Marie-Chantal Deetjens - Citová závislost

Možná řeknete, že všichni máme nějakou svojí závislost. Je to lidské. Jenže závislost, ať už na čemkoli, je omezující. Pokud navíc naše závi...

Možná řeknete, že všichni máme nějakou svojí závislost. Je to lidské. Jenže závislost, ať už na
čemkoli, je omezující. Pokud navíc naše závislost přeroste určitou přirozenou míru a začne nám ničit život, je něco špatně. Brzy přijdeme na jednoduchou rovnici: Pokud nechceme být nešťastní, musíme se závislosti zbavit. A to nemusí být zrovna jednoduché.

Nová kniha Marie - Chantal Deetjens se zaměřuje na jeden specifický druh závislosti a sice na závislost citovou. Citová závislost je jednou z nejméně uchopitelných závislostí; dotyčná osoba není závislá na počítači, droze nebo alkoholu, ale lpí na někom, na jeho přítomnosti. Člověk, který je citově závislý, trpí velkým handicapem - neschopností být šťastný a spokojený. Žije pro někoho dalšího, pro jakéhosi svého guru, kterého uctívá. Bez jeho přítomnosti se cítí opuštěný a propadá smutku. Touží po lásce, ale miluje nezdravou mírou, což bývá začátkem konce většiny jeho vztahů.

Kniha není zaměřená výhradně na citovou závislost v partnerkých vztazích, ale upozorňuje i na závislost vyskytující se v přátelských, rodinných nebo pracovních kruzích. Citově závislý člověk zpravidla postrádá sebeúctu a autonomii, proto se všemožně snaží vlichotit do přízně objektu svého zájmu. Odmítá řídit svůj vlastní život a nutně potřebuje někoho, kdo to bude dělat za něj. Neváží si sám sebe, díky tomu se nechá ponižovat, odpustí neodpustitelné. Jenže i jemu dřív nebo později dojde, že mnoho dává a zpět nedostává nic nebo jen velmi málo. Chce být za každou cenu milován, ale přitom neví, jak milovat sám sebe.

Autorka rozdělila knihu do dvou částí. V první části se mluví o závislosti jako takové, o jejích symptomech a důvodech, proč je pro nás nebezpečná. Druhá část se nazývá "Proces uzdravení" -  nabízí nástroje a možnosti řešení, které mohou citově závislému pomoci k tomu, aby i on konečně zakusil své malé štěstí. 

Téma psychologie je mi blízké a i když sama sebe za citově závislého člověka nepovažuji, dozvěděla jsem se, co všechno lze udělat pro to, abych se jím nestala ani v budoudnu. Celá kniha na mě působila energickým a povzbuzujícím dojmem a kdybych byla v roli citově závislého, nejspíš by pro mě byla dobrým impulzem k nalezení odvahy vzít život do vlastních rukou.
Knihu bych doporučila především těm, kdo hledají sílu být tady konečně sami za sebe, ale i komukoliv, kdo má k citové závislost byť jenom nakročeno. To, že vaší dobroty někdo zneužívá a vy to snášíte, protože ho máte rádi, není v pořádku a už vůbec ne přirozené.

Stát se krásným znamená nejprve akceptovat kouzlo své nedokonalosti.
Když hledáme životního partnera, hledáme způsob pohledu. 
Svoboda je schopnost vybrat si svá omezení.
Není podstatné, co k závislosti vedlo, důležité je z toho zase vyjít. 
Samota je nezávislost, která má vlastní ráz. 


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Portál.

Z francouzského originálu De la dépendance affective à la recouvrance přeložila Abigail Kozlíková.

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2014, 160 stran


Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥