David Wong - John na konci umře

by - 1:40

Neberte drogy. Nikdy nikomu neberte drogy.

David a John jsou kluci kolem dvaceti. Mají zastydlou pubertu, život na háku a jsou totálně neschopní s tím něco udělat. Jejich práce je na pendrek stejně jako jejich milostný život. Rozumu ani jeden zrovna moc nepobrali, takže to vypadá, že se tihle dva exoti budou muset doživotně uchýlit k flašce a nekonečným debatám o penisu (ve kterých se zrovna John obzvláště vyžívá a s potěšením vám sdělí věci, které byste snad ani vědět nemuseli). 

Na jednom z večírků v Utajeném městě kdesi v Americe (utajeno z bezpečnostních důvodů) získá naše dvojka kardinálních looserů drogu jménem Sójová omáčka. Po požití téhle drogy vidíte, slyšíte a hlavně chápete věci, o kterých jste ani netušili, že vůbec existují. Můžete si pokecat s mrtvými, nakouknout do budoucnosti a vaše obzory se rozšíří o jiné dimenze. Problém je v tom, že v těch dimenzích žijí po moci lačnící stvůry a monstra, která rozhodně neváhají použít vás jako jízdenku do světa, kde by se mohla dál vesele roztahovat a šířit zlo všude kolem.


Zběsilá bizarní jízda, na kterou nestačí kapacita jednoho mozku

Nikdy jsem slovo "zběsilý" nemyslela víc vážně než teď. David Wong vás polapí od první stránky (hned poté, co se přestanete kochat obálkou a dáte se do čtení). 

Představa, že budoucnost světa drží v rukou dva sjetí kámoši hrající si na krotitele duchů k jejichž vymítání používají staré rockové pecky z 80. let, je naprosto šílená a ironická. Přesně taková je ale celá kniha. David Wong vám v parádním tempu, které nedovolí přestat číst, servíruje jednu pakárnu za druhou (v knize to servíruje novináři, který se rozhodl o tom, co kluci dělají, napsat). Těšte se na neskutečnou přehlídku bizarností, ze kterých vám naskočí husí kůže. Naštěstí je tahle přehlídka zároveň okořeněná pořádnou dávkou ironie a humoru a to do takové míry, že v jednu chvíli přemýšlíte, jestli se nepůjdete vyzvracet a v dalším okamžiku jste v křeči smíchy. V každém případě nic pro slabé povahy. Popis příšer a zrůdiček je tak kvalitní, že si je dovedete snadno představit a buď se budete klepat hnusem nebo se smát, protože ptát se, proč má smrtící monstrum rozkošnou blond paruku na gumičku, by v tomhle surrealistickém dílku nemělo smysl.

Příběh je sice svižný, ovšem nutno podotknout, že vyžaduje zvýšené zapojení mozku. Děj se mění tak často a rychle, že není problém se v příběhu ztratit. Tudíž žádná oddechovka, ale čistokrevná, zábavná a místy nechutná hororová parodie. Milovníci hororu a černého humoru si rozhodně přijdou na své. Pokud jste ale úchylný deviant nebo někdo, kdo rád polemizuje o tom, co je ještě normální a co už je přes čáru, ani pro vás tahle kniha nebude přehmatem.


Jestli John na konci umře, to si budete muset zjistit sami, ale nejspíš vám neuniklo, že autor knihy se jmenuje stejně jako hlavní postava. Za pseudonymen Davida Wonga se skrývá spisovatel Jason Pargrin. Tento sci-fi román nejdřív uveřejňoval na internetu, kde získal takový ohlas, že kromě knižního vydání v roce 2009 se dočkal i filmového zpracování. Je známo, že se chystá pokračování knihy, bude se jmenovat Tahle kniha je plná pavouků, ale kdy u nás vyjde, se mi bohužel zjistit nepodařilo.
Po přečtení knihy John na konci umře bych dala nevímco za to, abych se mohla s Jasonem Pargrinem setkat. Měla bych na něj spoustu otázek a jedna z nich by byla, v čem hledá inspiraci. Nejmenuje se ta věc náhodou Marihuana? :)


Z anglického originálu John Dies at the End vydaného nakladatelstvím THOMAS DUNE BOOKS v roce 2009 přeložil Jan Sládek.
V ČR vydalo nakladatelství JOTA v roce 2013, 532 stran

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knihkupectví Martinus.cz

Co by vás mohlo zajímat:

19 komentářů

 1. Teeeda tak touhle recenzí jsi mě hoooodně naladila k přečtení :) Teď nevím jestli jsem deviant, hororový milovník nebo sebetríznitel, když jsem se k tomu rozhodla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem nalákala:) Třeba jsi ode všeho trošku:)

   Vymazat
 2. Zajímavá recenze. I když na tento žánr moc nejsem, kniha mě přesto láká a s radostí si ji přečtu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám všeobecně ráda sci-fi, takže tohle byla rozhodně moje krevní skupina:)

   Vymazat
 3. Nikdy nikomu neberte drogy. :-) Knížku mám v merku, už jsem na ni nějakou recenzi četla a chystám se na ni. Nejvíc mě zaujal ten název, potřebuju vědět zda a proč. Podle tvého postu by se to mohlo líbit i manželovi... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem hlavně celou knížku přemýšlela JAK, protože způsoby úmrtí v téhle knize nemají obdoby:)

   Vymazat
 4. První odstavec mě naprosto přesvědčil, že si tuto knížku musím přečíst. Prostě musím! :D :) Něco tak nevídaného jsem snad ještě nečetla. :) A neberte nikomu drogy? :)
  Další plus je, že jsem fanouškem černého humoru, takže.. :)
  Díky za tip. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky miluju černý humor, nelze jinak než doporučit:)

   Vymazat
 5. První věta mě maximálně pobavila :D a celá tvá recenze mě tak nadchla, že si tuto knihu jednoduše MUSÍM přečíst! :)
  Až teda na ten druhý díl, se svou fóbií, bych si nebyla tím čtením jistá. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám vůbec pocit, že pavouci patří mezi autorovi oblíbence:) Určitě knížku zkus, je jak z jiného světa (doslova) :)

   Vymazat
 6. Tahle knížka není zrovna můj styl--ale vypadá zajímavě :o) a uvažuju jestli ji nepořídím synovi tomu by se líbila určitě :o) Měj se hezky...Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli je nadšenec do šílených psychopříběhů, tak to rozhodně bude něco pro něj:)

   Vymazat
 7. Naprosto úžasná recenze!:) Knížku jsem nedávno dočetla, moc se mi líbila a právě se snažím napsat na ni recenzi. Měla jsem úplně stejné pocity jako ty:D Tou poslední větou si mě dostala. Přesně to samé jsem si totiž při čtení říkala i já:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, já jsem od začátku přemýšlela, na čem asi frčel, když to psal, protože vymyslet takové absurdnosti neovlivněným mozkem nejspíš ani nejde...:))

   Vymazat
 8. Na tuhle knihu narážím všude, kam se vrtnu. Asi znamení...
  Jinak nominovala jsem tě do bloger TAGu, kdyby si měla chuť :) http://knizni-louka.blogspot.cz/2014/06/bloger-tag.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus po ní mrknout, třeba to bude tvoje krevní skupina, jestli se ti tenhle žánr líbí:)) Za nominaci děkuju, otázky byly super:)

   Vymazat
  2. Mrknou po ní nemusím, zdá se mi, že všude kam se hnu o ní zakopávám, akorát né doma teda... Asi si ji koupím. Tvoje recenze mě vždy přesvědčí :)

   Vymazat
 9. Skvělá recenze!!! A knížka zní opravdu skvěle bizarně, myslím, že bych se do ní někdy ráda pustila! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžu jenom doporučit, je to fakt jízda:) Děkuju za pochvalu:)

   Vymazat