je jen první část její výjimečnosti. Druhou částí je schopnost posednout, ovládat či dokonce zabít svým vlastním duchem jiné bytosti.

Používání nadpřirozených schopností je v tomhle světě nelegální a existují orgány (Scion - organizace spravující Londýn), které mají za úkol "nepřirozené" sbírat a likvidovat. Jenže i šéfové mají šéfy a v tomto případě jsou nahoře tzv. Refájci - rasa velmi silných, téměř nepřemožitelných bytostí, která koncentruje nepřirozené zajmuté Scionem na jednom místě a nejvíc prahne po lidech s tak výjimečnými schopnostmi, jako má Paige. Sice se schovávají za dobré úmysly chránit lidi proti Emejcům (o kterých se toho paradoxně moc nedozvíme, asi v dalším dílu...) ale v téhle knize není nic na první pohled takové, jak se zdá.

Asi vás zajímá, co to ten Kostičas vůbec je. Souvisí to se slovy jakost a čas. Jsou to vězni, banda několika vybraných jedinců s nadpřirozenými schopnostmi, kteří jsou jednou za deset let odváženi na ono sběrné místo, kde se mají zúčastnit výcviku boje proti Emejcům. Jenže tito lidé si svůj úděl rozhodně nevybrali dobrovolně a  když chcete spolupráci po někom, kdo odmítá, je nejjednodušší možností krutovláda. Jak tenhle model převýchovy zvládne Paige, která je divoká a tvrdohlavá? Může vůbec na takovém místě vzniknout přátelství? Nebo dokonce láska?


Více způsobů dokonalosti

Názory na tuhle knihu se opravdu hodně různí. Pravdou je, že chvíli trvá, než si na tu spoustu nových výrazů zvyknete a kdo má radši pozvolný náběh děje, může mít trochu problém. Samantha Shannonová se s náma vůbec nemazlí a ve velkém nám dávkuje nové názvy i dějové zvraty. Nicméně nemůžu říct, že bych se v knize ztratila. Naopak jsem byla mile překvapena svižností děje a novotvary mi nevadily (pro toho, kdo by si eventuelně nebyl jistý, je vzadu přehledný slovník pojmů). Po přečtení Kostičasu jsem byla uchvácená světem, který Samantha vytvořila. Je naproto skvěle propracovaný a najít někde nějakou nesrovnalost či chybičku je zdá se nemožné (a že jsem se jako knižní rejpal snažila, protože takhle obsáhlý děj, to je výzva).

Kostičas je prvním knihou z plánované sedmidílné série. Kvůli tomu je Samantha Shannonová často přirovnávána k J.K. Rowlingové. Knihy obou autorek navíc vydává nakladatelství Bloomsbury, které má na spisovatelské talenty vyloženě čuch. Nicméně srovnání Harryho Pottera a Kostičasu se ode mě nedočkáte, protože zase až tolik si autorky podobné nejsou. Obě píšou čtivě, jejich světy jsou dokonalé, ale každá je originální svým vlastním způsobem. Druhý díl série s názvem The Mime Order má vyjít letos na podzim. Už teď se těším.


Z anglického originálu The Bone Season vydaného nakladatelstvím Bloomsbury v New Yorku v roce 2013 přeložila Lenka Kapsová.
U nás vydalo nakladatelství Host v roce 2014, 479 stran

Za poskytnutí recenzního výtisku moc moc moc děkuji knihkupectví MARTINUS.CZ 

Co by vás mohlo zajímat:

16 komentářů

 1. Fíha, evidentne veľmi zaujímavá kniha :) ak ju zoženiem určite si ju prečítam! :) ďakujem za tip :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo:) Napiš pak dojmy, jestli jí přečteš :)

   Vymazat
 2. To vypadá hodně zajímavě. Koncept, jazyk v ukázce, obálka... Zvážím. Díky. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Cha, som rada, že ešte niekto iný nemal so začiatkom Kostičasu problém, nielen ja. :) Aj mňa nadchol a som veľmi zvedavá na druhý diel. Čo všetko sa ešte odhalí, čím ma Samantha Shannonová prekvapí. A strašne by som chcela tú knihu aspoň ohmatať! :-D Všetci ju vychvaľujete, ja som ju čítala ako e-book a v knihkupectve som na ňu už naživo nenarazila, že by som ju odskúšala. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně to fakt sedlo. Měla jsem jasno od začátku do konce:) Pokud se jí dotkneš, vsadím boty, že na tebe začne hystericky ječet, že chce k tobě domů :-DD

   Vymazat
 4. Jsem ráda, že se Ti líbil, mě ten začátek trošku trápil, ale celkově to je skvěle propracované a líbí se mi, že se autorka nebála toho jazyku :) Jsem hlavně zvědavá na druhý díl, to je podstatné, jak si s tím poradí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já se na dvojku těším jak babka na důchod:) Jestli to tam nějak zmrší, tak budu brečet...:-D

   Vymazat
 5. Ahoooj, no tá Kingova poviedka ktorú hľadáš - pokiaľ mám správne informácie - vyšla v zbierke Noční směna :) ale tá je tuším vypredaná, tak možno skôr v knižnici zoženieš. Ja som tú knihu nečítala, tak ak ju prečítaš som zvedavá na tvoje dojmy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za zprávu ♥ Zkusím se mrknout po antikvariátech, třeba budu mít štěstí:) Ještě jednou díky!

   Vymazat
 6. O knize jsem slyšela už dřív a chtěla si ji přečíst, ale trochu se bojím po přečtení tvojí recenze, že to bude podobné jako některé sci-fi seriály (docela mi to připomíná Heroes)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo tak to ti nepovím, protože Heroes jsem zrovna neviděla:( Ale Strar Trek ani Červenýho trpaslíka to rozhodně nepřipomíná :-D

   Vymazat
 7. Dobrá recenze! :) Na Kostičase se chystám v nejbližší době, už ho tu mám připravený.

  OdpovědětVymazat
 8. Díky moc za super recenzi. O této knížce jsem ještě neslyšela, určitě zařadím do knižního wishlistu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu:) Kostičas můžu jen doporučit.

   Vymazat