Alice Claytonová - Nabíječ

by - 7:08

Caroline Reynoldsová je úspěšná mladá žena. Pracuje jako interiérová designérka a nedávno se nastěhovala do krásného bytu kdesi v San Franciscu. Od prvního dne jí doslova nedá spát její soused Simon, který žije velmi rozmanitým sexuálním životem. Caroline všechno slyší přes tenkou zeď tak dokonale, že jí ze spánkového a sexuálního deficitu málem přeskočí. Jednu noc už doopravdy ztratí nervy a rozhodne se Simonovi rázně domluvit.

Vypádá to, že z těchto dvou lidí budou přátelé jen sotva. Caroline je frustrovaná, že nemá své Óčko a Simon vlastní menší harém. Jenže hrany se časem obrousí a všechno se začne měnit. Zjišťují, že je spojuje daleko víc věcí, než jen společná zeď.

Na tuhle knížku musíte být opravdu romantická duše a to já moc nejsem, proto mě nijak zvlášť neoslovila.Zařadila bych jí mezi oddechovky, které si bereme na dovolenou. Příběh je krásný, takový až snový, pro mě ale až moc přeslazený. Cukrem i slovně. Líbilo se mi několik vtipných hlášek, nicméně se v knize objevuje jedno takové vulgární odporné slovo, kvůli kterému vím, že už po knize podruhé nesáhnu (a to rozhodně nejsem odpůrce vulgarismů, v návalu emocí občas každý mluvíme jako dlaždič, ale tohle mi zkrátka přišlo až moc na to, že to má být eroticko-komediální román).  Překladatelka možná nemá smysl pro humor, nebo dostatečnou slovní zásobu, nevím.Vůbec si s tím nepohrála. Jak je vidět, doslovný překlad občas nemusí být v Češtině úplně top.
Postavy se mi na první pohled zdály nepropracované, neuměla jsem si je dost dobře představit. Pak mě napadlo, že to byl možná záměr autorky, kdy hodila čtenáři pouze udičku a zbytek si čtenář musel představit sám, což už se mi tak špatné nejeví. Kde jinde procvičit fantazii líp a příjemněji, než v erotické literatuře? :)

Objevila jsem tam dost takových těch klasických provařených klišé, která jsou všude možně. Nevím, jestli je to opět překladem nebo čím, každopádně by se to dalo nejspíš napsat/popsat lépe. Dějová dynamika se mi líbila, nikdo sto stran nepoklekával, aby políbil lemroucha. Autorka v ději přidávala pikantnosti správnou mírou, takže kniha nenudí a v půlce jí nejspíš neodložíte.

I když by mi asi nevadilo, kdyby se mi tahle kniha na dovolené rozmočila v bazénu (stejně jako 50 odstínů šedi), tak i přesto je to kniha vtipná, dráždivá, odpočinková a na uvolnění a vypnutí mozku ideální. Určitě dokáže zvednout....náladu :). Komu se líbí sladko-pikantní románky, ten si rozhodně přijde na své.


Vybrala jsem si jí pouze podle obálky, aniž bych si četla anotaci na zadní straně. Takové trochu povrchní rande naslepo. Kdybych si vzadu přečetla, že autorka v současné době přesvědčuje svého přítele, aby z ní učinil počestnou ženu, knížku bych si asi nekoupila a shodila bych to na to, že na tuhle četbu nejsem dostatečně citlivá :)

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2014, 280 stran
Přeložila Jana Montorio-Doležalová

Co by vás mohlo zajímat:

19 komentářů

 1. Ty si taky lemrouch, fakt vtipná recenze :D
  Knížka asi nic pro mne, ale pobavila jsi mě. No, možná bych ji přečetla někdy po extrémním psychickém vypětí.. pro tyhle případy mám doma jednu Lenku Lanczovou :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Jani:) Lenka Lanczová je legenda:) Pamatuju si, jak jsme jí s kámoškou hltaly v knihovně, když jsme byly v pubertě :)

   Vymazat
  2. Na Lence Lanczové jsem vyrůstala a někdy jsou holt takové oddechovky třeba, ale určitě se do ní nepohrnu ;)

   Vymazat
  3. Kdysi jsem v Levných knihách ukořistila Temnou vášeň od Alice Lambové, kde je spousta historie a spousta erotiky a TO byla oddechovka holky...:) Za 60,- Kč úplně zlatý a ten krasavec na obálce...Vlastně jsem si to koupila kvůli němu. :-D

   Vymazat
  4. Tak aspoň se dala pěkně vystavit :D

   Vymazat
 2. Tak taková knížka by asi nebyla nic pro mě, nemám ráda takové typy knížek,které jsou tak sladké, až z nich trnou zuby :D Radši pořádné drama. Ale recenze pěkná:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky, na sladkosti jsem pouze pokud jsou v podobě čokolády:)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze, pobavila jsem se, i když je mi jasné, že Nabíječ rozhodně není kniha pro mě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, mně to přijde zkrátka jako taková z nouze ctnost. Když vylezlo 50 odstínů, tak se roztrhl pytel s "erotickou" literaturou, všichni začali psát o sexu. Pravou erotickou literaturu psal třeba Oscar Wilde nebo Markýz de Sade i když to už je pro silnější nátury.

   Vymazat
 4. Nevím. Uvažuju a uvažuju, ale nevím. :D :) proč musí existovat TOLIK knížek? :D
  Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuju si jí najít v knihkupectví, přečíst si kousek tam a podle toho se rozhodnout. Je super, že existuje TOLIK knížek :-D

   Vymazat
 5. Jaký sprostý slovo?;););)

  OdpovědětVymazat
 6. vidím to na další knížku do seznamu!:) a děkuju za hezký komentář

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že po takové recenzi asi po knize nebudu pátrat. Mě totiž stačilo jednou číst Michala W., který mi byl vřele doporučován, nevěděla jsem do čeho jdu. Neznala jsem v té době současné české autory a dost mě to odradilo od další jeho tvorby.
  A Mullera Sexus, jsem zavřela po první kapitole.
  Ale je to jako se vším, musí být pro každý vkus:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak k M.W. jsem se prozatím dopracovala pouze filmově, něco mě oslovilo víc, něco míň, spíš jsem hodně četla o jeho knihách, než bych četla přímo je samé...Snad se k němu taky dostanu:)

   Vymazat
 8. Viděla jsem plakát v knihkupectví a hrozně mě to upoutalo! :DD

  OdpovědětVymazat
 9. kniha je dobrá ...dobře se čte..a určitě přečtu všechny její knížky :) miluji takové romány

  OdpovědětVymazat