Barbora Šťastná - Šťastná kniha

Na Barboru Šťastnou jsem poprvé narazila v časopise Elle. Její články byly vždycky milé, chytré, pozitivní, zkrátka štěstí z nich jenom sála...

Na Barboru Šťastnou jsem poprvé narazila v časopise Elle. Její články byly vždycky milé, chytré, pozitivní, zkrátka štěstí z nich jenom sálalo. Nikdy to nebyla taková ta ohraná suchařina, se kterou se setkáváme v lifestylových magazínech. 10 typů, jak sbalit muže. Tečka. 15 typů pro krásnou pleť. Tečka. Tak tohle Bára Šťastná nepíše. Píše o životě, především o svém životě, o vlastních zkušenostech, příhodách. Zápletky a děje si nevymýšlí. Ona je prostě žije. 

Vědci zjistili...

Už dlouho sleduji její Šťastný blog a byla jsem nadšená, když jsem se dozvěděla, že její psaní vyjde i knižně. Pravda, ke knížce jsem se dostala trochu s křížkem po funuse, ale i tak jsem z ní měla radost. A jaká je její kniha? Přesně taková, jako její články v Elle. Milá a pozitivní. Vlastně mi přijde, že jde především o články uspořádané do kapitol. Stejně jako v časopisech i tady najdete spoustu odkazů na psychology z Kanady a vědce z Norska. To je asi první a poslední věc, kterou bych téhle sbírce úvah o hledání štěstí vytkla, protože mám pocit, že Bára Šťastná píše tak čtivě a pěkně, že by to šlo klidně i bez toho. 

Přemýšlela jsem nad tím, proč se vůbec tyhle odkazy začaly kdy zmiňovat. Nejspíš mají fungovat jako punc pravdivosti tvrzení autora článku. Důkaz, že jeho myšlenka je správná, že jí někdo někde potvrdil nějakým výzkumem. Ale na druhou stranu - zkusili jste si někdy nějaký výzkum vědců z londýnské či mexické nebo z jakékoli jiné univerzity vyhledat? Nejspíš ne, kdo by to taky dělal....?:) Nedávno jsem se pobavila, když jsem si přečetla, že vědci zjistili, že žraloci milují metal a že samci octomilek při nedostatku sexu hledají útěchu v alkoholu. :)

Zapomenutý kousek čokolády 

Věci, o kterých Bára Šťasná píše, zažívá čas od času téměř každý. Nedozvíte se nejspíš nic převratného, ale kniha vás možná navnadí k tomu, abyste zkusili zpomalit tu zběsilou jízdu jménem Život a mohli chvíli žasnout nad věcmi, které berete úplně samozřejmě. Uvědomit si, že i když jste možná trochu blázen nebo třeba bordelář, že v tom nejste sami. Že i jiní lidé mají problém najít doma dvě stejné ponožky a nejen váš koš s nevyžehleným prádlem dosahuje závratných výšin. Přiznávám, že se mi zatetelila dušička při zjištění, že jsou tu i další takoví, co mají radost jako malé dítě, když při hrabání klíčů v tašce náhle objeví zapomenutý kousek čokolády. 


Věřím, že spousta z nás se v knížce najde. A je to dobře. Někdy je fajn nebrat život zase až tolik vážně a kdo tohle dokáže, už je napůl šťastný. Šťastná kniha vám sama o sobě štěstí do života nepřinese. Co ale zařídit může, je pár hezkých čtecích chvilek, kdy budete mít co stránku úsměv na tváři a váš osobní pocit, že jste patrně z jiné planety se bude hodně rychle zmenšovat. 

Vydalo nakladatelsví Motto v roce 2013, 232 stran
Obálku ilustrovala Lela Geislerová (v Elle čtu vždycky nejdřív poslední stránku, kde je sloupek Ani Geislerové a Lela k němu dělá taky ilustrace, proto mi obálka byla hned sympatická, ten styl jsem hned poznala:))

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥