Zdeněk Pokluda - Baťa v kostce (rozšířené vydání)

by - 7:13

Odjakživa obdivuju lidi výjimečných schopností. A někým takovým Tomáš Baťa rozhodně byl. Historici ho směle připodobňují k takovým podnikatelským démonům jako byl Emil Škoda nebo Tom Ford. O tomto geniálním vizionáři a podnikateli bylo už mnoho řečeno i napsáno. Publikace Baťa v kostce od Zdeňka Pokludy vám jméno Baťa přiblíží a připomene v přehledných bodech.


O Baťovi a jeho světě

Baťa vytvořil obuvnický monopol. Dokázal boty vyrábět rychle a prodával je levně. Jeho ceny s devítkou na konci jsou pověstné. Tento monopol logicky vyvolal nevoli u konkurence, kterou svými cenami naprosto převálcoval. Útoky kritiky se mu staly motorem. Díky nim šel Baťa stále dopředu, chtěl být lepší. Nebýt kritiků a odpůrců, nebyl by jeho úspěch. Všechno, co neměl, si sám zajistil. Nechal zřídit elektrárny, když začal pracovat na strojích, cihelny, když potřeboval postavit domky pro svoje dělníky. Když mu zlínská radnice začala házet klacky pod nohy, stal se starostou Zlína. Podnikatelská říše Tomáše Bati byla naprosto soběstačným průmyslovým systémem. Na svém vrcholu Tomáš Baťa podnikal v 37 průmyslových odvětvích.

Zlom

Po tragické smrti Tomáše Bati st. v roce 1932 přebírá rodinnou firmu jeho bratr Jan Antonín Baťa. Bohužel se ani z daleka v "šéfování" svému bratrovi nevyrovná. Za jeho vedení to s firmou vypadá nejistě. Dílem je to kvůli furiantství a rozmařilosti J.A.Bati, ale především kvůli hrozící válce. Už od roku 1938 je ve firmě cítit nejistota a spousta zboží a materiálu se odváží do zahraničí. Celá rodina prchá v roce 1939 do exilu v USA a Kanadě, kde se budují nové baťovské továrny. Zde J.A. Baťa později přenechává vedení firmy Tomáši Baťovi ml.

Baťovské noviny. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně každý měsíc zveřejňuje jedno ukázkové číslo.
http://www.kfbz.cz/batovske-noviny-zachrana-zpristupneni

Znárodnění

I když se po celou válku dařilo udržet firmu Baťa v českých rukách, v říjnu 1945 se prezidentskými dekrety znárodňují baťovské podniky v Československu. Ke znárodnění dojde i v jiných státech, kde firma Baťa podniká a Baťovi tak přichází téměř o tři čtvrtiny jmění.

Baťa je Baťa

Tomáš Baťa ml. vede od roku 1945 západní Baťovu organizaci a spravuje zbytek majetku. V organizaci panuje osvědčený Baťovský elán a brzy je jí po celém světě stále více vidět. Mezi léty 1945-1960 vzniká 1.700 nových prodejen v Asii, Africe a Americe. V roce 1975 vede Tomáš Baťa ml. ohromnou světovou firmu, která podniká v 89 zemích, patří k ní 98 společností, 90.000 zaměstnanců, 5.000 prodejen, 90 továren, které ročně vyrobí 250 milionů párů bot. Firma je ve skvělé kondici i v 80. letech. V Československu je po roce 1948 kapitalistické podnikání úplně zlikvidováno, jméno Baťa mizí a nahrazuje ho název Svit. Ze Zlína je Gottwaldov. Tomáš Baťa ml. se do vlasti vrací až roku 1989 po pádu komunismu. Hodlá zde opět podnikat, ale z restitucí mu byla vrácena pouze rodinná vila ve Zlíně a lesy na Vsetínsku, tak investuje miliony dolarů z vlastní kapsy na rozjezd firmy BAŤA Československo, a.s.. Do svého obchodního domu na Václavském náměstí se Baťa vrací 13.března 1992. V roce 2001 - po 56ti letech - odchází Tomáš Baťa ml. z vedení firmy, které přebírá jeho syn Thomas George Bata.

Z publikace Baťa v kostce se dozvíte mnoho o tom, jaký člověk byl Tomáš Baťa a jak vlastně začínal s podnikáním. Budete doslova žasnout nad tím, co všechno za několik let tento člověk dokázal. Můžete si přečíst i několik pikantností z jeho života, zjistíte plno věcí o Baťově rodině, o kterých se až tak běžně nemluví. Publikace je vhodná jak pro absolutní neználky, tak pro ty, kteří jsou Bati znalí. Osobně mě tahle publikace nalákala k tomu, abych se o Baťu začala více zajímat a nejspíš brzy sáhnu po nějaké obsáhlejší knize o jeho životě.
Úryvek:
K dokončení rozestavěné vily hledá Tomáš Baťa toho nejlepšího architekta. Jezdí do Prahy a získává profesora Akademie výtvarných umění Jana Kotěru. O jedné jejich zuřivé hádce při výstavbě vily se dovídáme od architekta Františka Lydie Gahury: „Baťa na Kotěru zařval: ´Já se vám na ten váš projekt vyseru!´ Kotěra zrudl: ´Ne vy, ale já vám se na to vyseru!´ Baťa na to: ´Co si to dovolujete, ne vy, ale já se vám na to vyseru!´ Tak se asi pět minut hádali, kdo tek úkon uskuteční, nakonec se však dali do smíchu a projekt i stavba pokračovaly ve vzájemné spokojenosti."
Vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2014, 81 stran
Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji knihkupectví Palmknihy.cz

Co by vás mohlo zajímat:

21 komentářů

 1. Zajímavé čtení. :) Mě konkrétně Baťa moc neláká, takže si s větší pravděpodobností knihu nepřečtu, ale i přesto je fantastické, co všechno dokázal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je, myslím, že to je jedna z mála věcí, kterou se tehdy ještě Čechoslováci zapsali do podvědomí lidí téměř po celém světě.

   Vymazat
  2. Jo, to určitě souhlasím. :)

   Vymazat
 2. Tohle si chci přečíst, taky ho obdivuju a jsem ráda, že i v Čechách byli takoví schopní lidé!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, dobře jsi napsala BYLI - protože neznám nikoho, kdo by něco podobného dokázal v dnešní době.

   Vymazat
 3. Já se o Baťu začala trochu zajímat díky managementu ve škole, nebýt jeho, tak jsme v téhle oblasti taky trošku za opicema jak se říká, takže bych si o něm i ráda něco přečetla někdy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to můžu tuhle knížku jenom doporučit, protože i tomhle jeho vlivu na celkové podnikání v Československu a pak i v zahraničí se v ní píše.

   Vymazat
 4. Já už jsem o Baťovi něco málo četla; zaujalo mě třeba, jakým stylem vychovával svého syna - aby byl stejně schopný jako on a hlavně aby věděl, že nic nedostane zadarmo. Má můj obdiv. Ale žít bych s ním nechtěla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já taky ne, musel být šílený workoholik:) O té jeho výchově bych si ráda něco přečetla

   Vymazat
  2. Bylo to v novinách, tuším MF Dnes, ale už je to bohužel nějaký ten pátek zpátky :( Pokud si dobře vzpomínám, tak popisovali situaci, jak starý Baťa jel s celou rodinou autem, s klukem se nějak pohádali a on jej místo výchovných domluv prostě nechal samotného uprostřed pole, aby si napříště začal vážil toho, že může jet autem. A chudák kluk musel jít dalších x desítek km pěšky, protože neměl ani na vlak. Snad jsem to moc nedomotala :) Možná to bude v nějakých baťovských pamětech.

   Vymazat
 5. Velmi zajímavý článek, ale není to kniha pro mě.. já se ted musím zaměřovat na knihy k maturitě :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na knihy k maturitě vzpomínám teď v dobrém i když v čase, kdy to bylo aktuální, jsem je jako dobré rozhodně neviděla:)

   Vymazat
 6. Krásný článek. Nejenže něco dokázal v Čechách, ale znovu se tato rodina dokázala prosadit po emigraci
  i v zahraničí :o))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baťovi byli takoví trošku nezmaři:) Děkuju za pochvalu:)

   Vymazat
 7. Tenhle článek mi úplně připomněl LiStOVáNí a jejich výstup na naší škole, z velké části se tam věnovali právě Baťovi a jeho rodině. Už tenkrát mi přišla jeho osobnost zajímavá, teď mě díky tobě zaujal ještě víc. Nikdy dřív jsem se o něj nezajímala, ale možná že si nakonec něco o něm přečtu - třeba tuto knihu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě zajímá už docela dlouho, protože rodinná továrna pro mě není zase tak úplně cizí pojem, ale měla jsem možnost to pozorovat spíš z dálky, okrajově. Teď mě docela mrzí, že jsem se tenkrát víc nezajímala...Shodou okolností to mělo s Baťou co dělat:)

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Životopisy podrobné a přitom lákavé jsou krásné. Já jsem takto četla 689 stran o Mozartovi. Co se týče Bati, netušila jsem, že je to známé i po světě. Myslela jsem, že jde čistě o českou krajinu ale ona i Asie. Páni. Opravdu machr. Mám pocit, že jsem zase já četla o tom, že nechal svého syna pracovat úplně od nejnižší funkce ve svých závodech, aby se postupně mohl vyšplhat až nahoru, prý aby neměl nos nahoru. :-) Chytrý muž to určitě byl. Všechna čest.

  A tvému článku taky se klaním, neb napsat o knize není jednoduché. Člověk má totiž velmi často chuť odbočit jinam a prodloužit to, ale ty jsi nikam neodbočila, a krásně se to četlo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za krásnou pochvalu, taky občas ráda odbočím:)) Nevzpomínáš, kde jsi o té Baťově výchově četla?? Ráda bych si to přečetla

   Vymazat
 10. Baťa má můj respekt. Byli jsme se školou na exkurzi ve Zlíně a... prostě jsem ohromen. A okouzlen. Jednoduchost, účelnost, vizionářství, péče o zaměstnance atd. Prostě je vidět, že i prodej bot jde dělat na úrovni. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásný komentář, děkuju:) Škoda jen, že už se ta Baťovská politika skoro vůbec v dnešní době nevidí.

   Vymazat