Jan Folný - Buzíčci

Buzíčci. Už podle názvu je to provokace, navíc se sexy obálkou. Jde o soubor 11ti povídek, které čtenáři nabízejí pohled na svět homosexuálů...

Buzíčci. Už podle názvu je to provokace, navíc se sexy obálkou. Jde o soubor 11ti povídek, které čtenáři nabízejí pohled na svět homosexuálů hned z několika diametrálně odlišných úhlů. Schválně zavřete oči a řekněte si nahlas úplně nezaujatě slovo "gay" nebo "buzík" (nejsem vulgární, i oni sami sobě tak říkají). Nebo jinak, jak chcete. Kdo se vám vybaví? Jak ten člověk vypadá? Napadl někoho z vás starý muž na sklonku života? Nebo třeba slavný ligový fotbalista, který je obecně považován za vzor mužnosti? Nejspíš asi ne. A přesně tak to v knize funguje. Je překvapivá, ale naprosto realistická.

Nejdůležitější je přežít první povídku Buzíčci. Úmyslně říkám přežít, protože s klukem z tohohle příběhu by se celou knihu vydržet nedalo. První povídka vám nabídne asi to nejhorší z nejhoršího, co by se v pražské homosexuální komunitě dalo vůbec najít. Zkrátka šok si zažijete hned na začátku, pak už to bude jen lepší. Moc se mi líbila povídka Slohové práce žáka páté třídy Jana F., kde 12ti letý klučík polemizuje o životě, kdy jeho rodiče netvoří klasicky máma a táta ale máma a máma. Jako nejlepší z knihy bych uvedla povídku Neviditelný, která je - nechci říct krásná, protože to není, ale svým způsobem je kouzelná. Je velmi tvrdá a dojemná, jako život někoho, kdo celý život nemohl být sám sebou. Je tak syrově lidská, že z toho mrazí.  

Některé pasáže v knize jsou trochu sexuálně "ostřejší", ale mně se to líbí. Sedí to tam. Autor vystřídal hned
několik stylů psaní, každá povídka má svůj vlastní styl podle toho, v jakém prostředí se odehrává. I postavy jsou rozmanité. Vedlejší postavy z jednoho příběhu najdete jako postavy hlavní v dalším příběhu, tím dochází k propojení mezi povídkami. Konkrétní osobu si pak dokážete lépe představit, už vám není cizí, jen jí teď vidíte v jiném světle, v jiné situaci. U spousty postav se za mnohdy nehezkým povrchem skrývá ve finále touha po skutečné lásce, strach ze samoty, zkrátka to, co zažil někdy každý bez ohledu na to, jestli je na holky nebo na kluky.

Není podstatné, jestli jsou povídky psané podle skutečných příběhů skutečných lidí nebo zda si je autor od A do Z vymyslel (o tom se dá polemizovat, protože slohová práce podepsaná Janem F. může ledacos napovědět). Nejdůležitější je, že vůbec vznikla takováhle skvělá knížka zrovna o tématu homosexuality. Knížka, kde autor nikoho za nic nesoudí, jen nám jako čtenářům umožňuje nakouknout do života homosexuálních lidí, do jejich radostí i starostí. Zjistíme, že jejich problémy jsou občas trochu jiné, ale občas jsou to taky naprosto ty samé, které dnes a denně řešíme my všichni ostatní. 


Jan Folný pochází z Karlových Varů, vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni, stal se učitelem. Momentálně žije a pracuje v Londýně. Kromě Buzíčků napsal ještě knihu Od sebe/k sobě. 


Vydalo nakladatelství Host v roce 2013, 253 stran.

Další články

0 comments

Děkujeme za vaše komentáře, zpětné vazby si ceníme ♥