Bárbara Mujica - Frida

by - 13:56

O život a dílo Fridy Kahlo se zajímám už dlouho. Je to asi moje nejoblíbenější malířka, její surrealistické obrazy v kombinaci s klasickým mexickým stylem jsou jedinečné, připadají mi živé. Pravdou ale je, že jsem si její obrazy začala pořádně uvědomovat až tehdy, když jsem pochopila její příběh. Frida Kahlo nemalovala, co viděla. Malovala, co cítila. Většina její tvorby zobrazuje ji samotnou, protože byla do sebe velmi zahleděná a jak sama řekla - ona je subjekt, který zná nejlépe. Její obrazy se staly její zkratkovitou biografií.


Frida Kahlo se narodila 6. července 1907 jako Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón v Coyoacán v Mexiku a byla jednou ze čtyř dcer narozených maďarsko-židovskému otci a matce španělsko-mexicko-indiánského původu.
Román Frida, který napsala Bárbara Mujica je sice tak trochu jejím životopisem, i když - jak sama autorka v závěru upozorňuje - některé části příběhu jsou fiktivní. Autorka sepsala příběh, který vypráví Fridina sestra Cristi, která po celý Fridin život žila ve stínu slavné sestry.

Frida jako malá prodělala dětskou obrnu, díky které musela zůstat dva roky na lůžku. Později, když někomu sdělovala, kolik jí je let, vždy si ty dva roky ubrala a odůvodnila to tím, že jí je sebrala nemoc, takže v podstatě nežila. Později při dopravní nehodě, kdy byla velmi těžce zraněná a je s podivem, že vůbec přežila, došlo k poškožení páteře, což Fridě způsobilo doživotní problémy s chůzí, nemožnost mít dítě a v podstatě neustále trpěla bolestmi.

Jako mnoho surrealistických umělců i Frida podporovala komunismus. Byla ženou slavného malíře Diega Rivery, do kterého se zamilovala ve 21 letech a který byl o 20 let starší. Brali se v roce 1939 a jejich manželství bylo velmi bouřlivé, přetrvalo nevěry, tlak Riverovy kariéry, rozvod a následně druhý sňatek, Fridiny lesbické avantýry, její chabé zdraví a také její neschopnost mít děti v důsledku nehody. Pár spolu cestoval do USA a do Francie, kde se Frida seznámila s významnými osobnostmi ze světa umění a politiky. První vlastní výstavu měla Frida Kahlo v roce 1938 v galerii Julien Levy v New Yorku. Až v roce 1940 si Frida užívala značného úspěchu, mnohem slavnější se stala ale až po své smrti. Byla příkladem ženské síly a stala se inspirací pro feministická hnutí.

Kniha od Bárbary Mujicy je skvěle napsaná, chtěla bych, aby ten příběh nikdy neskončil. Autorka tam krásně popisuje jednotlivé postavy, kterých je v knize sice hodně, ale přesto se v nich neztratíte. A i po Fridině knižní smrti si přejete znát příběhy těch postav dál.

V knize jsou moc pěkně popsány některé Fridiny obrazy, takže tady je malá ukázka:


...Je to velký čtvercový obraz. Udělala ho někdy kolem roku 1939, než zemřel její milenec Lev Trocký. Jsou na něm dvě Fridy. Na obraze sedí obě Fridy vzpřímeně jako dvě prkna, ale jejich tváře bez výrazu jenom maskují bolest. Tak se chtěla znázorňovat, chápete? Jako silná. Která všechno zvládne, která navzdory všemu kráčí vpřed. Nezdolná Frida. Ale je vidět, že trpí, protože je rozdělená na dvě. Jedna Frida má tehuánský kroj s krajkovým kanýrem. To je mexická Frida, její skutečné já. Srdce má celé. "To je moje já, které měl Diego rád," říkala. Ta druhá Frida, jejíž srdce je odkryto, má na sobě starodávné šaty, možná svatební. "To je moje já, které Diego opustil," konstatovala. Tehuánská Frida drží malý Diegův obrázek, z něhož vede žíla a míří do srdcí obou Frid, ale nemilovaná Frida jej odstřihuje. Obě jsou Frida, i Frida, která se chce odstřihnout. Ale přestože drží žílu v nůžkách, krev stále kape. Diegova láska se nedá jen tak zastavit.

Další obrazy Fridy Kahlo k vidění ZDE.


Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2003 a 2012, 411 stran
Přeložila Ivana Muková

Co by vás mohlo zajímat:

18 komentářů

 1. Eli, taky ji mám moc ráda, to už jsme si psaly, viď. Knihu jsem nečetla, ale film opravdu miluji. Před pár lety jsem celkem náhodou v Avignonu viděla její výstavu, nezapomenutelný zážitek.
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, tu výstavu ti moc závidím, já sním o tom, že se jednou podívám do jejího modrého domu v Mexicu :)

   Vymazat
 2. Nezařazení do davu, vždy něčím pak vykukují. Tak ta její sebestřednost, jí přinesla slávu:-) Kniha a posléze film mají hodně zásluhy na tom, že i dnes má popularitu:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona si jí zaslouží, ale vážně aby to celé člověk pochopil, potřebuje znát její příběh. Já bych jí vytkla snad jenom to, že byla kovaná komunistka.

   Vymazat
 3. Také musím souhlasit,že je úžasná:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtěla bych, aby tak někdo mluvil někdy o mně:-D

   Vymazat
 4. Tahle paní není můj šálek kávy, ale jsem ráda, že se mi konečně potvrdila souvislost s tvou ikonkou :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby moje obliba k ní končila jen ikonkou...měla jsem s ní náušnice, plakáty v pokoji, když mi bylo náct, repliku jejího obrazu jsem dala jako dárek jednomu pro mě moc důležitému člověku....taky jí má rád :)))

   Vymazat
  2. Tak to je hezké. Já jsem nikdy do ničeho/nikoho asi tak zblázněná nebyla, přesto se považuju za Austenofila :-)

   Vymazat
 5. Já jsem v tomhle úplně mimo, Fridiny obrazy moc neznám a ani knihu jsem nečetla. Asi bych měla obojí napravit :) Ta interpretace obrazu, kterou jsi v článku uvedla, je strašně zajímavá a kdyby mě k přečtení knížky nedokopala tvá recenze, ta ukázka by to jistě udělala taky :) Takže díky za tip ke čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo. Můžeš se mrknou i na film Frida, hraje jí tam Salma Hayek:)

   Vymazat
 6. Tak konečne som sa o nej niečo dozvedela. Videla som už pár jej obrazov a doteraz som vedela len povedať jej meno keď som videla jej fotku. Má veľmi pozoruhodný príbeh, zaujala ma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, spousta malířů má pozoruhodný příběh, příště zkusím něco o Salvadoru Dalím, toho taky můžu.

   Vymazat
 7. A já si říkala jestli máš v ikonce Fridu, popravdě toho o ní moc nevím, měla bych se podívat na ten film! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se mrkni, film se mi taky moc líbil, i slzička ukápla myslím...

   Vymazat
 8. Frida je rozhodně zajímavá a inspirativní osobnost. Její obrazy mají něco do sebe a kniha je lákavá ;-)

  OdpovědětVymazat