Alissa Nutting -Tampa

by - 10:51

Byla jednou jedna zvrácená učitelka...

Celeste je učitelka na střední škole kdesi na Floridě, je jí 26 a je pekelně sexy. Ale protože není všechno zlato, co se třpytí, tak i kráska jako Celeste má svoje temné stránky. Jednou z nich je její sexuální posedlost chlapci kolem 14-15 let. Věk, kdy už nejsou děti, ale ještě ani muži. Škola jí pro její choutky poskytuje vynikající živnou půdu i když Celeste je velice vybíravá...

Bohužel už svoje jednání nedomýšlí do detailů. Co myslíte, že se stane, když pomotáte hlavu nevyzrálému 15ti letému klukovi? Nejspíš se do vás zamiluje a jak známo, pod vlivem lásky dělají lidi většinou pěkné blbosti, takže nebezpečí provalení a potažmo kriminálu je na světě. Dokáže si necitlivý a sobecký člověk, jakým je Celeste, poradit i se srdečním problémem svojí oběti? Navíc Celeste trápí ještě jedna věc - není moc dobré mít takovouhle zvrácenou úchylku a být manželkou muže zákona.

Když neovládáte svojí sexualitu

Celá kniha má silně erotickou a zločinnou atmosféru a jemnějším povahám bych jí asi nedoporučila. Alissa Nutting dokáže skvěle popsat postavy i situace. Je tak dobrá, že začnete přemýšlet, jestli s tématem nemá bohaté osobní zkušenosti. Musím přiznat, že vžít se do příběhu byl u téhle knihy nepřekonatelný problém. U některých knih mívám pocit, že jsem přímo v ději, zvlášť, když jsou hlavní aktéři v mém věku. Tahle kniha mě postavila do odlišné situace, než všechny ostatní. Připadala jsem si jako voyer, který nestydatě očumuje z povzdálí.

Tampa určitě stojí za přečtení, nejen kvůli tématu, o kterém se v dnešní společnosti nerado nemluví, ale také kvůli zajímavě propracované psychologii hlavních postav. Člověk, který nedokáže ovládat svojí sexualitu, má občas rozhodně velmi zajímavé myšlenky.


V anotaci se píše o "zničující sexuální vášni". Lépe bych to sama neřekla, protože jaký jiný než zničující může být téměř pedofilní vztah k osobám výrazně mladším? Nejsou to přímo děti, jsou to teenageři, což podle mě není až zase taková tragédie. Jasně, není to úplně košer, ale beru to jako menší zlo. Byla jsem ráda, že autorka neposunula věkovou hranici "obětí" ještě o něco víc. Zatím jsem kvůli tématu žádnou knížku zhnuseně nezahodila, ale pokud by šlo o pedofilii zaměřující se přímo na malé děti (a příležitost by byla, přeci jen učitelka, škola...), nejspíš by ta situace nastala.

Tampa versus Lolita - 0:1

Možná je tu podobný námět, ale do Lolity má tahle kniha daleko. Chybí jí noblesa, romantika, pokora a vytříbený humor. V Tampě se sice taky objevuje vášeň, ale je to vášeň, která je uřvaná a vulgární. Lolita vulgární není ani co by se za nehet vešlo. Celeste neváhá, jde si tvrdě za svým, kdežto Humbert Humbert vede se svou myslí i srdcem složité dialogy. Toť srovnání s Lolitou, na kterou se ve spojitosti s touto knihou upozorňuje.


Celou knihu jsem přemýšlela nad názvem knihy. Původně jsem si myslela, že jde o jméno hlavní postavy, ale chyba lávky...:)

Z anglického originálu Tampa vydaného nakladatelstvím Harper Collins v New Yorku roku 2013 přeložil Martin Pokorný.
Vydalo nakladatelsví Odeon v roce 2014, 224 stran

Co by vás mohlo zajímat:

11 komentářů

 1. Zdravím,

  wow tak tuhle knihu si musím sehnat, takové zvláštní téma.. A protože nepatřím mezi jemnější povahy tak ji musím ulovit co nejdřív, strašně mě to zajímá. A jsem zvědavá, jestli si budu taky připadat jako "voyer". Moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju, určitě po ní mrkni, mě fakt hodně zaujala, mám ráda šokující knihy a tohle je jedna z nich:)

  OdpovědětVymazat
 3. Zní to hodně zajímavě. Mohu docela bezpečně říci, že si ji nepřečtu, ale pro příští reference už o knize aspoň něco vím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě na tyhle "extrabuřty" docela jsem, ale dovedu si představit, že pro hodně lidí to bude silná káva...

   Vymazat
 4. To si počkám na něco "veselejšího":-D Šokujícího mám zatím dost kolem sebe v reálu:-( Ale opět dobře sepsaná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Ti, doufám, že Tě to šokující brzo zase opustí a všechno bude dobrý:)

   Vymazat
 5. Ahoooj, nepovedlo se mi na tebe najít kontakt (odkaz na FB se mi neotevírá), nepostla bys mi ho ke mně do komentářů? Pokud by si se chtěla zapojit do projektu/rozhovoru, napsala bych ti víc do mailu :)))

  OdpovědětVymazat
 6. Pěkná recenze, ale musím říct, že jsem ráda, že z toho Lola vyšla vítězně! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, já upřímně taky:-D Ne fakt, na Lolitu to nemá...na tu nemá nic:)

   Vymazat
 7. Zajímavá kniha. Sama od sebe bych si ji nekoupila, ale recenze vypadá velmi zajímavě, takže uvidíme...

  OdpovědětVymazat