Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

by - 15:36

Zdroj: Google Images
Bestseller je velmi diskutabilní pojem, protože každému se líbí něco jiného a co jeden shledá bestsellerem, druhý může označit za brak. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je velice líbivá kniha, nicméně osobně bych ho za bestseller tak úplně neoznačila. 
 
Ale zpátky ke staříkovi. Mám ráda časově víceúrovňové příběhy, kde se přítomnost prolíná s minulostí a to je přesně tento případ. Román má v podstatě dvě základní linky, které se ve finále velmi úsměvně propojí.
 
Milý neškodný stařík v domově důchodců se na svoje 100. narozeniny rozhodne těsně před oslavou utéct. A pak události dostanou takový spád, že po čase začnete přemýšlet, jestli by v jednom životě bylo možno toho tolik vůbec prožít. Jenže stoletý Alan Karlsson rozhodně není jen tak obyčejný člověk....a taky nemá jen tak obyčejný smysl pro humor.
 
Máte rádi humor? Žádný problém. Máte rádi detektivky? Žádný problém. Nebo byste si snad dali něco z dějin? Stařík je tak trochu knižní android obsahující od všeho něco. Rodina, láska, přátelství, zločiny, vraždy, gangy, věda, politika, cestování, peníze, historie, docela velká kopa černého humoru, slon a to ještě nejsem z daleka na konci. Dlouho jsem nepotkala dílo s tak skvělou dynamikou zápletek, která zapříčiní, že knihu nebudete chtít dát z ruky. Čte se doslova jedním dechem.
 
Alan mi silně připoměl Forresta Gumpa – takže kdo máte rádi hrdiny, kteří se stávají součástí historie a přepisují dějiny aniž by o tom věděli,  natož o tom sami uvažovali, bude Stoletý stařík pro vás to pravé.
 
Stoletý stařík je prvotina švédského autora Jonase Jonassona. Kniha byla poprvé vydána ve Švédsku v roce 2009 a stala se nejčtenější knihou v letech 2010 a2011. Momentálně je překládána do 35 jazyků a údajně se podle knihy natáčí film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie. Letos v květnu by měla vyjít i druhá kniha Jonase Jonassona – Analfabetka, která uměla počítat, snad se k ní taky dostanu. 
 
Vydalo nakladatelství Panteon v roce 2012, 400 stran
přeložil Zbyněk Černík 

Co by vás mohlo zajímat:

9 komentářů

 1. Hodne se o to knize mluvilo.Nevim, zda nesla uz I v radiu, jako cetba na pokracovani?! Preji pohodu le cteni:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě šla, protože namluvená jako audiokniha byla nějak hned, jak vylezla, mám pocit. :)

   Vymazat
 2. o tejto knihe som nepocula, ale znie zaujimavo!

  Pozývam na Nobilis Tilia giveaway, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/01/novorocna-nobilis-tilia-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
 3. Už jsem taky o ní slyšela....a chystám se na její koupi:-) Hezké časy s knížkou:-) Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, určitě si jí pořiď, určitě nebudeš litovat:)

   Vymazat
 4. Hezky si počti. Jak říkáš, každý má rád něco jiného ke čtení. Já například teď čtu od Lorny Byrne třetí díl knihy o andělech a jsem nadšená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od Lorny Byrne jsem kdysi taky četla mám pocit že asi tu prní knížku a taky se mi líbila. Zajímám se o věci mezi nebem a zemí, tak to je něco pro mě:)

   Vymazat
 5. Eli,moc děkuji za typ. Naladila si mě, Staříka si dávám na svůj (dlouhý) seznam!
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heli, ten můj seznam je monstrózní, myslím, že mi na to celý život nebude stačit:)

   Vymazat