Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye

by - 5:28

Co byste řekli tomu, kdybychom si každý nechali u malíře namalovat kouzelný obraz, který by stárnul místo nás? Až do smrti bychom vypadali mladě, naše tváře by byly bez vrásek a tělo vitální jako ve 20ti. Lákavá myšlenka, že? Ale co naše duše, jak ta by vypadala? Proč bychom to řešili - byla by přece uvězněná v obraze, kterým se návštěvám chlubit nehodláme. Duši přece nikde nevystavujeme, podstatné je to, co je na povrchu, to, co vidíme - vždyť jen podle toho si děláme o lidech obrázek. Koho zajímá, co je uvnitř?

Obraz Doriana Graye je jediným románem irského spisovatele Oscara Wildea. Ve své době byla tato kniha skandálním dílem. Oscar Wilde díky ní stanul před soudem a byl odsouzen, neboť kniha byla konzervativní Anglií označena za neřestnou a nabádající k nemorálnosti. Dnes patří mezi klasiky světové literatury. Oscar Wilde v tomto svém dekadentním díle rozvíjí nenapodobitelným způsobem myšlenky o morálce a sobectví. Poukazuje na otázku, zda krása znamená všechno. Odhaluje povrchnost tehdejší "lepší" společnosti a polemizuje o tom, co se stane s podstatou člověka, který žije bez morálních nebo jiných zásad a omezení.


Recept na tuhle knihu obsahuje netradiční ingredience:

- jeden citlivý malíř posedlý krásou (Basil)
- jedna dobrá krásná duše s velkou dávkou naivity (Dorian)
- jeden našeptavač, který to nemyslí špatně, ale špatně by se z toho mohlo někomu udělat (Harry)
- několik různě silných lásek včetně lásky k sobě samému
- zvláštní druh kvalitní posedlosti, která zatemňuje mozek
- silná, všudypřítomná vůně smrti
- jedna klavírní skladba od Chopina

Poselství, které přežívá

I v dnešní době tato kniha nachází svoje poselství. Ukazuje na to, že kdesi v lidskosti je trhlina, která se nezmenšuje. Lidé jsou dnes stejní pokrytci, jako byli kdysi. Nic se od té doby nezměnilo. Stále se necháváme unášet a oblbovat krásou. Pravá hloubka lidí a věcí nás málokdy zajímá a přitom nám nedochází, že krása je tak strašně pomíjivá. Snad je k takovým posunům v charakteru lidí potřeba víc než 120 let, které uplynuly od doby, kdy byla tato kniha vydána poprvé.

Slyšela jsem názory, že kniha je složitě napsaná a až příliš filozofická. Vím, že vždycky záleží na vkusu každého soudruha, ale k tomuhle názoru se nepřipojím. Je to jedna z nejúžasnějších knih, které jsem kdy přečetla a myšlenky z ní mám v hlavě dodnes, i když jsem jí četla už před nějakou dobou. Úmyslně jsem z děje uvedla úplné minimum, protože bych vás nerada i jen malinko o ten zážitek připravila. Do Doriana Graye jsem se zamilovala a s dějem téhle knížky zacházím stejně opatrně, jako bych zacházela s Dorianem, kdybych ho někdy potkala. Je bolestné, když někdo tolik krásný vnitřně i navenek dojde takové šílené zkázy.úryvek:
Každý vliv je nemorální, protože ovlivnit někoho znamená dát mu svou vlastní duši. Ten člověk pak nemyslí svými vrozenými myšlenkami a nehoří svými vrozenými vášněmi. Jeho ctnosti, to už nejsou jeho pravé ctnosti. Jeho hříchy - je-li vůbec něco takového, jako hřích - jsou vypůjčené. Ten člověk se stává ozvěnou hudby někoho jiného, hercem role, jež nebyla napsána pro něho. Účelem života je rozvoj vlastní osobnosti. Každý z nás má dokonale uplatnit svou povahu, proto jsme na světě. Ale člověk má dneska sám ze sebe strach. Zapomněl na nejvyšší ze všech povinností, na povinnost k sobě samému. Je ovšem dobročiný; sytí hladové a odívá žebráky. Ale jeho vlastní duše je lačná a nahá.

"Je to tragédie, ve které se odráží můj život. Svět mě vidí jako Harryho, Basil je bytost, za níž se považuji a Dorian je tím, kým bych rád byl....možná v jiném životě." Oscar Wilde 1854-1900

Obraz Doriana Graye vyšel poprvé v roce 1891 u anglického nakladatelství Ward, Lock, and Co.
V Čechách vyšla kniha poprvé v roce 1927 v překladu Jiřího Zdeňka Nováka a od té doby se dočkala už 11 vydání u 11 různých nakladatelství.
Vydání, které vidíte na fotce, je vydání nakladatelství Odeon z roku 2011, jde o 9. vydání s překladem Kateřiny Hilské.
264 stran
Kniha byla několikrát zfilmována.

Co by vás mohlo zajímat:

25 komentářů

 1. Nemůžu si pomoci, ale tuhle knihu nemám ráda. Nečetlo se mi to zle, ale divadelní představení, které jsem viděla, mi ji uplně zošklivilo. A pak taky asi fascinace naší češtinářky touto knihou. Nemyslím, že bych ji zvládla ještě někdy číst, byť ji mám doma. Mimochodem všude cpu mé milované (téhož autora) Canterwillské strašidlo, to rozhodně doporučuju, je to sladký a vtipný a milý, prostě bomba :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně by jí nezošklivilo naopak asi nic na světě, i když třeba z filmových adaptací jsem nadšená vůbec ani trochu nebyla. Možná je to jedna z těch klasických knížek, které buď nesnášíme nebo milujeme. Canterwillské strašidlo jsem četla naposledy na základce, budu si ho muset připomenout:)

   Vymazat
  2. Já jí četla už tolikrát a v tolika verzích, že pro ní mám svou jistou slabost :) Dokonce jsem ji viděla v anglické hře, kdy Dorian byl černoch a navíc nebyl vůbec krásný :) Neupravená verze je trochu těžší, ale je v ní spousta zajímavé :) A krásně napsaná recenze! :)

   Vymazat
  3. Černoch??? Tak to bych ráda viděla:)) Děkuju za pochvalu:)

   Vymazat
 2. Áááá, dneska se čte klasika... To už je hodně dávno, co jsem ji četla, snad na gymplu. Eli, tvoje recenze bych doporučila maturantům, dokonalé!
  Hezký večer, Helena

  PS. velmi krásný citát!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já tu klasiku mám ráda a obzvlášť Oscara Wildea, chtěla bych ho potkat ♥ Děkuju za pochvalu:))

   Vymazat
 3. I read The Picture of Dorian Gray. Very good and impressive novel by Dorian Gray. Congrats for your lblog.
  Best wishes: Geraldo

  OdpovědětVymazat
 4. domnívám se, že jsme toto měli v povinné četbě. :D :) už dlouho se na Obraz chystám :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ho přečti a pak dej vědět, jak se líbilo. Jsem zvědavá, jestli budeš nadšená nebo zklamaná.

   Vymazat
 5. Stále aktuální téma a jak je vidět, jsme stále nepoučitelní. Budu se po knize muset podívat.

  OdpovědětVymazat
 6. Wilde je super autor, tuhle knížku jsem myslím měla v povinné četbě, ale četla jsem ji dvakrát, jak moc mne fascinovala :)))

  http://sugar--spice--nice.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem si ho docela oblíbila, ale Dorian Gray z jeho knih prozatím vede:)

   Vymazat
 7. O této knize jsem slyšela spoustu výroků. Negativních, i pozitivních. Myslím, že negativní pramení z toho, že lidé to prostě nepochopili. Jinak si to totiž neumím vysvětlit. Osobně jsem knihu ještě nečetla, ale velice bych ráda. Ale ráda se nechávám napínat a až k ní konečně usednu s čajem, budu určitě spokojená. :)
  Moc hezky jsi knihu popsala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si na ní udělej čas, až budeš mít klid. Já bych spíš řekla, že ta knížka se dostává do negativna díky tomu, že vypovídá o něčem, o čem lidi prostě nechtějí slyšet, přitom je to ale notorická pravda. A pravda občas prostě bolí, tak to je:)

   Vymazat
 8. Film jsem viděla dříve než knihu. Četla jsem ji asi tři roky zpátky. Sice jsem ji louskala dlouho, ale líbila se mi. Na tu dobu opravdu fantastické dílo. Na začátku naivní mladičký klučina a na konci někdo, kdo si uvědomuje svoje hříchy. Neuvěřitelný vývoj postav. Přátelství, strach, touha po něčem nadlidském.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dorianův vývoj mě neskutečně nadchnul, o to víc, že sama bych ho nejspíš zbožňovala:)

   Vymazat
 9. Krása - O.W. jsem vždy milovala...jeho živelnost, nadhled, pohrdání, umění žít...a to vše přenášel do svých děl...miluju jeho pózu, básně i hry...kdo nepochopil Wilde, jako.by nežil...mě ovlivnil v mém dospívání opravdu výrazně. Takovýchto autorů nebylo mnoho...a to jsem film neviděla k žádnému dílu...přiznám se, že u děl, které mi jsou hodně blízké se filmových zpracování bojím...přitom u něčeho mi to nevadí...asi jsem divná :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásně napsáno:) Filmy jsem viděla dva, ale ani jeden (jak už to bývá) - knize nesahá ani po kolena.

   Vymazat
 10. Už pár let váhám jestli si knihu pořídit. Vypadá to,že názory na ni jsou dosti rozporuplné. Ještě si to nechám projít hlavou. Mimochodem recenze se moc pěkně četla a je vážně dobrá :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu:) Názory se vážně různí a to celkem diametrálně, nicméně za sebe doporučit tuhle knížku můžu s klidným srdcem. Jestli si nejsi jistá, zkus si na netu sehnat elektronickou verzi a nebo občas v antikvariátech se seženou krásná vydání a celkem levně.

   Vymazat
  2. Jo tak to u tebe jsem tu recenzi četla! vždy zapomenu kde co čtu a pak když tomu chci v článku vzdát hold, tak nevím kde jsem na tom byla :D Každopádně díky téhle recenzi jsem si Doriana pořídila :) ještě ho přečíst a je to :)

   Vymazat
 11. Moc pěkná a povedená recenze:-) Tuto knihu jsem zatím nečetla, ale snad to brzy změním. A to tvé vydání vypadá skvěle!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Ti:) Nedávno jsem sehnala pro kamarádku vydání z roku 1958, to je mnohem krásnější :-D

   Vymazat
 12. Právě to mám rozečtené, v originále. Ta lehkost, s jakou se kniha čte, je úžasná. Líbí, líbí, líbí velice, stejně jako všechny ostatní díla, které jsem od Wildea četla. A opět velice povedená recenze!

  OdpovědětVymazat