Art Spiegelman - MAUS

by - 4:28


Komiksy normálně nečtu. Nebo četla jsem je naposledy někdy v době, kdy jsem byla malá. Čtyřlístek, Kačer Donald atd., zkrátka klasika. Komiksový boom, který se v našich knihkupectvích objevil v posledních letech šel tak nějak mimo mě až jsem objevila Maus.

Celkem se zajímám o historii a jedním z mých cílů zájmu je i nacismus a II. světová válka (mimo jiné). Myslím, že otázka nacismu, holokaustu a celé té šílené genocidy není vůbec definitivně uzavřená na poli dějin a my bychom neměli zapomínat, co vlastně nacismus znamenal. Vždyť to zvěrstvo se odehrálo docela nedávno.

A přesně na tohle chtěl upozornit i Art Spiegelman v roce 1980, kdy začal kreslit Maus. Na základě vyprávění svého otce, který si to nacistické peklo jakožto Žid prožil na vlastní kůži, vytvořil originální tématickou komiksbajku, kde Židé vystupují jako myši, Němci jako kočky (protože kočky loví myši), Poláci jako prasata a objeví se i další "milá" zvířátka. Přesto Art Spiegelman nikomu nenadržuje. Vyzdvihne klady i zápory jak Židů, tak Poláků i Němců. Chce ukázat čtenáři, že skutečně každá mince má dvě strany.


V knize se odehrává historie a zároveň i současnost. Autor vás vtáhne do svojí rodiny, do rozhovorů s otcem i k samotnému vzniku knihy. V chování otce pana Spiegelmana snadno objevíte svoje vlastní rodiče nebo prarodiče. Jeho postava vás bude bavit, rozčilovat, bude vám jí líto, ale vyvolá ve vás i respekt a obdiv. Stalo se mi, že jsem se chvíli víc sousředila na děj kolem autorova otce než na to, co se odehrávalo za války, protože to bylo tak pravdivé, tak osobní, tak civilní a tak intimní. Tak vtipné a tak smutné.

Tématem holokaustu se zabývá strašná spousta knih, ale ještě jsem nepotkala žádnou, kde by autor zpracoval tohle téma umělecky. Černobílá minimalistická, ale přesto realistická kresba, kde nic nechybí ani nepřebývá. Hrubě vydrásané černobílé linky kontrastující s jednoduchými obrysy myšiček vystihují úzkostného ducha celého příběhu.


Art Spiegelman je americký komiksový kreslíř a spisovatel, narodil se roku 1948 ve Stockholmu, ale od roku 1950 žije v USA. Jeho rodiče Vladek a Anja Spiegelmanovi byli židovští uprchlíci, kteří prožili koncentrační tábory Dachau a Osvětim. Art Spiegelman začal komiksy kreslit ve 12 letech, vyrůstal v Rego Parku v Queensu v New Yorku a promoval na Vysoké škole umění a designu na Mannhattanu. Komiks Maus, který je původně dvoudílný, byl poprvé publikován v undergroundovém magazínu RAW a autor za něj obdržel Pulitzerovu cenu.

Maus posunul komiks na úplně jinou úroveň, než jak jsem ho znala doteď. Pokud se chcete něco o židovské otázce dozvědět originální a nenudnou formou, sáhněte po něm i vy. Já jsem ho zhltla za jedno odpoledne:)


Vydalo nakladatelství Torst v roce 2012, 296 stran
Přeložili Magdaléna Fričová, Jan Macháček a Jiří Zavadil

Co by vás mohlo zajímat:

16 komentářů

 1. To vypadá jako báječný dárek k narozeninám mého bratra! Který si od něj budu muset vypůjčit! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sama bych měla určitě radost, kdybych takovou knížku dostala, jako dárek fakt ideální:)

   Vymazat
 2. Eli, moc děkuji za typ. Adam komiksy miluje a historie ho hodně zajímá...
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to bude něco pro něj rozhodně:) Já jsem z toho, že to je komiks nejdřív nebyla moc odvázaná, ale nakonec mě to úplně pohltilo a až někoho naopak historie bavit nebude, tak určitě tohle doporučím.

   Vymazat
 3. O tomhle jsem už slyšela. Chtěla bych si to přečíst (prohlédnout). Musí být zajímavé prohlížet si stránky plné nevinných obrázků, ale s hlubokou myšlenkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo to souhlasím, je to hlavně něco úplně jiného, než jak jsme zvyklí o těchto tématech číst. Škoda, že tak není zpracovaných víc historických milníků, už bych měla doma sbírku:))

   Vymazat
 4. Jsem moc ráda, že se ti to líbilo, je to vážně krásná a silná knížka :) Jestli se ti líbilo Maus, možná by stálo za to hodit očkem ještě po komixu Persepolis. Přiznávám, že jsem ho nečetla, ale dle recenzí by to mohlo být něco obdobného.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak u nás se už 20 let nečte dětem před spaním skoro nic jiného než Kačer Donald ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To musí být skvělá přehlídka historických kousků Donalda:) My jsme se k tomu dostali nějak až když jsme byli větší až to někdo přinesl do školy. Musím se zeptat, proč nám taky nečetli komiksy:-D

   Vymazat
 6. Jo Maus Maus Maus, vždycky si ho zapomenu půjčit v knihovně, přitom mě to vážně zajímá. Díky za připomenutí hned ho jdu dát na seznam k přečtení! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle se mi taky stává:) Nebo mě nějaká knížka někde zaujme, já si to nenapíšu a pak přemejšlím, jak se jmenovala a za boha na to nemůžu příjít:)

   Vymazat
  2. Už jí mám napsanou včera v knihovně byla bohužel půjčená, tak snad příště :)

   Vymazat
 7. Na komiksy jsem nikdy nebyla. Ale tenhle? Paráda! :) je vážně..výborný.

  OdpovědětVymazat
 8. Milá Eskandriel, moc díky za Tvou návštěvu mého blogu. :) Díky tomu jsem objevila ten Tvůj a mnoho zajímavých tipů, které teď o svém volnu mohu zkusit - třeba tenhle komiks. Všeobecně druhá světová válka mě dost zajímá, komiksy jsem četla jako dítě a tak je na čase se k nim vrátit, třeba právě skrze tuhle knihu. :)

  OdpovědětVymazat