Hans Bankl - Patologie na stopě zločinců

Tento knižní kousek je pro někoho možná trochu kontroverzní, ale mě přitahují věci, do kterých není běžně vidět, proto jsem si také tuhle za...

Tento knižní kousek je pro někoho možná trochu kontroverzní, ale mě přitahují věci, do kterých není běžně vidět, proto jsem si také tuhle zajímavou knihu vybrala. Patologie na stopě zločinců se dá zařadit mezi knihy naučné a už samotný název prozrazuje o čem pojednává.

Kdo mi pomůže uklidit mrtvolu?

Všichni občas máme chuť někoho zabít, ale málokdo už doopravdy přemýšlí nad tím, jak by to provedl a co by udělal s mrtvolou. Ovšem i takoví jedinci mezi námi jsou. Jak můžete z knihy zjistit, nemají to vůbec jednoduché, protože i když se to možná nezdá, zbavit se mrtvoly beze stop není žádná sranda (ještě, že tak).Kniha nám odhaluje praktické postupy při vyšetřování nejasných úmrtí tak, jak se ve skutečnosti provádí. Zjistíme, že s metodami, které používají kriminalisté v televizi, to má pramálo společného a že obor patologie a soudního lékařství není z daleka tak jednoduchý a omezený, jak nám ho média prezentují.

Myšlení vraha

Dozvíme se, jak přemýšlí většina vrahů i jaké chyby je z jejich činu většinou usvědčí. Autor pro lepší pochopení a vysvětlení konkrétní situace používá skutečné kriminalistické případy, které vstoupily do historie. Dočteme se i o některých slavných vrazích a jejich metodách. Nejvíc mě zaujal případ vraždy Johna Lennona a Františka Ferdinanda d´Este, ale kapitola o prominentních obětech střeleckých útoků popisuje i smrt
ruského mystika Rasputina nebo atentát na Jana Pavla II.

Autor

Doktor Hans Bankl (1940-2004) byl mezinárodně uznávaným soudním patologem a tato kniha se stala jeho posledním dílem (dále je autorem knih Patolog ví všechno, ale pozdě; Nemoci Habsburků; Příhody soudního patologa 1,2,3; Život a smrt slavných 1,2). V podstatě jde o shrnutí více než čtyřicetileté patologické praxe. Umírání, smrt a všechno o mrtvolách je tady popsáno se zvlášní věcností až syrovostí, přesně tak, jak se dá čekat od člověka, který se v blízkosti smrti pohyboval téměř celý život.

Autor se v knize nezaměřuje výhradně jen na vraždy, ale spíš na možnosti úmrtí všeobecně. Zastřelení, utopení, uhoření, otravy léky nebo jinými látkami, sebevraždy, smrt elektrickým proudem.... Jde o velmi čtivou netradiční smrtelnou přehlídku, která jistě stojí za pozornost. Už vím například, jak se mám zachovat, když objevím mrtvolu nebo jaké fyzické změny prodělá tělo po smrti. I když to bylo moc zajímavé zjištění, pevně doufám, že tyhle informace nebudu muset nikdy v životě použít.

Vydalo nakladatelství Ikar v roce 2006, 224 stran
Z německého originálu Messer, Kugel, Schlinge, Gift přeložila Dagmar Hoangová

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥