ILja Hurník - Muzikální Sherlock

by - 13:35

Muzikální Sherlock je nedávným výsledkem mého antikvariátového řádění. Samozřejmě nešel domů v tašce sám, protože z antikvariátu se prostě sólo knihy nenosí, ale o tom někdy jindy. Vybrala jsem si ho, neboť ještě nejsem dostatečně Sherlockována sirem Arturem Conanem Doylem. Chtěla jsem s Sherlockem začít pomalu a z jiné strany, než přejdu k tomu notoricky známému slavnému. Asi jako když si v polívce necháváte knedlíčky na konec.

Ilja Hurník byl kromě spisovatelství i hudební skladatel, takže se zaměřil na to, co podle něj panu Doylovi uniklo. Vytvořil tak sbírku detektivních příběhů Sherlocka Holmese, ve které nechal na povrch vystoupit kromě jeho geniálního kriminalistického cítění i hudební talent. V příbězích samozřejmě nechybí známý dr. Watson, pravá a někdy i levá Holmesova ruka, nezbytný parťák, který oddaně žije ve stínu slávy svého Mistra (a nepřiznaně trpí jeho muzikantkou vášní).

Humor, s jakým psal Ilja Hurník, je jedinečný, takřka neodolatelný. Je to humor inteligentní, jemný, lehký a zárověň anglicky elegantní se špetkou krásné ironie. Ať už jde o kriminální příběhy z hudebního prostředí, kdy se hledá nezvěstný dirigent nebo ať naše dvojka zažívá lapálie s obří kovovou vanou po Napoleonovi, jež jim zatarasí dveře do bytu, vždycky se ze vzniklé situace dostane groteskními přemety měnící celou situaci.

Dozvíte se, co se stane s chutí čaje, když olíznete známku před tím, než se napijete, nebo co napsal Sherlock Holmes v dopise Albertu Einsteinovi. Tahle milá knížečka je příjemnou oddechovkou před spaním, nenutí čtenáře nijak extrémně zapínat myšlení, stačí si jí jen vychutnat a od srdce se zasmát.

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v roce 1971, 152 stran

Co by vás mohlo zajímat:

12 komentářů

 1. Krásná recenze, vidíš, já mám Sherlocka ráda a obecně se spíš vyhýbám všem pokračovatelům a podobně, ale tohle zní opravdu skvěle, mám ráda staré humoristické knihy :) Děkuji za tip!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky. Sranda musí být i kdyby na chleba nebylo! :-D

   Vymazat
 2. To jsem ani netušila, že Ilja Hurník psal i knihy. Ale podle recenze to vypadá, že jsou stravitelnější než jeho hudba. :D Díky za tip! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro mě to taky byla novinka, dokonce jsem zjistila, že to byl strýček Marka Ebena :-D

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Detektivka, hudba, humor, ideální spojení myslím :-D

   Vymazat
 4. Eliško, díky moc za typ. Pana Hurníka vnímám jako muzikologa, toto jsem netušila...
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo:) Já jsem ho neznala vůbec, nebo možná jméno, ale víc bych nevěděla

   Vymazat
 5. Děkuji moc za tip, vypadá to přinejmenším zajímavě. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Tuhle tvojí recenzi jsem četla minulý týden na mobilu, když jsem ležela na lavičce v parku. Párkrát jsem se trochu nahlas zasmála, a lidé divně koukali..zajímavé O:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se tohle stává třeba v autobuse, začnu se smát u knížky a lidi koukají, jestli jsem se nezbláznila :-) Občas tím smíchem i někoho z pražských sucharů nakazím:-)

   Vymazat