Jan Folný - Buzíčci

by - 12:20

Buzíčci. Už podle názvu je to provokace, navíc se sexy obálkou. Jde o soubor 11ti povídek, které čtenáři nabízejí pohled na svět homosexuálů hned z několika diametrálně odlišných úhlů. Schválně zavřete oči a řekněte si nahlas úplně nezaujatě slovo "gay" nebo "buzík" (nejsem vulgární, i oni sami sobě tak říkají). Nebo jinak, jak chcete. Kdo se vám vybaví? Jak ten člověk vypadá? Napadl někoho z vás starý muž na sklonku života? Nebo třeba slavný ligový fotbalista, který je obecně považován za vzor mužnosti? Nejspíš asi ne. A přesně tak to v knize funguje. Je překvapivá, ale naprosto realistická.

Nejdůležitější je přežít první povídku Buzíčci. Úmyslně říkám přežít, protože s klukem z tohohle příběhu by se celou knihu vydržet nedalo. První povídka vám nabídne asi to nejhorší z nejhoršího, co by se v pražské homosexuální komunitě dalo vůbec najít. Zkrátka šok si zažijete hned na začátku, pak už to bude jen lepší. Moc se mi líbila povídka Slohové práce žáka páté třídy Jana F., kde 12ti letý klučík polemizuje o životě, kdy jeho rodiče netvoří klasicky máma a táta ale máma a máma. Jako nejlepší z knihy bych uvedla povídku Neviditelný, která je - nechci říct krásná, protože to není, ale svým způsobem je kouzelná. Je velmi tvrdá a dojemná, jako život někoho, kdo celý život nemohl být sám sebou. Je tak syrově lidská, že z toho mrazí.  

Některé pasáže v knize jsou trochu sexuálně "ostřejší", ale mně se to líbí. Sedí to tam. Autor vystřídal hned
několik stylů psaní, každá povídka má svůj vlastní styl podle toho, v jakém prostředí se odehrává. I postavy jsou rozmanité. Vedlejší postavy z jednoho příběhu najdete jako postavy hlavní v dalším příběhu, tím dochází k propojení mezi povídkami. Konkrétní osobu si pak dokážete lépe představit, už vám není cizí, jen jí teď vidíte v jiném světle, v jiné situaci. U spousty postav se za mnohdy nehezkým povrchem skrývá ve finále touha po skutečné lásce, strach ze samoty, zkrátka to, co zažil někdy každý bez ohledu na to, jestli je na holky nebo na kluky.

Není podstatné, jestli jsou povídky psané podle skutečných příběhů skutečných lidí nebo zda si je autor od A do Z vymyslel (o tom se dá polemizovat, protože slohová práce podepsaná Janem F. může ledacos napovědět). Nejdůležitější je, že vůbec vznikla takováhle skvělá knížka zrovna o tématu homosexuality. Knížka, kde autor nikoho za nic nesoudí, jen nám jako čtenářům umožňuje nakouknout do života homosexuálních lidí, do jejich radostí i starostí. Zjistíme, že jejich problémy jsou občas trochu jiné, ale občas jsou to taky naprosto ty samé, které dnes a denně řešíme my všichni ostatní. 


Jan Folný pochází z Karlových Varů, vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni, stal se učitelem. Momentálně žije a pracuje v Londýně. Kromě Buzíčků napsal ještě knihu Od sebe/k sobě. 


Vydalo nakladatelství Host v roce 2013, 253 stran.

Co by vás mohlo zajímat:

21 komentářů

 1. Kniha s aktuální tématikou, kdy se řeší v různých zemích, různé návrhy na změny zákonů týkající se této komunity. Možná to některým pomůže pochopit nepochopitelné:-D Ale to je na dlouhou diskusi:-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, znám lidi, kteří se domnívají, že lidé s odlišnou sexuální orientací jsou buď nemocní nebo z jiné planety a podle toho se také chovají. Je to škoda, tenhle přístup mi připadá sto let za opicema.

   Vymazat
 2. Zní to čím dál tím lákavěji :) Fakt je, že mě trochu odrazoval ten kontroverzní název - já tenhle výraz prostě nemám ráda, nemůžu si pomoct :D Ale určitě by to mohla být dobrá kniha a po všech těch recenzích začínám být čím dál tím více rozhodnutá si ji přečíst :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Množství recenzí mě taky trochu překvapilo a souhlas s Myanmar, že téma zajímavé (miluju povídky), všechno super, ale ten název, auuuu, za co??? Uplně mě to od knihy odrazuje :-(

   Vymazat
  2. Holky, mně ten název taky zrovna neštimuje, ale slovíčkařit s názvem v případě téhle knížky je úplně zbytečné. Zkuste a uvidíte, ale jak říkám - přežít tu první povídku :)

   Vymazat
 3. Eli, moc děkuji za podrobnou recenzi. Rozhodně si mě zaujala! Rozhodně by člověk měl vědět, než začne soudit...
  Pohodový den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, ono kdo chce psa bít, hůl si VŽDYCKY najde :(. Proto jsem ráda za knížky tohoto typu. Tak trošku "očiotevírající' :)

   Vymazat
 4. Ano, už ten název nemá chybu :D Nevím, jestli by to byl můj šálek kávy, ale vypadá každopádně zajímavě...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si jí sežeň, myslím, že nebudeš zklamaná:)

   Vymazat
 5. hm ja osobne by som si to aj prečítala. proti homosexuálom absolutne nič nemám, väčšinou sú to tí najlepší a najzaujímavejší ľudia. Len ten názov trochu čitateľa od knihy odrádza a pôsobí tak, že obsah knihy je práve to ponižovanie . Ale nikdy nesúď knihu podľa obalu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spousta lidí soudí knihy dle obalu a názvu, je to taky to první, co člověka zaujme/odradí. Já se většinou mrknu po nějaké recenzi a pak jdu najisto:) I když je fakt, že se mi tane i to, že si vyberu knížku spontánně...:)

   Vymazat
 6. Já si myslím, že ten název je stejně kontroverzní jako pro některé lidi téma, která zpracovavá a proto k tomu sedí, kdyby se mi dostala do ruky, ráda bych si jí přečetla, ale sama jí shánět asi nebudu, i když by byla určitě zajímavá. Chci pochválit krásný vzhled i recenze! Já jsem na to prostě levá :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se nad tím zamyslím, tak mi přijde, že se to mohlo jmenovat i daleko hůř:) Děkuju Ti za pochvalu, já si s těma vzhledama ráda hraju právě. Tak snad tenhle chvíli vydrží:)

   Vymazat
 7. Ááá, opět buzíčci :) před pár týdny byla recenze na každém rohu. Rozhodně nevypadají špatně :) moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fakt, že jsem s nima trošku "zaspala", ale právě kvůli tomu kvantu recenzí mě to lákalo:) Moc děkuju za pochvalu:)

   Vymazat
 8. Hned jak jsem viděla tu obálku, tak se mi vybavil člověk, kterému tu knihu prostě musím pořídit :D Je pravda, že nikdo by se neměl odsuzovat, takže kniha zní lákavě. A na ostřejší scénky bych se těšila asi nejvíc :D Povedená recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, já jsem taky taková, na ty ostřejší scény se těším nejvíc:)

   Vymazat
 9. Hned si tu knihu píšu na seznam a hodlám ji přečíst, zní to opravdu skvěle! :)

  OdpovědětVymazat
 10. Buzíčci se mi taky líbili. Nejvíc mi v hlavě utkvěla asi, stejně jako tobě, Slohová práce a Neviditelný, plus ještě Třídní sraz. Ve své recenzi jsem hodně brblala ohledně těch teplých stereotypů, kterých tam podle mě bylo přehnaně moc, ale povídky jsou zajímavé a zábavné... Takže nakonec proč ne. :)

  Mimochodem, moc pěkný blog! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc Ti děkuju za pochvalu:) Všichni máme nějaké své stereotypy :)

   Vymazat