Martyn Waites - Žena v černém - Anděl smrti

Žena v černém - anděl smrti je volným pokračováním duchařského bestselleru, jehož autorkou je Susan Hill. První díl vypráví příběh domu u Úh...

Žena v černém - anděl smrti je volným pokračováním duchařského bestselleru, jehož autorkou je Susan Hill. První díl vypráví příběh domu u Úhořího močálu, ve kterém řádí duch ukřivděné ženy, která za nešťastných okolností přišla o svého milovaného syna. Tato rozzuřená madam ze záhrobí si bezohledně hraje s dušemi dětí a provádí jim různé ohavnosti, aby je nakonec donutila opustit svět živých.

V pokračování od Martyna Waitese nám zůstalo stejné prostředí i hlavní aktérka, pouze se změnila doba a obyvatelé domu. Příběh je tentokrát zasazen do období II. světové války, kdy Londýnu každou chvílí hrozí bombardování. V rámci bezpečnosti odjíždějí děti s vychovatelkami do odlehlých částí venkova a jedna ze skupin se ubytuje právě v onom domě u Úhořím močálu.
Roky o ní nikdo neslyšel, málem se na ní zapomnělo. Možná už došla zadostiučinění a odebrala se k věčnému spánku... Omyl, je jako pavouk, na svou oběť si ráda počká. Mrtvá obyvatelka z tohohle domu totiž odpouštět neumí a s lety její zloba jenom roste.


Dva kohouti na jednom hřišti?


Po přečtení původní Ženy v černém od Susan Hill a tohoto pokračování musím konstatovat, že sepsání další linie jiným autorem se mi nejeví úplně jako nejlepší počin. Obě knížky sice přečtete jedním dechem, ale strach budete mít jen u té první, protože děj Anděla smrti je relativně předvídatelný. Některé pasáže se mi zdály až vykradené z prvního dílu. Není to napsané vůbec špatně, jen to není tak dobré jako první díl (což je tradiční nešvar všeho druhého - nikdy to není tak dobré jako jednička). Myslím ale, že vzhledem k tomu, jak vysokou laťku nasadila Susan Hill, si s tím Martyn Weites poradil celkem dobře. Pozitivum volných pokračování vidím v tom, že se v příběhu neztratíte i když jste první díl nečetli.

Žena v černém - Anděl smrti je kniha napsaná pro filmové zpracování a je to znát. Celou dobu jsem měla pocit, že čtu film. Sám autor na konci knihy uvádí, že když mu nabídli napsání pokračování Ženy v černém, vzal tu nabídku proto, že by jí jinak vzal někdo jiný. Ovšem jako letitý nadšenec do hororů si mohl víc pohrát s psychologií postav. Ty se mi zdály na hororovou knihu málo výrazné a je to škoda, protože větší náhled do jejich myšlení by příběhu určitě prospěl. Výrazné postavy dávají knihám šmrnc a to mi tady chybí. Byla to pro mě spíš oddechovka než horor.


Film lepší než kniha

Žena v černém byla filmově zpracována v hlavní roli s Daniellem Radcliffem a je to jeden z  nejděsivějších hororů, jaký jsem viděla. Dokonce bych řekla, že tady byl film lepší než kniha. Všem, kdo se rádi bojí, můžu jen doporučit. Jestli bude druhý díl taky tak povedený, to se můžeme na základě Anděla smrti pouze dohadovat. Do kin by měl být uveden příští rok.

Z anglického originálu The Woman In Black - Angel Of Death vydaného v roce 2012, přeložila Blanka Berounská
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2014, 216 stran

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora

Další články

16 comments

 1. O tomhle jsem vůbec neslyšela. Jak to tak čtu, tak to ale radši číst ani sledovat nebudu, s horory jsem skončila na základce, jsem srabík, bojím se pak sama doma. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si taky pak vždycky nechávám rozsvíceno a nedejbože, abych musela jít na záchod....:-DD

   Vymazat
 2. Musím říct, že málokdy mi film podle knižní předlohy přijde lepší, než právě ta kniha, ale u téhle s tebou musím souhlasit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že? Tady se to fakt povedlo, jak se mi většinou horory podle knížek vůbec nelíbí tak tenhle byl super:)

   Vymazat
 3. I když teď nemám čas na čtení, ráda si k tobě zabrouzdám přečíst recenzi. Alespoň si mohu dělat seznam, co si mohu, až bude moje hlava na jiné vlně přečíst:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ráda Tě tu uvidím a přispěju k prodloužení seznamu:)

   Vymazat
 4. Vidím to stejně jako Jana CM - bojím bojím, schovám, nevylezu. Nene, fuj fuj, jdi pryč! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeeee, koukám, že je to tady klub strašpytlů:))

   Vymazat
 5. Zdravím,

  tak rozhodně si musím přečíst ten první díl, strašně ráda se u knih bojím :D. Vypadá to báječně, a pořádnou hororovou knihu jsem vlastně ještě nečetla, takže se nemůžu dočkat až si ji pořídím! :)

  Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyzkoušej a uvidíš...Ale jestli chceš fakt dobrou hororovku, tak zkus spíš Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a nebo něco od Kinga:)

   Vymazat
 6. Eliško, další zajímavá recenze od tebe, jen bych měla víc a rychleji číst...
  Film jsem neviděla, ale slyšela jsem na něj hodně chvály...
  Hezkou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já bych taky chtěla, číst víc a rychleji, to by byla paráda. Nejradši bych nedělala nic jinýho, ale to bohužel nejde:(

   Vymazat
 7. Na podobné knihy se zatím nechystám, ale tvé recenze čtu ráda.

  OdpovědětVymazat
 8. Neviděla jsem film, nečetla jsem knihu. Vím ale, že zatímco film lidé milují, spousta čtenářů byla z knihy zklamaná. Pořád se nemůžu rozhodnout jestli je to knihy pustím :) do filmu se mi zatím nechce :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, i podle mě je tady film lepší než kniha, ale jestli se fakt bojíš a lekáš, tak se na film radši vyprdni :)

   Vymazat