Ransom Riggs - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

by - 12:06

TAJEMNÝ OSTROV
OPUŠTĚNÝ SIROTČINEC
ZVLÁŠTNÍ SBÍRKA VELICE PODIVNÝCH FOTOGRAFIÍ


To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, bizarním románu, kde děj a děsivé fotografie přinášejí jedinečný čtenářský zážitek. Příběh začíná hrůzostrašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba na ostrov u břehů Walesu, kde objevuje a zkoumá trosky starého sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, zjišťuje, že děti slečny Peregrinové nebyly jen podivné. Byly zřejmě nebezpečné. A ať to zní jakkoli - jsou možná stále naživu.


Fantasy doprovázená strašidelnými autentickými dobovými fotografiemi dětí, z nichž běhá mráz po zádech.
Kniha je určena všem, kdo se rádi bojí a kteří milují temná dobrodružství. V případě Sirotčince slečny Peregrinové jde o hodně temné a morbidní dobrodružství, které není dobré číst před spaním, pokud nechcete zažívat noční můry. Kombinace děje napínavého jako kšandy navíc ještě umocněného fotografiemi vás dokonale vtáhne do sebe. Představivost začne pracovat na plné obrátky a kdo je strašpytel, bude nejspíš muset knihu se západem slunce odkládat.

Nicméně, díky opravdu výživným příhodám v ději se kniha dá číst jedním dechem a čtenář se ani chvíli nenudí - ale ani si neodpočine.
Ráda si knihy představuji zfilmované a u této knihy mě napadlo okamžitě jediné jméno: Tim Burton.
Dokonalá, syrová a zároveň místy umírněná morbidita na pozadí lásky je už známým Burtonovým rukopisem. Byla jsem překvapená a nadšená, když jsem se dočetla, že filmové studio 20th Century Fox získalo v aukci  filmová práva a kdo se má ujmout natáčení? No přece Tim Burton :-)


A kdo je vlastně Ransom Riggs, autor knihy? Tento pán, kterému bych typla dle fotky kolem 40 let, se narodil na jedné staré farmě kdesi v Marylandu, kde chtěl jako dítě zůstat a stát se farmářem. V pěti letech se ale s rodiči odstěhoval na Floridu a nyní má svůj domov v kraji podivných dětí - v Los Angeles. Vlastní diplomy z Kenyon College a z Fakulty filmové a televizní tvorby University of Southern California. Natočil několik cenami ověnčených krátkých filmů a melouchaří jako blogger a cestovatel. Jeho eseje z cest Strange Geographies najdete na adrese www.mentalfloss.com, ale musíte si do vyhledávače zadat jméno Ransom Riggs. Sirotčinec slečny Peregrinové je jeho prvním románem a já už se moc těším na jeho další knihu, o filmovém zpracování vůbec ani nemluvím, neboť Tim Burton patří k mým oblíbeným režisérům :-)

Vydalo nakladatelství Jota v roce 2012, 358 stran.
Přeložila Bronislava Grygová

Co by vás mohlo zajímat:

14 komentářů

 1. Zajímavá knížka..podívám se po ní !

  OdpovědětVymazat
 2. Četla jsem hned jak ji vydali (bylo kolem ní dost haló) ale popravdě mě nezaujala tak, abych si ji přečetla znova. Vůbec jsem se nestotožňovala s postavami, jediné co se mi líbilo byl formát - fotky byly lepší než celý příběh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem si jí pořídila především díky formátu a tajemnému příběhu, mám ráda věci netuctové a tahle knížka rozhodně netuctová je.

   Vymazat
 3. Tak to si určitě nepřečtu :-D (jsem strašpytel)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abych ti pravdu řekla, musela jsem jí občas odložit...:)

   Vymazat
 4. To si musím přečíst, takovéto žánry můžu a ještě když je děj napínavý a má spád, to je něco pro mě :-) Díky za tip! Já teď momentálně čtu od Dana Browna knihu Inferno a musím říct, že ji žeru od první stránky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já žeru všechny Brownovy knihy od první stránky, ten člověk je génius:)) Inferno se tady taky určitě objeví:)

   Vymazat
 5. Asi jsi mě definitivně přesvědčila zkusit investovat...dlouho jsem váhala, ale i tak se bojím, že kniha bude samé klišé...nu což, zase si říkám, že je alespoň zajímavě "ilustrovaná"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavá určitě je, mně se četla výborně a ty fotky příběh ještě umocní...Jestli si jí koupíš nebo půjčíš, dej vědět, jestli se ti líbila:)

   Vymazat
  2. :) mám dočtený i druhý díl, který mě bavil o trochu méně než předchozí, ale i tak se těším na další pokračování :D

   Vymazat
 6. Po knize pasu už dlouho, ale teď mě ještě zaujaly ty fotky!

  OdpovědětVymazat
 7. Ja sice na dobrodruzne a strasidelne knihy moc nejsem, ale u teto knihy hodlam udelat vyjimku. Prvni co me nani zaujalo byl obal, ktery i pres cernobilou barvu primo bil do oci. Driv nez si knihu koupim jsem si chtela precist nekolik recenzi a ted jsem opravdu odhodlana si ji koupit a precist. Doufam, ze nezklame.

  OdpovědětVymazat
 8. Ja sice na dobrodruzne a strasidelne knihy moc nejsem, ale u teto knihy hodlam udelat vyjimku. Prvni co me nani zaujalo byl obal, ktery i pres cernobilou barvu primo bil do oci. Driv nez si knihu koupim jsem si chtela precist nekolik recenzi a ted jsem opravdu odhodlana si ji koupit a precist. Doufam, ze nezklame.

  OdpovědětVymazat