Zdeněk Jirotka - Saturnin

Měla jsem teď období oddechovek, takže jsem po Muzikálním Sherlockovi začala číst další knížku, jejíž hlavní postavu většina lidí zná, jmenu...

Měla jsem teď období oddechovek, takže jsem po Muzikálním Sherlockovi začala číst další knížku, jejíž hlavní postavu většina lidí zná, jmenuje se Saturnin.

Saturnin mi strašně dlouho unikal, nevím vůbec proč. Film na motivy knihy jsem viděla poprvé snad před dvěma roky a řadím ho k tomu málu několika svých top českým filmům. Ke knize jsem se dostala až teď, když jsem na ní náhodou natrefila v internetovém antikvariátu a musím říct, že stále platí pravidlo, že 10x viděný film neřekne nikdy tolik, co jedna kniha.

Zdeňku Jirotkovi se hned od začátku podařilo omotat si čtenáře kolem prstu. Po tom, co si představíte, že někoho v kavárně začnete jen tak ze srandy bombardovat koblihama, prostě nemůžete přestat číst. A nedokážete to až do konce. Hlavní postavy jsou skvěle popsané. Kdybyste je někde potkali, určitě tyhle lidi poznáte. Kobliha by k vám přiletěla tak rychle, že byste ani nestačili říct marmeláda.

Saturnin je obyčejný sluha a neobyčejný člověk. Svému pánovi připravuje jednu horkou chvilku za druhou, ale také mu poskytuje vzácné koření života - opravdovou legraci. Všechno obrací naruby, s gustem si vymýšlí, soustavně narušuje zaběhlý pořádek světa a boří všechny konvence. Žádná situace pro něj není nevyřešitelná. Dokáže úctyhodné lidi přimět, aby dělali všemožné blbiny a začali se při tom cítit šťastnější a svobodnější, než dosud byli ve svých zaběhlých zvyklostech.

Příběh je psaný ich formou, bohužel vypravěčovo jméno zůstalo zamlčeno. Čtenář se dozví pouze to, že jde o mladého muže, asi třicátníka, gentlemana, který žije svůj nudný život v Praze za první republiky. Většina děje se odehrává na dovolené u vypravěčova dědečka, bývalého ředitele elektrárny. Vypravěč se těší na poklidnou dovolenou, jenže ke společnosti se připojí i příšerná a hamižná teta Kateřina se svým synem Miloušem. Dorazí i doktor Vlach a všechnu tu hrůzu s tetou Kateřinou nakonec zachrání příjezd slečny Barbory, pro kterou má vypravěč velikou slabost. A jak může asi dopadnout několikadenní soužití téhle partičky naprosto odlišných lidí v čele se Saturninem? Někdo bude šťastný jako blecha, někomu dojdou různé životní pravdy a někdo dostane pořádně na frak.
Tento humoristický romám vyšel poprvé v roce 1942 jako Jirotkova prvotina. Od té doby baví Saturnin už několik generací. Některé knihy nikdy nezestárnou a tohle je rozhodně jedna z nich.


Zdeněk Jirotka se narodil 7.listopadu 1911 v Ostravě. Po studiích vystřídal různá zaměstnání, novinářské a literární činnosti se začal věnovat až od 40. let. Psal fejetony, články i rozhlasové hry, většinou satiricky nebo parodicky zaměřené. Knižně vydal Saturnina, který je jeho nejčtenějším dílem, dále romám Muž se psem a sbírku povídek Profesor biologie na žebříku. Zemřel 12. dubna 2003 v Praze.
Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1991, 368 stran, ilustrace Stanislav Duda.  

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥